

Rajaturvallisuus tapetilla – Purra: Pallo on hallituksella, meidän linjamme on selvä
Perussuomalaisten mukaan valmius- ja rajavartiolain muutoksesta levitetään hallituspuolueiden edustajien toimesta väärää tietoa. Puolueista annetaan ymmärtää, että nyt esitetyillä muutoksilla esimerkiksi estettäisiin siirtolaisten käyttö hybridivaikuttamisen keinona, kun totuus on pikemminkin päinvastoin: lakimuutos vain mahdollistaa siirtolaisten järjestelmällisen vastaanoton.
– Valmius- ja rajalakiesitykset eivät paranna mahdollisuuksia torjua laajamittaista maahantuloa lainkaan – ainoastaan sen vastaanottoa parannetaan, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa.
– Keinoja ovat muun muassa kiinteistöjen ja kuljetuspalveluiden käyttöönotto. Muualta valmiuslaista löytyy myös esimerkiksi sosiaaliturvan alentaminen. Emme hyväksy mitään tällaista laajamittaisen maahantulon yhteydessä. Tulijat pitää hybriditilanteessa estää, ei ottaa vastaan ja laittaa suomalaisia joustamaan omista oikeuksistaan.
Muunneltua totuutta
Hallituksesta on annettu ymmärtää, että tosipaikassa rajalla voitaisiin ilman mahdollistavaa lainsäädäntöäkin joka tapauksessa pysäyttää asiattomasti esimerkiksi turvapaikkaa hakevat poliittisella päätöksellä.
– Tämä ei pidä paikkaansa. Rajavartijat eivät voi olla ottamatta turvapaikkahakemuksia vastaan ilman lainsäädäntöä. Poliittinen päätös ei riitä, koska viranomaiset noudattavat lakia. On aivan turha esittää, että valtioneuvoston poliittinen päätös riittäisi ilman lainsäädäntöä, Purra huomauttaa.
EU:lta kysyminen poliittinen manööveri
Purra syyttää hallitusta EU:n selän taakse menemisestä, kun hallitus muodollisesti ”kysyi mielipidettä” mahdollisuuksista sulkea raja kokonaan. Hallitus tiesi virallisen vastauksen ja haki sen Purran mukaan tahallaan.
– Komissio on hallintoviranomainen, eikä EU:lla ole toimivaltaa jäsenmaiden kansallisen turvallisuuden kysymyksissä. EU:lta luvan kysyminen oli poliittinen manööveri, joka palveli ainoastaan jo ennalta sovittua kantaa.
– Mikään kansainvälinen sopimus tai muu vastaava ei kiellä suvereenia valtiota suojaamasta kansallista turvallisuuttaan ja puolustamasta itseään, päinvastoin. Hybridioperaatiossa kyse ei ole turvapaikanhakijan oikeuksista vaan kohdemaan kansallisesta turvallisuudesta.
Pykälä poistettiin poliittisista syistä
Perussuomalaiset siis vaatii tehokasta rajapykälää, jolla mahdollistetaan koko rajan sulkeminen ja turvapaikkahakemusten vastaanoton keskeyttäminen tarvittaessa. Huomioitavaa on, että vastaava pykälä oli valmistelussa jo valmiina, mutta se poistettiin valmiuslakipohjasta poliittisista syistä.
– Olen nähnyt kyseisen pykälän, Purra kertoo.
– Pykälä pitää saada normaaliajan lainsäädäntöön eli rajavartiolakiin. Valmiuslain kynnys on liian korkea, Purra painottaa.
Perussuomalaiset eivät vastusta koko pakettia
Purra pitää härskinä, että hallituspuolueissa koetetaan kääntää asia niin, että perussuomalaiset vastustaisivat kaikkia valmius- ja rajavartiolain parannuksia.
– Emme vastusta koko valmiuslakia. Vastustamme oleellisen pykälän puuttumista ja suomalaisten omaisuuden käyttöönottoa ja sosiaaliturvan madaltamista laajamittaisen maahantulon yhteydessä. Uhka pitää torjua, ei vastaanottaa yhä tehokkaammin, Purra painottaa.
Hallintovaliokunnalta poikkeuksellinen päätös
Hallintovaliokunta, joka käsittelee valmiuslain muutosta erityisesti rajaturvallisuuden kannalta, päätti tänään kokouksessaan julkistaa muutamia asiantuntijalausuntoja puolueiden ja eduskuntaryhmien puheenjohtajille.
– Kyse on huomisesta pääministerin koolle kutsumasta puheenjohtajien yhteisestä kokouksesta. Valiokunta halusi, että erityisesti muutama seikka, joista julkisuudessa on esitetty harhaanjohtavaa tietoa, oikaistaan niille henkilöille, jotka huomenna neuvottelevat asian jatkosta, Purra kertoo.
– Tämä toivottavasti lisää sen todennäköisyyttä, että esityksistä saataisiin vielä toimivat ja kansallisen turvallisuuden kannalta riittävät, Purra toivoo.
Katso aiheeseen liittyen:
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajavartijat suomalaisten oikeudet sosiaaliturvan alentaminen Siirtolaisase rajavartiolaki kuljetuspalvelut laajamittainen maahantulo kansallinen turvallisuus rajaturvallisuus hybridioperaatio lakimuutokset suvereniteetti valmiuslaki hybridivaikuttaminen valtioneuvosto hallituspuolueet vastaanotto hallintovaliokunta lainsäädäntö kansainväliset sopimukset siirtolaiset Euroopan unioni turvapaikkahakemukset EU-komissio Riikka Purra Turvapaikanhakijat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus ei saa rajaturvallisuutta kuntoon, jättää Suomen vaille suojaa – käy sen sijaan perussuomalaisten kimppuun, joka vaatii lainsäädäntöä rajan turvaamiseen

Perussuomalaiset vaatii jo pääministeriä kantamaan vastuun – Purra: ”Eduskuntaan on nyt tuotava tarvittavat pykälät Suomen rajojen suojaamiseksi”

PS-nuoret vaatii lisätietoa sisäministeriöltä: Kuka EU-komissiosta on antanut lausunnon, että rajoja ei muka voisi sulkea kokonaan edes poikkeustilanteissa?

Purra vaatii hallitusta ryhtymään toimiin: ”Tehokas rajapykälä, joka mahdollistaa rajan sulkemisen ja hakemusten vastaanoton keskeyttämisen, on saatava rajavartiolakiin”

Riikka Purra ja Mari Rantanen hybridihyökkäyksistä: Marinin hallituksen malli keskittyy maahantunkeutujien sujuvaan vastaanottamiseen, ei heidän tulonsa estämiseen

Vihreille rajojen sulkeminen on liian kova paikka – vähättelevät hybridiuhkaa itärajalla – ”Tälläkin hetkellä rajat ovat turvallisia”

Peltokangas: Kansainväliset sopimukset eivät estä Suomea sulkemasta rajojaan – ”Kysymys on hallituksen tahtotilasta”

Tynkkynen: Rajavartijoiden turvallisuutta lisättävä – nimilaatat korvattava numerosarjalla

Puolueiden puheenjohtajat koolla – rajaturvallisuudesta käydään kovaa vääntöä
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Purra kehitysavusta: ”Suomi on mällännyt epäapuun 30 miljardia – jatkossakin riittää saksille töitä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

Trumpin Yhdysvalloissa maahanmuutto nettonegatiivista – väkivaltarikollisuus romahtanut, työllisyys nousee
Dosentti Markku Ruotsilan selvitys esittelee niitä toimenpiteitä, joilla Donald Trump on toisella kaudellaan suitsinut hallitsematonta maahanmuuttoa. Suomen Perustan julkaisema tuore raportti kuvaa ne konkreettiset keinot, joilla Trump on saavuttanut historiallisia tuloksia. Palettiin kuuluu kaikki karkotuksista paluumuuttoporkkanoihin.

Mäenpää selvittää siviilipalveluksen outoja opetussisältöjä ja ideologista tuputusta – työministeri puuttui Elokapina-koulutuksiin
Siviilipalveluskeskus herätti hämmennystä ja pettymystä siviilipalvelusta suorittaneiden keskuudessa koulutusjakson aiheilla ja niiden esittämistavalla. Kouluttaja näytti muun muassa laittomasti maatiloilta kuvattua materiaalia, arvosteli suomalaista ruuantuotantoa, toi jatkuvasti esiin omaa yritystoimintaansa sekä ideologiaansa ja kannusti osallistumaan eri järjestöjen, kuten Elokapinan, mielenosoituksiin. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää päätti selvittää asiaa kirjallisella kysymyksellä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














