

Marri Putkonen Tuumaustunnilla. Taustalla näkyy somessa laajalle levinnyt kuva, jossa Uudessa Suomessa 9.7.2020 julkaistu Tytti Tuppuraisen "Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista"-kommentti. / Matti Matikainen
Putkonen: Kellahtaako Marinin hallitus turvemättääseen?
Perusuomalaisten työmies Matti Putkonen arvioi, että jos muut hallituspuolueet antautuvat vihreiden turveuhittelun edessä, Marininin hallituksesta tulee rampa ankka. ”On mielenkiintoista nähdä, pompottelevatko vihreät hallitusta mielin määrin lähtöuhkauksella”, Putkonen sanoo.
Putkonen pohdiskeli torstaina työmiehen tuumaustunnilla, onko Sanna Marinin hallitus nyt kellahtamassa turvemättääseen.
– Näin lienee käymässä, sillä vihreät ovat aloittaneet systemaattisen vyörytyksen. Enää ei riitä hallitusohjelmaan kirjattu turpeen energiakäytön puolittaminen, vaan nyt vaaditaan jo turpeen käytön täyskieltoa.
– On mielenkiintoista nähdä pompottelevatko vihreät hallitusta mielin määrin lähtöuhkauksella? Mikäli muu hallitus antautuu uhittelun edessä, niin Marinin hallituksesta tulee rampa ankka, Putkonen sanoo.
Turvetuotannon suorat työllisyysvaikutukset ovat noin 4 000 henkilötyövuotta ja VTT:n mukaan kokonaistyöllisyysvaikutukset noin 12 000 henkilötyövuotta, Putkonen sanoo. Hän muistuttaa, että turvetuotannon työllistävä merkitys korostuu etenkin syrjäseuduilla.
– Erityisesti nuoret löytävät kesätyön turvetuotannon piiristä. Turve vahvistaa kauppatasetta, koska Suomi joutuu tuomaan ulkomailta kaksi kolmasosaa energiasta. Biomassa, kuten puu, on energiakäytössä yhdessä turpeen kanssa 6–8 prosenttia tehokkaampaa. Puun ja turpeen yhteiskäyttö pitää lisäksi kattilat puhtaina sekä parantaa laitteiston kestävyyttä että vähentää ympäristön kannalta haitallisia pienhiukkaspäästöjä.
Keskustan tuella maaseutua tyhjennetään asukkaista ja yrityksistä
Putkonen sanoo, että hiilineutraalisuustoimissa keskustaa viedään hallituksessa kuin kuoriämpäriä – EU-linjauksista puhumattakaan.
– Keskustalaiset seuraavat katseella, kun loputkin asukkaat ja yritykset häädetään maaseudulta häpeämättömillä bensan ja dieselin veronkorotuksilla sekä öljylämmityksen pakkokiellolla. Eurooppaministeri Tuppurainen julisti hallituksen EU-linjaa heinäkuussa Uudessa Suomessa: ”Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista”, Putkonen päivittelee.
Youtube. Matti Putkosen puheenvuoro alkaa kohdasta 1 min.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Ministerit reagoivat ristiriitaisesti poliittiseen väkivaltaan – ”Vaikea välttyä johtopäätökseltä, että kaikkien henki ei päättäjien silmissä ole yhtä arvokas”

Turvemaiden suojelu kiristymässä – lisää EU-kriteereitä ja ohjeita

Koskela: Kasvuturpeen saanti on varmistettava

Elomaa: Hallituksella ei ole uskottavia vaihtoehtoja korvata turpeen käyttöä
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.












