

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Poliisikansanedustajat haluavat parantaa turvallisuutta ja oikeusturvaa
Poliisitaustaiset kansanedustajat Kari Kulmalan (ps.) johdolla ovat jättäneet toimenpidealoitteen eduskunnassa tallentavan digivideokamerajärjestelmän saamiseksi kaikkiin hälytysajoneuvoihin sekä hälytystehtävällä olevalle henkilöstölle työvaatteisiin.
Parantaa auttajien oikeusturvaa
Tällä hetkellä kyseinen järjestelmä on käytössä muutamissa poliisiautoissa, mutta hälytystehtäviä suorittavat muutkin viranomaiset kuin poliisi. Tullin ja rajavartiolaitoksen sekä pelastuslaitoksen, paloautojen ja ambulanssien kuljettajille se on päivittäistä toimintaa. Hälytysajoissa tapahtuu eri viranomaisille myös liikenneonnettomuuksia, joissa pahimmillaan menehtyy ihmisiä ja tapausta käsitellään eri oikeusasteissa.
– Esimerkiksi ambulanssien kuljettajille sattuu liikenneonnettomuuksia, joissa loukkaantuu keskimäärin 31 ihmistä vuodessa ja kuolemantapauksia on noin yksi vuodessa. Mikäli jokaisessa hälytysajoneuvossa olisi tallentava videokamera, antaisi se huomattavasti paremmat mahdollisuudet todellisten tapahtumien tulkintaan kolari- ja onnettomuustilanteissa. Tällä tavoin paranisi myös liikenneonnettomuudessa olevan oikeusturva, kansanedustajat toteavat.
Vartalokameroista monenlaista hyötyä
Poliisin mukaan vartalokameroilla on sitä käytettävissä maissa todettu olevan yleistä järjestystä ja turvallisuutta parantava vaikutus. On myös todettu, että vartalokamerat parantavat poliisin kohtaaman asiakkaan ja poliisin omaa oikeusturvaa.
– Mielestäni olisi hyvä jo pelkästään oikeusturvan ja rikosten selvittämisen kannalta, että tällaisia laitteita olisi käytössä koko maassa myös muilla hälytystyötä tekevillä viranomaisilla kuin poliisilla, Kulmala painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin PS: Johtavatko Helsinkiä poliitikot vai laittomasti maassa oleskelevat? – ”Kaupungilla on oikeus purkaa laittomien leiri”

Simon Elolta terveiset Ville Niinistölle: ”Suomessa noudatetaan lakia ja asetuksia, ei huutavan punaviherkaartin vaatimuksia”

Soini vihreiden sekoilusta: ”On selvää, että puheenjohtajatason poliitikkojen pitää tuntea vastuunsa, eikä levittää valheita ja sitä kautta olla lietsomassa levottomuuksia”
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.















