

PS ARKISTO
Perussuomalaisten Aittakumpu vaatii suomen kielen aseman vahvistamista
Suomen kielen asemaa tulee parantaa erityisesti hallinnossa, koulutuksessa ja asiakaspalvelussa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu. Eduskunta keskusteli tämän viikon keskiviikkona hänen jättämästään lakialoitteesta, jossa esitetään kielilakiin kolmea keskeistä muutosta.
– Kahviloissa ja ravintoloissa tulee saada tarvittaessa palvelua suomen kielellä. Yliopistoissa pitää pystyä tekemään tutkinnot kaikilla tasoilla suomen kielellä. Kielilain tehtäväksi on säädettävä myös kansalliskieltemme suomen ja ruotsin kielten suojeleminen ja kehittäminen, Pekka Aittakumpu kertoo aloitteen tavoitteet.
Aittakummun mukaan on täysin nurinkurista, että suomalainen ei saa välttämättä etenkään pääkaupunkiseudulla ravintolassa palvelua äidinkielellään, vaan joutuu käyttämään englantia.
– Meillä tulee olla itsetuntoa ja oman kielemme arvostusta niin, että myös valtion ja kuntien hallinnossa pidetään suomen kieli ykköskielenä. Esimerkiksi ministeriöiden sähköpostiosoitteet on muutettava takaisin englanninkielisistä suomenkielisiksi.
Suomen tulee säilyä myös tieteen kielenä
Aittakummun mukaan on huutava vääryys, että yliopistoissa englannin kieli on paikoin kasvattanut asemaansa ainoana kielivaihtoehtona.
– Hyvänen aika! Me asumme Suomessa ja suomen kieli on kielemme. Suomen tulee säilyä myös tieteen kielenä, jos haluamme pysyä kehityksessä mukana.
Aittakumpu on tehnyt suomen kielen asemasta tällä kaudella myös keskustelualoitteen, jonka pohjalta eduskunta kävi ajankohtaiskeskustelun suomen kielen asemasta Kalevalan päivänä 28.2.2024.
Tilanne mennyt yhä huonompaan suuntaan
Aittakummun mukaan tilanne suomen kielen osalta on mennyt yhä vain huonompaan suuntaan.
– Kuvaavaa on, että kevään kuntavaalien isoissa vaalikoneissa yhdessäkään ei kysytä mitään suomen kielen asemasta. Sen sijaan Ylen vaalikoneessa kysytään, pitäisikö ruotsin opetusta alakouluissa lisätä. Ilta-Sanomien vaalikoneessa taas kysytään, pitäisikö englannin kieltä lisätä kuntapalveluissa ja kouluissa.
Valtavan iso kysymys koko yhteiskunnan kannalta
Aittakumpu sanoo, että tulevien valtuutettujen tulee huolehtia ennen kaikkea suomen kielen edistämisestä.
– Tämä on valtavan iso kysymys koko yhteiskunnan kannalta. Pisa-raportin mukaan ensimmäisen sukupolven maahanmuuttajataustaisista oppilaista peräti 61 prosentilla oli niin heikko lukutaito, etteivät he kykene täysipainoisesti jatko-opintoihin ja työelämään.
– Nyt on vahvistettava suomen kielen käyttöä ja sen osaamista kaikilla yhteiskunnan aloilla, Aittakumpu vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kuntavaalit 2025 kansalliskielet kielilaki englannin kieli Pisa-tulokset maahanmuuttajataustaiset oppilaat Pekka Aittakumpu Lukutaito lakialoite Vaalikone Suomen kieli ruotsin kieli
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan kolumni: Äidinkielen raiskaajille rautapallo jalkaan

Pekka Aittakumpu: Suomalaisilla tulee olla vapaus pitää esillä perinteitään, historiaansa, kulttuuriaan ja arvojaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu vaatii, että Opetushallitus päivittää ohjeistustaan, jotta kouluissa ja koulujen tilaisuuksissa voidaan pitää vapaasti esillä suomalaisia perinteitä sekä suomalaista ja länsimaista kulttuuriperintöä, myös sellaista, joka sisältää kristillistä kulttuuriperintöä tai viitteitä siihen.

Pekka Aittakumpu: ”On aika tunnustaa, miten suurta vahinkoa yksisilmäinen monikulttuurisuusaatteen ihannointi on aiheuttanut”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakummun mielestä on aika tunnustaa monikulttuurisuusaatteen suomalaisille arvoille aiheuttama vahinko ja seistä rohkeasti isänmaamme takana.

Ari Koponen: ”Turvallinen hoito suomalaisille taataan suomen kielellä”
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin tuore jäsenkysely kertoo karua kieltä maahan muuttaneiden hoitajien kielitaidon aiheuttamista ongelmista. Kielitaidottomuus lisää työn kuormittavuutta ja aiheuttaa vaaratilanteita.
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Oikeusministeri Meri: Islannin malli Suomeen – perussuomalaisten on oltava seuraavassa hallituksessa viemässä asia maaliin
Oikeusministeri Leena Meri haluaa Suomeen kesällä Islannissa käyttöön otetun mallin, jossa karkotettava ulkomaalainen vanki voisi päästä ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan kolmanneksen rangaistuksestaan ja poistuisi sen jälkeen maasta. Hänelle määrättäisiin maahantulokielto, joka voisi koskea koko Schengen-aluetta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














