Artikkeli kuva

PS Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Rantanen säästäisi painotetut luokat. / SU, LEHTIKUVA

PS ei uhraisi painotettuja luokkia maahanmuuton alttarille – Mari Rantanen: ”Kannatamme sitä, että lapset voivat toteuttaa itseään ja edistää lahjakkuuksiaan asuinalueesta riippumatta”

18.02.2023 |14:41

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä haluaa säilyttää Helsingissä myös tulevaisuudessa painotetut opetusluokat ja mahdollisuuden valita oppilaat luokille. Valtuustoryhmä näkee, että oppilaita ei tule rangaista epäonnistuneen maahanmuutto- ja koulutuspolitiikan seurauksena ja katsoo että yksilölliset lahjakkuudet tulee ottaa myös jatkossa huomioon.

Kaupunki on ajanut jo vuosia tietoisesti kouluja huonoon tilaan, erityisesti epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan ja inkluusion nimissä. Nyt kun ongelmat leviävät silmille, halutaan kurjuutta ulottaa myös ongelmattomiin kouluihin. Kannatamme sitä, että lapset voivat toteuttaa itseään ja edistää lahjakkuuksiaan asuinalueesta riippumatta.” toteaa valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Rantanen.

Perussuomalaiset haluavat puuttua juurisyihin, jotka kumpuavat epäonnistuneesta maahanmuutto- ja koulutuspolitiikasta. Helsingin tulee ottaa aikalisä yltiöpäisistä väestötavoitteista ja laittaa resurssit perusopetuksen saattamiseksi kuntoon. Helsingissä käytännössä ongelmat keskittyvät kouluihin, joissa jopa enemmistö oppilaista on vieraskielisiä.

Lapsia ei tule tasapäistää vaan lahjakkaita lapsia on kannustettava antamalla heille mahdollisuuksia harjoittaa ja kehittää lahjojaan. Segregaatiota ei torjuta riistämällä lasten mahdollisuuksia kehittää omia yksilöllisiä vahvuuksiaan.” muistuttaa kaupunginvaltuutettu, kasvatus- ja koulutuslautakunnan jäsen Pia Kopra.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
5.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
6.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
9.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää