Raatikainen: Asukkaiden etu kiinnosti vain perussuomalaisia

19.12.2014 |12:00

Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen teki kolme talousarvioaloitetta kiireellisimpien meluesteiden rakentamiseen Vartiokylään, Haagaan ja Pihlajamäkeen. Kyseessä on Helsingin kaupungin ja valtion yhteisistä melusuojarakenteista Helsinkiin johtavien moottoriteiden, sekä Kehä I:n ja Kehä III:n varsilla.

Kiireellisiä melutorjuntakohteita on useampia kuin edellä mainitut kolme aluetta. Kaikki alueet ovat nimetty Liikenneviraston meluntorjunnan toimintasuunnitelmiin vuosille 2013–2018. Liikennevirasto, kuten Helsingin kaupunkikin laatii viiden vuoden välein meluntorjunnan toimintasuunnitelman perustuen EU-direktiiviin.

– Melusuojausten kustannusjako on sovittu, mutta työ on kesken. Toistaiseksi valtion rahoitusosuus on puuttunut, vaikka kaupungin investointibudjetissa rahoitus on ollut. Kustannusjako kaupungin ja valtion välillä on n. puolet ja puolet, Raatikainen huomauttaa.

Poliittista kikkailua

Raatikaisen kolmea aloitetta kannattivat helsinkiläisistä kansanedustajista ainoastaan perussuomalaisetkansanedustajat Juha Väätäinen ja Tom Packalén.

– On valitettavaa, että poliittinen kikkailu menee helsinkiläisten edun edelle. Meluesteiden rahoitus on ollut kaupungin investointibudjetissa, mutta puuttunut valtion rahoitusosuudesta.Infraan panostaminen nykyisessä taloudellisessa tilanteessa olisi kustannustehokkaampaa kuin taloudellisen nousukauden aikana, jolloin kustannukset väistämättä nousevat.  Politiikan pitäisi olla yhteisten etujen ajamista, mutta sitä se ei olekaan, jos ehdotus tulee ”väärän” puolueen edustajalta, Raatinen sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
5.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
7.
Suomen uutiset logo

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia

10.08.2026 |21:19
8.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää