

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset moittivat uutta kotouttamislakia: “Jos et halua asua Lähi-idässä tai Afrikassa, niin älä sitten siirrä sieltä massamäärin väestöä tänne”
Perussuomalaisilta ei herunut ymmärrystä Suomen kotouttamispolitiikkaa kohtaan eilisessä eduskunnan täysistunnossa. Eduskunta keskusteli eilen esityksestä uudeksi maahanmuuttajien kotouttamislaiksi.
Jatkossa kotoutumista edistäviä palveluita järjestettäisiin osana maakunnan järjestämisvastuulla olevia palveluita kuten kasvupalveluita ja sosiaali- ja terveyspalveluita.
Tulijalla ei vastuuta kotoutumisestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen tarttui puheenvuorossaan humanitaarisen maahanmuuton ongelmiin.
– Olen tässä vuodesta toiseen ihmetellyt, miten suomalaiset päättäjät eivät tunnu ymmärtävän sitä tosiasiaa, etteivät nämä nykyisenkaltaiset kotouttamistoimenpiteet toimi. Nykymuotoinen kotouttaminen, jossa tulijalla ei ole lähes minkäänlaista vastuuta omasta kotoutumisestaan ja jossa toisaalta meitä suomalaisia painostetaan mukautumaan uusien tulijoiden tapoihin ja kulttuureihin, on lähtökohtaisesti täysin väärä tapa toimia, Immonen arvosteli.
– Miten meillä Suomessa edelleen päättäjät uskovat siihen, että voisimme Suomessa onnistua siinä, missä poikkeuksetta kaikki muut Länsi-Euroopan maat ovat tähän asti epäonnistuneet? En usko uuden lain tuovan tilanteeseen muutosta, Immonen jatkoi.
Eerola toivoo eri tasoisia kursseja
Kansanedustaja Juho Eerola kertoi työskennelleensä 12 vuotta maahanmuuttajaryhmien kanssa ennen kansanedustajaksi valitsemista. Eerola ehdotti eri lähtökohdista tuleville eri tasoisia kursseja.
– Aikaisemmin on ollut ongelmana lähinnä se, että hyvin erilaisista lähtökohdista tulevat ihmiset on pistetty samalle luokalle, samoihin ryhmiin, ja tämä ei ole johtanut ollenkaan hyvään lopputulokseen kenenkään kanssa. Minun ratkaisuni tähän, minkä ajattelin valiokuntatyössäkin tuoda esille, olisi erilaiset tasokurssit: erilaisille ryhmille erilaista kototutumista, Eerola täsmensi.
”Miksi Unkarissa ei ole ongelmia?”
Kansanedustaja Laura Huhtasaari puolestaan kyseli, miksi Japanissa tai Unkarissa ei ole haasteita kotoutumisen suhteen.
– Se johtuu siitä, että he eivät ole ottaneet massamäärin humanitaarisia maahanmuuttajia omaan maahansa. Jos perussuomalaiset olivat saaneet alusta asti laatia Suomen tolkun maahanmuuttopolitiikkaa, se olisi ennaltaehkäissyt nämä kotouttamisen ongelmat. Jos et halua asua Lähi-idässä tai Afrikassa, niin älä sitten siirrä sieltä massamäärin väestöä tänne! Huhtasaari kuittasi.
Perussuomalaiset ovat Huhtasaaren mukaan valmiita tekemään täyskäännöksen kotouttamispolitiikassa. Huhtasaari huomautti, että monikulttuurinen kotouttaminen on johtanut vain gettoihin ja rikollisuuden lisääntymiseen sekä palaviin autoihin.
Työttömiä ei tarvita Suomeen lisää
Myös perussuomalaisten Teuvo Hakkarainen moitti kovin sanoin Suomen kotouttamispolitiikkaa ja huomautti, ettei Suomeen tarvita yhtään lisää työttömiä miehiä.
– Mutta jos me nyt alamme näitä maahanmuuttajia, joista on varmasti osa vuohipaimenia, kamelinkesyttäjiä ja tämmöisiä, tänne Pohjolan olosuhteisiin kotouttamaan näiden entisten työttömien joukkoon, niin kyllähän se on ihan selvää, että siitä ei tule mitään, Hakkarainen sivalsi.
Lisäksi Hakkarainen huomautti, että suurin osa turvapaikanhakijoista on nuoria miehiä.
– Minä kävin Torniossa silloin katsomassa, kun maahanmuuttoaalto oli päällä. Kymmenen linja-autolastia tuli sieltä, kaikki olivat miehiä.
Varoja löytyy maahanmuuttoon, mutta ei vanhustenhoitoon
Kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa kertoi kuulleensa valitettavan usein kysymyksen, miksi valtiolla on mahdollisuus antaa varoja maahanmuuttoon mutta ei vanhustenhoitoon.
– Tämä esitetään ainakin meille hyvin usein. Osa suomalaisista vanhuksista on aivan heitteillä kotonaan. Hallituksen tulee miettiä, onko nykyisenlainen kotouttaminen toimivaa ja tehokasta. Tulokset eivät ainakaan ole olleet kovin vakuuttavia: maahanmuuttajien työllisyysaste ei ole toivotulla tasolla, rikostilastot ovat pitkät, ja osassa maahanmuuttajayhteisöjä sukupuolten välinen tasa-arvo ei toteudu, ei sitten alkuunkaan, Elomaa huomautti.
Kotouttamisen hinta-laatu-suhde on surkea
Perussuomalaisten Sami Savio ei myöskään usko, että niin sanotun kotouttamislain uusiminen toisi ratkaisuja ongelmiin. Hän huomautti, että kotouttamisen vuosittaiset kustannukset ovat vähintään satoja miljoonia euroja.
– Menoerä on kasvava. Useimmissa tapauksissa kotoutumistoiminnassa onnistuminen riippuu ennen kaikkea kotoutujan omasta motivaatiosta, omaksuuko hän ja haluaako hän omaksua uuden asuinmaansa kulttuurin ja tavat vai ei halua.
– Tätä omavastuun ja oma-aloitteisuuden merkitystä kotoutumisessa on mahdotonta korostaa liikaa, ja tästä esimerkkinä on se kielitaidon omaksumisen vaatimus, mihin edustaja Eerolakin edellä viittasi, Savio täsmensi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- humanitaarinen maahanmuutto Lähi-itä palvelut Afrikka Kotouttaminen Ritva ”Kike” Elomaa Sami Savio Laura Huhtasaari Juho Eerola hallitus Olli Immonen Teuvo Hakkarainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Analyysi: Maahanmuuttajien kotoutuminen erityisen heikkoa ja kallista

Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava

Halla-aho: Maahanmuutto pitäisi jatkossa nähdä diilinä maahanmuuttajan ja vastaanottavan yhteiskunnan välillä – “Humanitaarinen maahanmuutto lopetettava”

Outoa päätöksentekoa Outokummussa: Vanhusten kenkien liukuesteille ei riitä rahaa, mutta kaupungin ainoalle pakolaisperheelle löytyy oma ohjaaja
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Sisäministeri Mari Rantanen Ykkösaamussa: Turvapaikkajärjestelmän pitäisi toimia niin, että turvaa haetaan lähialueilta, eikä lähdetä matkalle tuhansien kilometrien päähän
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan ukrainalaisten auttaminen Suomessa on perusteltua, mutta yleisesti kaikille vainotuille apua ja suojelua tulee jatkossa tarjota lähempänä lähtömaita. – Ongelmia ei pystytä taklaamaan sillä, että harjoitetaan massasiirtolaisuutta maailman toiselle puolelle.