

PS-Nuorison puheenjohtaja: EU:n itsetuhoinen ilmastopolitiikka ajaa teollisuuden muualle
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja, eurovaaliehdokas Lauri Laitinen piti Kotkassa vappupuheen siitä, miten EU:n ilmastopolitiikka on edesauttanut työpaikkojen häviämistä Kaakkois-Suomesta ja miten EU voidaan valjastaa jatkossa Suomen hyödyksi, kun painopiste siirtyy ilmastosta turvallisuuteen.
– Teollisuuden puolella nähdään, että tehtaita aletaan pikkuhiljaa sulkemaan, yritykset lakkaavat toimimasta. Miten voi olla, että täällä ei kannata työnteko? Lauri Laitinen kysyy.
– Kun Euroopassa viisi vuotta sitten alettiin linjaamaan tästä niin kutsutusta Green Dealistä, EU:n kunnianhimoisesta mutta itsetuhoisesta ilmastopolitiikasta, niin se on tässä viidessä vuodessa johtanut siihen, että meillä lähtevät kaikki paperitehtaat kiinni ja sitten kaikki teollisuus siirtyy jonnekin Kaakkois-Eurooppaan, Itä-Eurooppaan tai sitten sinne maailman toiselle puolelle Kiinaan. Sehän onkin niin ilmastoystävällistä.
Suomi ja Eurooppa omavaraisiksi
Laitisen mukaan tulevalla istuntokaudella on tärkeää, että Suomi saa kanavoitua rahavirtaa Itä-Suomeen, Euroopan itäiseen ulkorajaan.
– Kun ajatellaan elinvoimapolitiikkaa ja meidän rajaturvallisuutta, niin eihän kukaan puolusta sitä rajaa, jos ei täällä asu ketään, Laitinen varoitti.
– Nykyisessä turvallisuustilanteessa Eurooppaa ja etenkin Suomea on saatava omavaraisemmaksi. Me olemme nyt viimeisimmäksi irtauduttu Venäjä-riippuvuudesta. Tulevalla kaudella puhututtaa Kiina-riippuvuus ja se tarkoittaa sitä, että meidän on saatava teollisuus takaisin henkiin Euroopassa ja tämä on valtava potentiaali Suomelle.
Laitisen mielestä Eurooppaan tai Brysseliin on saatava nyt ihmisiä, jotka puhuvat eurooppalaisen ja suomalaisen työn, Suomen ja suomalaisten sekä Suomen ja Euroopan turvallisuuden puolesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajaturvallisuus omavaraisuus Green Deal elinvoimaisuus Itä-Suomi työpaikat Yritykset Eurooppa Kiina ilmastopolitiikka Venäjä Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian pääministeri haluaa koota konservatiivit yhteen ja ”työntää vasemmiston oppositioon myös Euroopan unionissa”

Junnila: Kaikki äänestämään eurovaaleissa – ”Liian kauan olemme katselleet sivusta, kun joku muu päättää meidän puolestamme”

Eurovaaliehdokas Sara Seppänen haluaa EU:n palaavan perustehtäviinsä – EU:n on jätettävä näpertely pullonkorkkien kanssa ja keskityttävä Euroopan turvallisuuden ja kilpailukyvyn vahvistamiseen

Eurovaaliehdokas Lauri Laitinen: ”Suomen on ehdottomasti vastustettava uutta yhteisvelkaa”

Ari Koponen EU:lle: ”Näpit irti suomalaisten rahoista”

Eurovaaliehdokas Mikko Polvinen: ”EU:n suurpetopolitiikka tarvitsee muutosta”

Eurovaaliehdokas Lauri Laitinen: “Tehdaspiippu Euroopassa on ilmastoteko”

Perussuomalaisten Koskela: Ilmastopolitiikan merkittävin ongelma on hiilivuoto Kiinaan
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.
Uusimmat

Perussuomalainen Nuoriso: Sote-palvelut kuuluvat suomalaisille

Seppänen: Pelastushelikopteri Aslak säilyy Lapin turvana

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










