

Lehtikuva
Putkonen paukauttaisi Tiilikaiselle ”matkustuskiellon”- syynä Suomeen rahdatut huippukalliit EU-ilmastotuliaiset
Työmies Matti Putkonen laittaisi ympäristöministeri Kimmo Tiilikaisen (kesk.) totaaliseen matkustuskieltoon. Putkonen on sydämistynyt siihen tapaan, jolla Tiilikainen reissaa EU:ssa tuoden paluupostina tyyriitä, suomalaisten lompakolle kovasti käyviä ”tuliaisia”.
Putkosen kannanotto kuuluu seuraavasti:
Aina kun ministeri Kimmo Tiilikainen käy EU:n ympäristöministereiden kokouksessa, hän tuo uuden sikamaisen kalliin ilmastopoliittisen tuliaisen meidän suomalaisten piikkiin. Tiilikainen häveliäästi toki piilottaa tuliaistensa hintalaput Brysselin lentokentän roskakoriin, koska hänen jokaisen ilmastopoliittisen urotyönsä kustantavat vain ja ainoastaan suomalaiset.
Viimeisin hallituksen ilmastollinen aivopieru on ottaa kotiemme lämmitys EU:n päästökaupan piiriin. Tämä tulee rokottamaan erityisesti eläkeläisiä ja nuoria perheitä, jotka asuttavat ns. rintamiestaloja. Edelliset ympäristöministerit kurittivat näitä asukkaita jo ”paskalailla”, jolla pakotettiin kymmenien tuhansien eurojen ylimitoitettuihin talokohtaisiin jäteveden puhdistuslaitoksiin. ”Paskalailla” nykyinen pääministeri Juha Sipilä rahasti yrityksilleen miljoonien eurojen tuoton. Tuorein ilmastopuhallus tulee ajamaan jopa 200 000 perhettä ilmastopakolaisiksi, rahat loppuvat öljylämmitteisissä rintamiestaloissa.
On päivänselvää, että Puola, Bulgaria ja Romania kannattaisivat tämänkin toteuttamista vain taakanjakomekanismilla. Ministeri Tiilikainenhan on tunnetusti höveli taakanjakaja. Kuten Pariisin ilmastosopimuksen EU sovellutuksessa, niin kotien päästötavoitteidenkin toteuttamisessa Suomi ottaa kontolleen Puolan, Romanian ja Bulgarian päästöosuuden. Nämä maat puolestaan, yhdessä Saksan ja Tanskan kanssa, jatkavat ja lisäävät kivihiililaitostensa sähkötuotantoa ostamalla Suomelta päästöoikeudet, jotka vapautuvat hallituksen pakottavan kivihiilen kieltolain toteutuessa.
Sipilän hallituksen hölmöläismallin ilmastopolitiikka kasvattaa päästöjä niiden laskemisen sijaan, koska EU:n suurille saastuttajille kustannetaan suomalaisten piikkiin lupa lisätä päästöjä. Suomessa kodit ja koulut tulevat entisestään vihertymään – nurkat vihertyvät nimittäin homeesta, koska lämmityskustannukset kasvavat yli maksukyvyn. Suomalaiset joutuvat valitsemaan leivän ja lämmityksen välillä. Sipilän hallituksen yhdeksi irvokkaimmista saavutuksista kirjataan Suomen uusin köyhien ryhmä – ilmastoköyhät.
Perussuomalaiset jatkavat määrätietoista taistelua hallituksen duunareita ja vähävaraisia kampittavan ilmastopolittikan torjumiseksi. Vetoamme, että hallituspuolueista löytyisi riittävästi itsenäisesti ajattelevia edustajia perussuomalaisten rinnalle kaatamaan sekä kivihiilen kieltolain että kotiemme päästökauppasuunnitelmat.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Putkonen: Demarit vihreämpiä kuin vihreät itse – ”Kivihiilen käytön kieltävä pakkolaki nostaa pääkaupunkiseudun vuokria 10-20 prosenttia”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää