

LEHTIKUVA
Ronkainen ja Mäkelä: Guggenheimin museohankkeen kaatuminen loistava voitto – ”Vain perussuomalaiset voivat pitää tämän järjettömän hankkeen syvälle haudattuna”
Perussuomalaisten kansanedustajat Jani Mäkelä ja Jari Ronkainen ovat tyytyväisiä Helsingin kaupunginvaltuuston päätökseen kaataa Guggenheimin museohanke.
Ronkainen ihmettelee kiihkoa, jolla hanketta työnnettiin eteenpäin.
– Ensin haettiin rahoitusta valtiolta, mutta kun puolueemme puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini riittävän hitaasti ja selkeällä Suomen kielellä väänsi rautalangasta, että ”Guggenheimille ei tule valtion rahaa”, keksittiinkin siirtyä helsinkiläisten veronmaksajien rahapussille.
– Mikäli oikeasti puhuttaisiin järkevästä ja kannattavasta hankkeesta, siihen olisi löytynyt rahoitus yksityisiltä rahoittajilta aivan varmasti ja sataprosenttisesti.
”Hankkeen kaatuminen oli loistava voitto”
Molemmat ovat samaa mieltä europarlamentaarikko Jussi Halla-ahon kanssa siitä, että vaikka perussuomalaisten vahvasti vastustama Guggenheim kaatui, hanke saattaa tulla takaisin päättäjien pöydälle, jos äänestäjät eivät lähde liikkeelle kuntavaaleissa.
– Gugge-hankkeen kaatuminen oli loistava voitto, mutta kuten Jussi Halla-ahokin toteaa, se on erävoitto ja asia noussee uudelleen puitavaksi todennäköisesti melko pian kuntavaalien jälkeen, Ronkainen toteaa.
– Vaikka nyt perussuomalaisten vahvalla paikallisella työllä, jota puolueen valtakunnallinen linja tuki, saavutettiinkin kansalaisten tahdon läpi meneminen, vaalit tulevat silti. Siitä ei ole takeita, ettei tämä hanke tai joku muu negatiivinen asia, esimerkiksi Helsingin suurmoskeija, kaivaudu esiin ensi kaudella, Mäkelä muistuttaa.
Äänestäjien käsissä
Guggenheim ja monet muut ”turhat hankkeet” saattavat nostaa taas päätään, mikäli äänestäjät eivät ole valppaina.
– Seuraavien vaalien tulos linjaa sen, nouseeko tämä hanke taas ”kuin Fenix-lintu tuhkasta” Helsingin Perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja Mika Raatikaista lainatakseni. Toivon todella, että helsinkiläiset äänestäjät tulevat tulevissa vaaleissa äänestämään perussuomalaisia. Se on ainoa varma tapa pitää tämä järjetön hanke syvälle haudattuna, Ronkainen huomauttaa.
– Perussuomalaiset voivat vaikuttaa näihin ihmisille tärkeisiin asioihin vain, jos puolueen erinomaisia paikallisia ehdokkaita äänestetään. Suosittelen siis kaikkia helsinkiläisiä, jotka ovat kanssamme samaa mieltä esimerkiksi Malmin lentokentästä tai Guggenheimista, tutustumaan ehdokkaisiimme ja äänestämään heistä mieluisinta, Mäkelä kehottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset eivät hyväksy uutta Guggenheim-esitystä – Raatikainen: ”Jos kyseessä olisi hyvä bisnes, luulisi sille löytyvän paljon enemmän yksityisiä rahoittajia”

Perussuomalaisten valtuutetut Raatikainen, Kanerva ja Lindell: Mustaa Guggenheim-mörköä ei haluta Helsinkiin

”Game over Guggenheim!”

Helsingin PS-Nuoret riemuitsee: Vihdoin viimeinen naula Guggenheimin arkkuun!

Halla-aho: Vihulainen torjuttu vain vähäksi aikaa – ”Guggenheim palaa kiusaamaan Helsinkiä, koska muitakaan hyväuskoisia ei löydy”

Sampo Terho Guggenheimista: Lopputulos eritysesti veronmaksajien kannalta erinomainen
Viikon suosituimmat

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Vigeliuksen lista eduskunnasta paljastaa: SDP äänestää säännöllisesti maahanmuuton tiukennusten hylkäämisen puolesta
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen kokoama lista eduskunnan äänestyksistä paljastaa demarien säännönmukaisesti äänestävän maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä vastaan. Samaan aikaan demarileiri vaikenee kuin muuri löperöstä maahanmuuttolinjastaan, jonka saa esille vain äänestystuloksia peratessa.

Antikainen varoittaa: Iso-Britannia rajoittaa sananvapautta – kehitys on varoitus Suomelle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa Ison-Britannian kehityksestä, jossa tavallisia kansalaisia kohdellaan jo mielipiderikollisina vain siksi, että he uskaltavat arvostella sosialistihallitusta tai puhua maahanmuutosta kriittisesti.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.