

PS ARKISTO
Purra: Ruotsin asia on meidän
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kiittelee Ruotsin porvaripuolueiden ja ruotsidemokraattien sopimaa yhteistyösopimusta, jonka pohjalta Ruotsia hallitaan seuraavat neljä vuotta. Perussuomalaisten sisarpuolueen ruotsidemokraattien kädenjälki näkyy erityisesti Ruotsin uuden hallituksen maahanmuuttopolitiikassa.
Riikka Purran mukaan linjaukset ovat hyviä ja antavat toivoa siitä, että Ruotsin ongelmia voidaan vielä korjata.
– Turvapaikkapolitiikka kiristetään EU- ja kansainvälisten säännösten edellyttämälle minimitasolle, perheenyhdistämistä rajoitetaan, kotouttamispolitiikka lähtee tulijan omasta vastuusta, kansalaisuuden saamisen kriteereitä tiukennetaan huomattavasti ja työperäistä maahanmuuttoa rajoitetaan EU:n ulkopuolelta asettamalla palkkatasovaatimus työluvissa vastaamaan Ruotsin mediaanipalkkaa, Purra sanoo.
– Ruotsin maahanmuuttopolitiikan täyskäännöksen myötä on entistä tärkeämpää, että Suomessa seuraava hallitus tulee seuraamaan yleispohjoismaista linjaa kohti selvästi kireämpää maahanmuuttopolitiikkaa.
Jengirikollisuus kuriin, kehityspuun leikkauksia
Suomessakin päätään nostaneeseen jengiväkivaltaan Ruotsin uusi hallitus aikoo puuttua voimakkailla toimenpiteillä muun muassa asettamalla tuplarangaistukset jengirikollisille ja poistamalla rikosten niin sanotut paljousalennukset.
Ruotsin tuleva hallitus aikoo myös laskea kehitysavun määrää nykyisestä.
– Nämäkin ovat tuttuja perussuomalaisten vaatimuksista, Purra sanoo.
Ilmastopolitiikkaa kansallisilla ehdoilla
Ruotsidemokraattien ja porvaripuolueiden yhdessä harjoittamassa ilmastopolitiikassa Ruotsin kilpailukyky halutaan turvata, jolloin elinkeinoelämä ja maaseutu eivät ilmastotoimenpiteistä kärsi.
Puolueiden yhteistyösopimuksessa viitataan lisäksi Ruotsin osuuteen globaaleista päästöistä, jonka vuoksi ilmastopolitiikassa on otettava huomioon globaali näkökulma.
– Ruotsin oikeistohallituksen ottama käytännönläheinen linja ilmastoasioihin on virkistävää, kun sitä vertaa Suomen idealistiseen ja todellisuudesta irtautuneeseen ilmastopoliittiseen keskusteluun, Purra sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palkkatasovaatimus globaalit säästöt ilmastoimet Jengirikollisuus Työperäinen maahanmuutto Turvapaikkapolitiikka Riikka Purra Perheenyhdistäminen Kansalaisuus Ruotsidemokraatit Ruotsi perussuomalaiset hallitus kehitysapu Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Leena Meri haluaa vaaralliset rikolliset pysyvästi lukkojen taakse: “Meillä vapautetaan sellaisia vankeja, joita ei koskaan tulisi vapauttaa”

Hiilineutraali Suomi 2035 -ilmastostrategia perustuu vääriin laskelmiin ja on vaarallinen – Ranne: “Kun skenaariot irtoavat todellisuudesta, ne muuttuvat arvottomiksi”

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Purra: Talouskasvun edellytyksenä ennustettava toimintaympäristö, järkevä sääntely ja kohtuullinen verotus – ”Lopulta pallo löytää maaliin”

Jopa 95 prosentilla katujengiläisistä maahanmuuttajatausta: ”Haitallinen maahanmuutto aiheuttaa kehitysmaalaistumista”

Rantanen huolissaan katujengi-ilmiön kasvusta: Suomi voimakkaasti Ruotsin tiellä – maahanmuuttopolitiikkaa kiristettävä

Ruotsin suunnanmuutos on kirjattu 62-sivuiseen asiakirjaan – uuden hallituksen työ alkaa tiistaina

Lihatiskit lukkoon, vahdit kassoille ja henkilöstö turvakoulutukseen – lähes puolet Ruotsin kaupoista kärsii rötöstelystä

Pohjoismaiden neuvoston uudistamisen aika on nyt – Ranne: Pohjoismaiden neuvoston on valittava, näivettyykö se Stalinin haamun varjoon vai uudistetaanko sitä perusteellisesti
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.