Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Pohjoismaiden ulkoministerit estävät turvapaikkashoppailua

26.11.2015 |11:33

Pohjoismaiden ulkoministerit hakevat vauhdikkaasti yhteisymmärrystä yhteisistä linjauksista pakolaisongelman hoitoon. Ulkoministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kertoi asiasta eduskunnan käytävällä keskiviikkona.

– Meillä on ministerikokous lähiaikoina joko ulkoasiainneuvoston tai Nato-kokouksen yhteydessä. Käymme läpi kaikki toimenpiteet, joita erimaissa on tekeillä turvapaikka- ja pakolaisasioissa, jotta saisimme kaikissa Pohjoismaissa parhaat toimenpiteet toimeen ja pystyisimme estämään turvapaikkashoppailun Pohjoismaiden välillä.

Linja yhtenäistymässä

Onko tässä tapahtunut muutaman päivän aikana jonkinlainen kumous, kun Ruotsikin tuli samoille´linjoille kuin Tanska, Norja ja ehkä Suomikin?

– Niin, kyllä joku on aina viimeinen ja joku ensimmäinen, Soini aprikoi.

Mikä on Teidän osuutenne tässä?

– Merkittävä, Soini naurahti.

”Kylmässä on vaikeaa papereitta”

Soini aprikoi myös turvapaikkaa vaille jäävien henkilöiden tulevaisuutta kaukaisessa pohjoisessa turvapaikkakäsittelyn päätyttyä. Eurooppalainen käytäntöhän on ollut, että moni on jäänyt maahan paperittomana.

– Eivät kaikki voi tänne kylmään jäädä paperittomina ja rahattomina, jos he eivät ole oikeutettuja paperittomien terveydenhuoltoon, Soini otaksui.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää