

PS-Nuorison puheenjohtaja: EU:n itsetuhoinen ilmastopolitiikka ajaa teollisuuden muualle
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja, eurovaaliehdokas Lauri Laitinen piti Kotkassa vappupuheen siitä, miten EU:n ilmastopolitiikka on edesauttanut työpaikkojen häviämistä Kaakkois-Suomesta ja miten EU voidaan valjastaa jatkossa Suomen hyödyksi, kun painopiste siirtyy ilmastosta turvallisuuteen.
– Teollisuuden puolella nähdään, että tehtaita aletaan pikkuhiljaa sulkemaan, yritykset lakkaavat toimimasta. Miten voi olla, että täällä ei kannata työnteko? Lauri Laitinen kysyy.
– Kun Euroopassa viisi vuotta sitten alettiin linjaamaan tästä niin kutsutusta Green Dealistä, EU:n kunnianhimoisesta mutta itsetuhoisesta ilmastopolitiikasta, niin se on tässä viidessä vuodessa johtanut siihen, että meillä lähtevät kaikki paperitehtaat kiinni ja sitten kaikki teollisuus siirtyy jonnekin Kaakkois-Eurooppaan, Itä-Eurooppaan tai sitten sinne maailman toiselle puolelle Kiinaan. Sehän onkin niin ilmastoystävällistä.
Suomi ja Eurooppa omavaraisiksi
Laitisen mukaan tulevalla istuntokaudella on tärkeää, että Suomi saa kanavoitua rahavirtaa Itä-Suomeen, Euroopan itäiseen ulkorajaan.
– Kun ajatellaan elinvoimapolitiikkaa ja meidän rajaturvallisuutta, niin eihän kukaan puolusta sitä rajaa, jos ei täällä asu ketään, Laitinen varoitti.
– Nykyisessä turvallisuustilanteessa Eurooppaa ja etenkin Suomea on saatava omavaraisemmaksi. Me olemme nyt viimeisimmäksi irtauduttu Venäjä-riippuvuudesta. Tulevalla kaudella puhututtaa Kiina-riippuvuus ja se tarkoittaa sitä, että meidän on saatava teollisuus takaisin henkiin Euroopassa ja tämä on valtava potentiaali Suomelle.
Laitisen mielestä Eurooppaan tai Brysseliin on saatava nyt ihmisiä, jotka puhuvat eurooppalaisen ja suomalaisen työn, Suomen ja suomalaisten sekä Suomen ja Euroopan turvallisuuden puolesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajaturvallisuus omavaraisuus Green Deal elinvoimaisuus Itä-Suomi työpaikat Yritykset Eurooppa Kiina ilmastopolitiikka Venäjä Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian pääministeri haluaa koota konservatiivit yhteen ja ”työntää vasemmiston oppositioon myös Euroopan unionissa”

Junnila: Kaikki äänestämään eurovaaleissa – ”Liian kauan olemme katselleet sivusta, kun joku muu päättää meidän puolestamme”

Eurovaaliehdokas Sara Seppänen haluaa EU:n palaavan perustehtäviinsä – EU:n on jätettävä näpertely pullonkorkkien kanssa ja keskityttävä Euroopan turvallisuuden ja kilpailukyvyn vahvistamiseen

Eurovaaliehdokas Lauri Laitinen: ”Suomen on ehdottomasti vastustettava uutta yhteisvelkaa”

Ari Koponen EU:lle: ”Näpit irti suomalaisten rahoista”

Eurovaaliehdokas Mikko Polvinen: ”EU:n suurpetopolitiikka tarvitsee muutosta”

Eurovaaliehdokas Lauri Laitinen: “Tehdaspiippu Euroopassa on ilmastoteko”

Perussuomalaisten Koskela: Ilmastopolitiikan merkittävin ongelma on hiilivuoto Kiinaan
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













