

PS ARKISTO
Ranne: ”Älyllisesti epärehellinen ratkaisu ei pysty enemmistöpäätöksenäkään muuttamaan todellisuutta toiseksi”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne suri tänään 14.5. täysistunnossa elpymisvälineeseen liittyvää älyllistä epärehellisyyttä. – Demokratiat ajautuvat kriiseihin eri puolilla maailmaa, koska poliittiseen päätöksentekoon hiipinyt älyllinen epärehellisyys on kuin elimistöön rikastuva myrkky. Se leviää ja lopulta tappaa. Pahinta on, että myrkky leviää ja tarttuu järjestelmistä toisiin.
Lulu Ranne kuvailee yhteiskunnan rakenteissa ja prosesseissa olevan tietysti luonnollisia puutteita, jotka johtuvat suuresta kirjosta erilaisia tahattomia syitä. Tällaiset puutteet tulevat yleensä avoimesti tunnistetuiksi ja niitä ainakin pyritään jatkuvasti korjaamaan.
Sen sijaan ideologisten tavoitteiden ja todellisuuden välistä toimimattomuuden kuilua yritetään usein paikata älyllisesti epärehellisillä ratkaisuilla, Ranne jatkaa.
Ratkaisuja peitellään ja kierretään
Ranteen mukaan yhteiskunnan rakenteisiin ja prosesseihin pesinyt pienikin älylliseen epärehellisyyteen perustuva ratkaisu on ongelma, koska kukaan ei halua jäädä siitä kiinni ja myöntää ideologiansa toimimattomuutta ja epärehellisyyttään poliittista vastuuta ja seurauksia pelätessään.
– Siksi tällaisia ratkaisuja peitellään, kierretään ja korjataan edelleen älyllisesti epärehellisillä keinoilla ja perusteluilla. Kiihtyvä syöksykierre on valmis.
– Älyllisesti epärehellinen ratkaisu ei pysty enemmistöpäätöksenäkään muuttamaan todellisuutta toiseksi. Niin kauan kuin totuutta ei tunnisteta eikä tunnusteta, paikkausyritykset vain levittävät epärehellisen asiaintilan ja todellisuuden välistä kuilua ja kasvattavat sen synnyttämää jännitettä, Ranne sanoo.
Elpymisväline pitkän kehityksen myrkyllinen seuraus
– Käsillä oleva elpymisväline ja sen mahdollistava omien varojen päätös on myrkyllinen seuraus pitkään käynnissä olleesta, todellisuudelle vieraasta jatkumosta, jossa vanhoja huonoja päätöksiä on aina paikattu uusilla, vielä huonommilla päätöksillä.
Ranne kertoo, miten perustelut ja selitykset ovat muuttuneet patologisiksi. Kun aikaisempi selitys tai perustelu on osoitettu perusteettomaksi tai jopa totuudenvastaiseksi, on siirrytty silmää räpäyttämättä seuraavaan, aiempaa epämääräisempään ja todellisuudelle vielä vieraampaan selitykseen tai perusteluun.
– Kun Euroopasta tuli vuosi sitten ensimmäiset tiedot presidentti Emmanuel Macronin ja liittokansleri Angela Merkelin leipomasta avustuspohjaisesta paketista, ajattelin epäuskoisena, että eihän tuolla ole mitään mahdollisuuksia edetä EU:n perussopimusjärjestelmässä. Parlamentti, neuvosto, nuuka nelikko tai viimeistään Suomi tyrmää tuollaisen mahdottoman viritelmän.
Perustelut vaihtuvat pikatahtiin
Ranne muistelee miten hänen ”Missä olit silloin” -kokemuksiinsa liittyi ikuisiksi ajoiksi se, kun juuri valittu valtionvarainministeri Matti Vanhanen puolusteli ja perusteli ratkaisua sillä, että paketilla pelastetaan Suomen vienti.
– Suomen viennin pelastamisesta on sittemmin edetty silmää räpäyttämättä ainakin perussopimussaivartelun, kadotuksen partaalta pelastavan elvytyksen, kertaluonteisuuden ja tarkkarajaisuuden, solidaarisuuden, rakennemuutoksen, turvallisuuspoliittisen ratkaisun, USA-, Venäjä- ja Kiinapelon, luottamuksen menetyspelon, mainehaitalla ja sitten EU-kaaoksella uhkaamisen kautta yksipuoliseen julistukseen olla jatkossa tiukempi, Ranne luettelee.
– Ai niin, jossain välissä olivat vielä ”Suomi on ainoa änkyrä” ja ”Suomi ei voi yksin kaataa” -väitteet. Epärehellisiä selityksiä ja saivarteluja on niin paljon, että joku varmasti jäi vielä pois.
Kokoomukselta tyhjiä lausumia
Ranteen mukaan suuri valiokunta käveli ensin hallitusenemmistön turvin perustuslakivaliokunnan selkeän kannan yli, jota menettelyä ei voi puolustella millään. Sitten pääministeri Marin meni sopimaan elpymisvälineestä, vaikka tiesi perustuslakivaliokunnan kannan. Pääministerillä ei ollut asianmukaista mandaattia neuvottelutulokselleen.
– Sitten kokoomus kirjautti valtionvarainvaliokunnan mietintöön lausumia, joiden merkityksettömyyden hyvin tietää. Kokoomus on kuin metsästäjä, joka ampuu ensin, ja lupaa korjata sihtiä sen jälkeen.
Viimeisin episodi asiassa nähtiin, kun SDP yritti kyseenalaisin keinoin estää perussuomalaisten perustellun pöytäämisesityksen, Ranne listaa.
– Suomelle olisi ollut todella tärkeää tietää enemmän esim. valmisteilla olevista EU-tason veroista ja maksuista ennen omien varojen päätöksen käsittelyn jatkamista. Myös talouden todellinen tilannekuva sekä perusteelliset vaikutusarvioinnit puuttuvat edelleen.
– Masentavin älyllisen epärehellisyyden muoto on strateginen tietämättömyys, jonka hallituspuolueet ja kokoomus nyt ovat valinneet, Ranne sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- epärehellisyys EU-perussopimukset EU-elpymispaketti ideologia Emmanuel Macron Matti Vanhanen Angela Merkel Lulu Ranne Demokratia vientiteollisuus perussuomalaiset SDP hallitus Kokoomus verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: EU:n tahto on demareille tärkeämpää kuin äänestäjille annetut lupaukset – ”SDP:n vaaliohjelma lupasi vastustaa yhteisvelkaa”

Ranne kokoomuksen kansanedustajille: Mitä tarvitaan, että silmänne avautuvat?

Ruotsi vaati ja sai yli miljardin euron jäsenmaksualennuksen elvytyspakettineuvotteluissa – ”Pääministeri Marin on joko neuvottelutaidoton tai käyttää mitä tahansa keinoja saavuttaakseen päämääränsä”

Ranne: EU:ta lähestyy kaikkien kriisien äiti

Elomaa: Kansan tulee tietää, mitä EU:n elpymispaketti tarkoittaa Suomelle

Kepu pettää aina – muistatko vielä, mitä ex-pääministeri Juha Sipilä vakuutti 2014? – ”Keskusta vastustaa yhteistä velkaa ja liittovaltiokehitystä”

Junnila: ”Eduskunta säätää lait, mutta tunteeko se omia lakejaan?”

Huhtasaari: Elvytyspaketti tarkoittaa säännöistä luopumista ja siirtymistä mielivaltaan

Perussuomalaiset erittäin pettyneitä äänestystulokseen: Suomelta vietiin valtavasti rahaa ja itsemääräämisoikeutta
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Lehtinen iloitsee perussuomalaisten saavutuksista – laittomasti maassa olevien tukien maksu loppuu tänään
Kela julkaisi tänään tiedotteen, jossa se kertoi laittomasti maassa olevien asumisperusteisten etuuksien päättyvän tästä päivästä lähtien.














