Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Veteraaneille täydet palvelut heti – ”Leikkaisimme rahat turvapaikkaturismista”

28.08.2018 |17:21

Perussuomalaiset vaativat tänään alkaneelta budjettiriiheltä tuntuvaa panostusta veteraaneille. Perussuomalaiset haluavat täydet kotipalvelut kaikille vuosina 1939-45 palvelleille sotaveteraaneille – oli sotainvalidi tai ei.

Tällä hetkellä vastaavaa palvelua myönnetään sotainvalideille sotavammalain perusteella. Perussuomalaisten mukaan palvelulaajentamisen hinta olisi kaiken kaikkiaan noin 60-70 miljoonaa euroa ensi vuodeksi.

– Tässä ei ole kyse euroista vaan kunniavelasta. Veteraanien keski-ikä on jo yli 93 vuotta, joten on jo kohtuutonta erotella heidän palveluitaan sen mukaan, ovatko he saaneet vammoja sodassa. Jokainen heistä on ansainnut täydet palvelut, kansanedustaja ja rintamamiesneuvottelukunnan varajäsen Ritva ”Kike” Elomaa huomauttaa.

Veteraaneilla ei ole aikaa odotella

Perussuomalaiset huomauttavat, että veteraanien rivit harvenevat kiihtyvää tahtia. Aikaa ei ole siis odotella.

– Veteraaneja on joukossamme vielä vajaat 12 000 henkeä. Seitsemän vuoden kuluttua heitä arvioidaan olevan enää noin 1 500 henkeä. Olisi häpeällistä, jos nyt odottamalla esimerkiksi syksyyn 2019 säästettäisiin sen kustannuksella, että veteraanit vähenevät keskuudestamme valitettavan kiihtyvää tahtia. Palvelut on annettava heti, perussuomalaisten eduskuntaryhmä puheenjohtaja Leena Meri vaatii.

”Nämä ovat meille arvovalintoja”

Perussuomalaiset budjetoisivat ensi vuodeksi täydet 70 miljoonaa euroa, jotta veteraanien palveluita voidaan laajentaa jo heti alkuvuodesta 2019.

– Nämä ovat meille arvovalintoja. Me leikkaisimme kovalla kädellä esimerkiksi laittomasti maassa olevien palveluista ja muista turvapaikkaturismin kuluista. Kunniakansalaisille eli veteraaneille pitää riittää varoja. Saa nähdä, minkälaiset ovat hallituksen arvot, kansanedustaja ja rintamamiesneuvottelukunnan jäsen Mika Raatikainen kuittaa.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
4.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
5.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
6.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
7.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää