Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Pommi-iskut räjähdysmäisessä kasvussa ja käskyt tulevat ulkomailta – Ruotsin hallitus taas kriisikokoukseen

29.01.2025 |18:16

Pommi räjähti alkuviikosta eri puolilla maata peräti kuusi kertaa. Tammikuussa on pommi-iskuja ollut jo kolmekymmentä. Käskyt iskuihin tulevat ulkomailta ja pommittajat ovat hatkassa nuorisokodista. Ruotsin hallituksen on taas aika kokoontua kriisikokoukseen.

Kerrostalon sisäänkäynnin luona räjähti pommi iltapäivällä viiden aikaan Tukholman Årstabergissa. Rapun lasit menivät pirstaleiksi pitkin katua, kukaan ei loukkaantunut ja suuremmilta aineellisilta vahingoilta vältyttiin. Poliisi otti muutaman tunnin sisällä kiinni useampia henkilöitä kuulusteluja varten.

– Tämä ei ole totta, aivan kuin koko Ruotsi olisi hajoamassa palasiksi, totesi iskun kohteeksi joutuneen talon asukas mitti.se -kaupunkijulkaisussa.

– Eipä ole kovin yllättävää enää, valitettavasti,  kommentoi toinen lähiseudun asukas.

Pommittajat hatkassa nuorisokodista

Pelkästään tiistaina Ruotsissa räjähti kuusi pommia, mikä on jopa kyseisen maan oloissa poikkeuksellisen paljon. Vuorokauden sisällä pommi-iskuja oli Tukholman lisäksi myös Helsingborgissa ja Uppland-Brossa.

– Juurisyynä ovat henkilöt Ruotsin rajojen ulkopuolella.  Nämä koordinoivat räjäytyksiä tavalla tai toisella ja asialle laitetaan nuoria henkilöitä, pääasiassa poikia, jotka ovat valmiita ottamaan vastaan tällaisia tehtäviä, kertoo Tukholman eteläisen poliisialueen varapoliisipäällikkö Max Åkervall SVT:n aamuohjelmassa.

– Erittäin monet heistä ovat hatkalla nuorisokodista tai vastaavista laitoksista ja he tulevat eri puolilta Ruotsia.

Keskiviikkoaamuna poliisi ilmoitti ottaneensa kiinni useisiin iskuihin liittyvän pommintekijän, joka sekä suunnittelee että rakentaa pommit käyttövalmiiksi.

Kriisikokous koolle torstaiksi

Tammikuussa Ruotsissa on tehty keskiviikkoaamuun mennessä 30 pommi-iskua. Poliisin mukaan syynä ennätykselliseen menoon ovat jengien keskinäisten konfliktien lisäksi yrittäjien tai joissain tapauksissa myös yksityishenkilöiden kiristys ja painostus.

Nähtävissä on selkeä kehityskulku, jossa pienyrittäjät uhkaavat joutua mafiamalliin järjestäytyneen rikollisuuden kontrolliin ja lypsettäviksi. Laskun maksaa loppujen lopuksi aina tavallinen kuluttaja.

Pääministeri Ulf Kristersson on kutsunut nykyistä pommiaaltoa ”kotimaiseksi terrorismiksi”. Oikeusministeri Gunnar Strömmer kutsui puolestaan koolle  kriisikokouksen ensi torstaiksi pohtimaan keinoja nykyisen väkivalta-aallon pysäyttämiseksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Rydman: Helsingin väestökehitys on haitallista – ”Lähiöissä tikittää aikapommi”

23.11.2024 |22:27

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
5.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
7.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
8.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja puntaroi kuolemanrangaistuksen syvintä olemusta

02.02.2025 |14:42

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää