

LEHTIKUVA
PS-kansanedustajat Ronkainen ja Immonen: Ylen Isis-uutisointi räikeää mielipidemuokkausta
Perussuomalaiset kansanedustajat ja Yleisradion hallintoneuvoston jäsenet Jari Ronkainen ja Olli Immonen pitävät verorahoitteisen Yleisradion viimeaikaista uutisointia ääri-islamistisista Isis-perheistä tarkoitushakuisena mielipiteenmuokkauksena.
Tämän ja edellisen viikon Ylen ulkomaan pääaiheena on ollut suomalaiset Isis-perheet Syyriassa.
– Ylen Isis-perheitä käsittelevät ulostulot näyttävät puhtaasti mielipidemuokkaukselta. Terroristien riveihin vapaaehtoisina lähteneistä henkilöistä pyritään maalaamaan kuvaa uhreina, jotka pitää pelastaa Suomeen, kansanedustaja Jari Ronkainen sanoo.
Aivopestyjen lasten hakeminen ei ole vastuullista
Ylen ohjelmissa on nostettu toistuvasti esiin Isis-perheiden tuominen Suomeen. Tiistain A-studiossa toimitusministeriön sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) kertoi, että suunnitelmia erityisesti Isis-lasten auttamiseksi on hallituksessa selvitelty.
– Ääri-islamismilla aivopestyjen lasten hakeminen konfliktialueilta Suomeen ei ole vastuullista toimintaa. Terroristeja palvelleiden aikuisten tuominen Suomeen ääri-islamismin pohjalle rakennetulta alueelta taas altistaa Suomen merkittävälle turvallisuusuhalle, kansanedustaja Olli Immonen tähdentää.
Yle uutisoi toistuvasti puolueellisesti
Kaksikko on aikaisemminkin syyttänyt verorahoitteisen Ylen ohjelmatuotantoa puolueellisuudesta. Heidän mielestään Yle ei toteuta omaa strategiaansa.
– Ylen arvot ovat riippumattomuus, luotettavuus ja ihmisen arvostaminen. Tämä ei nyt selvästikään toteudu, kun Ylen ulostulot puetaan ideologisesti ”oikeaoppiseen” kaapuun. Sen sijaan Ylen tulee tuoda tosiasiat esiin objektiivisesti kaikki oleelliset näkökulmat huomioon ottaen. Näiden pohjalta jokainen kansalainen voi muodostaa oman mielipiteensä, Ronkainen ja Immonen toteavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mielipidemuokkaus Isis-lapset Isis-vaimot puolueellisuus Kai Mykkänen Jari Ronkainen Yle Turvallisuus Terrorismi perussuomalaiset Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Niikko Isis-leireillä olevien suomalaisten noutamisesta: Pääministeri leikkii tulella – ”Tällaisia ihmisiä ei pidä aktiivisesti auttaa palaamaan Suomeen”

Rantanen Isis-äitien ja -lasten noutamisesta Syyriasta: ”Miksi ulkomailla sairastunut suomalainen ei saa apua?”

Isisin näkemys häistä: 63 kuollutta ja monin verroin loukkaantuneita

Yleisradion rahoitusta vaaditaan leikkuriin Ruotsissa – tasapuolisuus ei ole toteutunut

Poliisi takavarikoi jihadistien tietokoneet Itävallassa: Isis-palaajat todellinen ongelma Euroopalle
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

USU: Suomalaiset vaativat naamioitumista yleisillä paikoilla kuriin – yli puolet kieltäisi kasvojen peittämisen
Reilusti yli puolet suomalaisista kieltäisi naamioitumisen kaduilla. USU-gallupin mukaan 54 prosenttia kannattaa ja 26 prosenttia vastustaa kasvojen peittämisen kieltämistä Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














