Artikkeli kuva

PS Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Rantanen säästäisi painotetut luokat. / SU, LEHTIKUVA

PS ei uhraisi painotettuja luokkia maahanmuuton alttarille – Mari Rantanen: ”Kannatamme sitä, että lapset voivat toteuttaa itseään ja edistää lahjakkuuksiaan asuinalueesta riippumatta”

18.02.2023 |14:41

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä haluaa säilyttää Helsingissä myös tulevaisuudessa painotetut opetusluokat ja mahdollisuuden valita oppilaat luokille. Valtuustoryhmä näkee, että oppilaita ei tule rangaista epäonnistuneen maahanmuutto- ja koulutuspolitiikan seurauksena ja katsoo että yksilölliset lahjakkuudet tulee ottaa myös jatkossa huomioon.

Kaupunki on ajanut jo vuosia tietoisesti kouluja huonoon tilaan, erityisesti epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan ja inkluusion nimissä. Nyt kun ongelmat leviävät silmille, halutaan kurjuutta ulottaa myös ongelmattomiin kouluihin. Kannatamme sitä, että lapset voivat toteuttaa itseään ja edistää lahjakkuuksiaan asuinalueesta riippumatta.” toteaa valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Rantanen.

Perussuomalaiset haluavat puuttua juurisyihin, jotka kumpuavat epäonnistuneesta maahanmuutto- ja koulutuspolitiikasta. Helsingin tulee ottaa aikalisä yltiöpäisistä väestötavoitteista ja laittaa resurssit perusopetuksen saattamiseksi kuntoon. Helsingissä käytännössä ongelmat keskittyvät kouluihin, joissa jopa enemmistö oppilaista on vieraskielisiä.

Lapsia ei tule tasapäistää vaan lahjakkaita lapsia on kannustettava antamalla heille mahdollisuuksia harjoittaa ja kehittää lahjojaan. Segregaatiota ei torjuta riistämällä lasten mahdollisuuksia kehittää omia yksilöllisiä vahvuuksiaan.” muistuttaa kaupunginvaltuutettu, kasvatus- ja koulutuslautakunnan jäsen Pia Kopra.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää