

Cassidy Hutchinsonin ”kohutodistuksesta” voidaan olla montaa mieltä. / LEHTIKUVA
Poliittinen kommentaattori kävi läpi kohutodistajan lausuntoja: Trump tarttui ohjauspyörään, väittää nainen joka ei ollut edes samassa autossa
Yhdysvalloissa viime vuoden alussa tapahtunutta kongressitalon valtausta tutkimaan on perustettu erityiskomitea. Äskettäin komitean edessä esiintyneen ”kohutodistajan” oli tarkoitus tuottaa lehdille meheviä otsikoita Trumpia vastaan, mutta todellisuudessa hänen useimmat väitteensä perustuivat epämääräiseen kuulopuheeseen.
Loppiaisena 2021 presidentti Donald Trumpin puhetilaisuudesta lähtenyt ihmisjoukko tunkeutui kongressitalolle Capitol-kukkulalla. Kongressin oli samana päivänä tarkoitus vahvistaa presidentinvaalien tulos ja Joe Bidenin valinta uudeksi presidentiksi.
Rynnäkkö Capitol-rakennukseen on luokiteltu kotimaiseksi terroriteoksi ja sitä tutkimaan on asetettu kongressin erityiskomitea. Virallisesti komitean tarkoitus on tutkia tapauksen taustoja ja syitä. Käytännössä komitean tavoite on poliittinen: estää Trumpia asettumasta enää uudelleen ehdolle presidentiksi.
Kohuotsikoita kohuväitteistä
Viime viikolla komitean edessä todisti Valkoisen talon entinen avustaja Cassidy Hutchinson, jonka lausunnoista on revitelty meheviä lehtiotsikoita. Poliittinen kommentaattori ja toimittaja Megyn Kelly kävi keskusteluohjelmassaan läpi Hutchinsonin esittämien väitteiden ongelmakohtia.
Hutchinson todisti komitean edessä, että Donald Trump väitetysti tiesi, että osa hänen puhetilaisuuteensa pyrkineistä ihmisistä kantoi asetta, mutta hän ei välittänyt siitä, koska ”eivät he ole tulleet tänne minua vahingoittamaan”.
”Sanoi jotain siihen suuntaan”
Juristin koulutuksen omaava Kelly pitää täysin mahdollisena, että Trump ei pitänyt omia kannattajiaan itselleen vaarallisina, mutta hän tuo esille epämääräisyyksiä Hutchinsonin lausunnossa.
Cassidy Hutchinson kertoo olleensa Trumpin lähistöllä ja kuulleensa sivukorvalla Trumpin ”sanovan jotain siihen suuntaan”, että lopettakaa ihmisten tarkastaminen aseiden varalta ja päästäkää ne sisään.
Fraasi ”sanovan jotain siihen suuntaan” toistuu todella usein Hutchinsonin lausunnossa, ikään kuin lakimies olisi valmentanut häntä etukäteen, jotta Hutchinson ei syyllistyisi väärään valaan komitean edessä. Kuulemistilaisuudessa ei kuitenkaan ollut paikalla Trumpin lakimiestä tai ketään, joka olisi tuonut esille sen, että Hutchinson esittää epämääräistä kuulopuhetta koskien väitettyä keskustelua, jonka hän kuuli vain sivukorvalla.
Trump olisi halunnut mennä Capitolille
Cassidy Hutchinson väitti myös, että puhetilaisuutensa jälkeen Trump nousi jatkettuun limusiiniinsa ja vaati kuljettajaa viemään hänet Capitolille. Autoa kuljettanut salaisen palvelun mies ei kuitenkaan suostunut tähän, vaan halusi viedä Trumpin takaisin Valkoiseen taloon.
Tällöin Trump olisi Hutchinsonin väitteen mukaan yrittänyt tarttua raskaasti panssaroidun ajoneuvon ohjauspyörään. Kun turvallisuuspäällikkö yritti estää presidenttiä koskemasta ohjauspyörään, oli Trump käynyt hänen kurkkuunsa kiinni.
Autonkuljettaja kiistää väitteen
Suurin ongelma tämän väitteen suhteen on se, että Cassidy Hutchinson ei edes itse ollut tuossa autossa, joten hänen on mahdoton tietää, mitä siellä on oikeasti tapahtunut. Hutchinsonin kertomus oli kaksinkertaista kuulopuhetta, eli hän kertoi eteenpäin, mitä joku toinen oli hänelle väittänyt autossa olleen salaisen palvelun miehen kertoneen.
Megyn Kelly ihmettelee, miksi tutkintakomitea ei ole kuullut autossa olleita henkivartijoita tästä aiheesta. Mediatietojen mukaan sekä turvallisuuspäällikkö että autonkuljettaja ovat valmiita todistamaan valan alla, että Trump ei käynyt kummankaan heidän kimppuunsa eikä yrittänyt tarttua ohjauspyörään.
Paljon porua, vähän villoja
Lopuksi Megyn Kelly toteaa, että hänellä ei ole ikinä ollut mitään tarvetta puolustella Trumpin toimintaa, mutta hänen mielestään tämä kongressin komitea on pelkkä poliittinen näytösoikeudenkäynti.
Kuran kaataminen Trumpin päälle ei tällä kertaa kuitenkaan onnistunut erityisen hyvin, koska Hutchinsonin ”kohulausunnoissa” ei todellisuudessa ollut juuri mitään uutta sisältöä. Kukaan ei ole yllättynyt siitä, että Trump ei pidä omia kannattajiaan itselleen vaarallisena, vaan olisi halunnut mennä heidän mukanaan Capitol-kukkulalle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Donald Trump läksytti Saksaa energiariippuvuudesta Venäjään – Helsingin Sanomat väitti perään Trumpin olevan Euroopalle suurempi ongelma kuin Venäjä

Valtamedialle takaisku Yhdysvalloissa: Tuomioistuin määräsi New York Timesin palauttamaan vuodetut lähdemateriaalit ja kielsi uutisoimasta järjestöstä, joka paljastaa median manipulointia

Trumpin bannaaminen ei riittänyt – demokraatit vaativat aina vain lisää somesensuuria

Bidenin kannatus laskee – USA on ”jakautunut, hukassa ja menossa alamäkeen”

CNN-pomo kertoi pyrkineensä vaikuttamaan presidentinvaaleihin tarkoitushakuisilla propagandauutisilla – kehuskelu tallentui salaa kuvatulle videolle

”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta

Trump otti murskavoiton esivaaleissa – suomalaistoimittajat pettyneitä
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














