

MATTI MATIKAINEN
Purra: Hallituskauden saldoksi jää valtava alijäämä ja velka – ”Rahaa viskottu ympäriinsä, tärkeysjärjestystä ei ole”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sivaltaa hallitusta huolettomasta talouspolitiikasta ja sen seurauksista kansalaisille. – Suurin uhka heikoimmassa asemassa olevien keskeisille palveluille ovat suomalaisten kannalta epäolennaiset menokohteet, julkisen talouden tehottomuus ja velkarahan syytäminen ulkomaille.
Pääministeri Sanna Marinin (sd) johtama hallitus on tällä hallituskaudella tehnyt toistuvasti alijäämäisiä budjetteja, eikä linja ole muuttumassa. Valtiovarainministeriön budjettiehdotus myös ensi vuodelle on noin 6,3 miljardia euroa alijäämäinen.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomauttaa, että hallituskauden saldo tavalliselle suomalaiselle on karu, valtava alijäämä ja velka.
– Se ei johdu vain koronasta ja Venäjästä, vaan siitä, että rahaa on viskottu ympäriinsä. Tärkeysjärjestystä ei ole. Suurin uhka heikoimmassa asemassa olevien keskeisille palveluille ovat suomalaisten kannalta epäolennaiset menokohteet, julkisen talouden tehottomuus ja velkarahan syytäminen ulkomaille. Tämän tuloksena Suomen verotus on kireää eikä talous kehity.
Jos turhista menoista ei luovuta, veroja ei voi laskea
Perussuomalaisille keskeistä ja olennaista on tavallisen ihmisen pärjääminen ja ostovoiman vahvistaminen, minkä vuoksi perussuomalaiset haluaakin tehdä veronalennuksia.
Jo viime syksynä perussuomalaiset esitti sähkön ja polttoaineiden verojen alentamista 25 prosentilla. Lisäksi puolue haluaa alentaa työn verotusta.
– Me haluamme, että työstä jää rahaa käteen eikä iso koura vie siitä valtavaa osaa, Purra sanoo.
Hän kuitenkin painottaa, että veroja ei voida laskea, mikäli turhista menokohteista ei luovuta. Samalla Purra kehottaa muita puolueita tuomaan reilusti esille omat säästökohteensa.
– Kaikki tietävät, mistä perussuomalaiset ensimmäisenä säästäisi. Sen sijaan, että muut puolueet valehtelevat, että tämä ei ole mahdollista, olisikin hyvä, että ne ihan itse kertoisivat, mistä ne aikovat säästää. Myös kokoomus. Kitkuttava talouskasvu ei korjaa kroonisia ongelmia.
Toimet kansalaisten auttamiseksi puuttuvat yhä
Viime päivät hallituspuolueet ovat suorastaan kilpailleet erilaisilla ehdotuksilla kasvavien laskujen helpottamiseksi, mutta mitään konkreettista ei edelläänkään ole tehty, Purra sanoo.
– Pienituloisella on ennen vaaleja paljon ystäviä, mutta valtion taloustilanne mahdollistaa huonosti vaalitäkyt, jotka eivät vastaa tarkoitustaan. Koko kevät ja kesä olisi ollut mahdollista suunnitella keinoja, mutta niin ei ole tehty. Uniper, Fortum, sähkö, maatalous, ruoka – näistä aiheista ovat koko kesän saaneet perussuomalaiset puhua käytännössä keskenään. Missä ovat toimet, missä on suunnitelma? Käytännössä kaikki muut EU-maat ovat tehneet monenlaisia toimia kansalaisten auttamiseksi.
Muut puolueet joutuvat tulemaan PS:n linjalle
Monet perussuomalaisten vaatimukset liittyvät ilmastopolitiikan järkevöittämiseen. Purra toteaa että paheneva energiakriisi ja toimeentulon haasteet huolehtivat siitä, että myös muut puolueet peruuttelevat ja tulevat perussuomalaisten linjalle.
– Tämän aloitti pääministeripuolue sosiaalidemokraatit, joka ehdotti päästöoikeuksien lisäämistä sähkönhinnan laskemiseksi. Hyvä esitys, kannatamme sitä. Esitimme samaa jo viime lokakuussa. Valitettavasti sittemmin tilanne on kärjistynyt eikä toimi yksinään enää ratkaisuksi riitä
– Myös kokoomus näyttää olevan valmis tarkastelemaan uudelleen ilmastolinjaansa, vaikka tasapainoilee pyrkien olemaan suututtamatta ketään. Vielä viime syksynä suhtautuminen perussuomalaisten ilmastolinjaan oli yksiselitteinen EI.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä pitää parhaillaan kesäkokoustaan Lappeenrannassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valtion velkaantuminen ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka energiakriisi säästökohteet päästöoikeudet veronalennukset toissijaiset menokohteet toimeentulo tärkeysjärjestys hintojen nousu ostovoima sähkön hinta Riikka Purra Alijäämä Sanna Marin Fortum perussuomalaiset hallitus talous Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaatii turpeen takaisin osaksi energiapalettia – Purra: ”Energiapoliittiset ratkaisut täytyy tehdä järki ja kansallinen etu edellä”

Purra: Perussuomalaiset esitti jo viime syksynä päästöoikeuksien lisäämistä, demarihallitus kannattaa päinvastaista

Kansanedustaja Lulu Ranne vaatii selvitystä Fortumin sähkön väitetystä suhmuroinnista: ”Eurooppalaiset energiamarkkinat alttiita hintamanipulaatiolle”

Leena Meri Ylen aamussa: ”Uhkana on, että ihmisillä tulee nälkä mahaan ja kylmä tupaan”

Hallituksen kannettava vastuu Fortumista – ”Kyseessä on täysi epäonnistuminen, joka vaatii yhä vastauksia”

Tavio: On tullut aika lopettaa väestönsiirrot muslimimaista ja pistää Afrikan kankkulankaivojen rahoitus jäihin

Sanna Marinin dilemma: Toivoo nyt keskittymistä politiikan asiakysymyksiin, vaikka yleensä pääministeriä on vaikeaa tavoittaa keskustelemaan politiikasta

Perussuomalaiset vaatii isänmaallista talouspolitiikkaa: ”Hallitus on tuhlannut jopa 20 miljardia euroa kohteisiin, joihin ei olisi pitänyt käyttää rahaa lainkaan”

Petteri Orpo antoi ymmärtää, että Suomen täytyi pohjustaa Nato-hakemusta hyväksymällä miljardien EU-tulonsiirrot – Purra kuittasi takaisin
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.