

LEHTIKUVA
Ronkainen: Raivopäänä poliisiauton eteen asettunut pappi erotettava – ”Turvapaikanhakijat ja heidän ylisuvaitsevat kätyrinsä rasittavat aiheettomasti poliisia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen kirjoittaa blogissaan alkuviikon mielenosoituksista, joissa vastustettiin kielteisten päätösten saaneiden turvapaikanhakijoiden pakkopalautuksia.
”Onko kirkon linja todellakin tämä?”
Ronkainen ihmettelee erityisesti oppositiojohtajien Ville Niinistön (vihr.) ja Anna-Maja Henrikssonin (r.) ”tarinoita sosiaalisessa mediassa”, jossa nämä kirjoittivat palautettavista lapsista ja raskaana olevasta naisesta.
– Metsälän vastaanottokeskuksella todistettiin varsin erikoista näytelmää, kun punaisella shokkivärillä hiuksensa värjännyt Oulunkylän pastori Marjaana Toiviainen asettui raivopäänä poliisiauton eteen. On käsittämätöntä, että virkasuhteessa toimiva henkilö estää toista viranomaista toteuttamasta lakisääteistä tehtäväänsä. Onko kirkon linja todellakin tämä? Ronkainen kysyy.
– Mielestäni tällainen pappi olisi syytä erottaa välittömästi!
Vihreät kehottavat rikkomaan lakia
Ronkainen listaa alkuviikon hulinointia: Pasilan poliisitalon edessä poliisi joutui käyttämään kaasua, kun mielenosoittajat estivät poliisiautojen kulkemisen. Helsinki-Vantaan lentoasemalle oli kerääntynyt joukkio vaatimaan pakkopalautuksista luopumista. Tiistaina joukko mielenosoittajia ”tunkeutui” sisäministeriöön, josta poliisi joutui saattelemaan heidät pois.
– Turvapaikanhakijat ja heidän ylisuvaitsevat kätyrinsä rasittavat aiheettomasti poliisiresursseja, joita hallitus on kyllä lisännyt, mutta joita sisäministeriö on korvamerkinnyt lähinnä vihapuheen suitsemiseen. Aivan kuin nettikirjoitukset muodostaisivat suurimman uhan yhteiskunnallemme. Mielestäni poliisin alueellinen johto olisi pystynyt päättämään itse, mihin lisäresurssia tarvitaan.
– Ville Niinistö kumppaneineen asettuivat siis vastustamaan Suomen lakien ja asetusten mukaisia päätöksiä. Vihreiden kansanedustaja Touko Aalto kehotti jopa rikkomaan lakia puolustellessaan kansalaistottelemattomuutta. Mikäli perussuomalaiset toimisivat näin, olisi päivänselvää, että kaikenlaiset valtiosääntöoikeuden professorit ja päivystävät dosentit olisivat naama punaisina selittämässä perustuslaista ja vallan kolmijaosta, Ronkainen huomauttaa.
Poliiseja haukutaan fasisteiksi ja rasisteiksi
Ronkainen sanoo, että perussuomalaiset kyllä kestävät arvostelun ja lataavat samalla mitalla takaisin.
– Puheenjohtaja Timo Soini sanoi toissapäiväisessä vaalitentissä laittamattomasti: ”Eihän tämä niin voi mennä, että jos saat kielteisen päätöksen, menet kuukaudeksi istumaan Senaatintorille ja sitten saat myönteisen päätöksen”. Tätä punavihervasemmisto kuitenkin ajaa oikeusvaltioperiaatteista huolimatta, kuten professori Timo Vihavaisen tämänaamuisesta erinomaisesta kirjoituksesta selviää.
– Sillä välin kaiken tämän keskellä ylikuormitetut poliisimiehet ja -naiset toteuttavat Suomen lakia ja toimeenpanevat oikeuden päätöksiä. Tästä palkkana he saavat kuulla olevansa hallituksen kätyreitä, fasisteja ja rasisteja. Mihin Suomi on oikeusvaltiona suistumassa? Ronkainen ihmettelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: ”Jos tätä kehitystä ei pystytä pysäyttämään, myös Suomeen tullaan tekemään terroritekoja”

Simon Elolta terveiset Ville Niinistölle: ”Suomessa noudatetaan lakia ja asetuksia, ei huutavan punaviherkaartin vaatimuksia”

Jussi Niinistö: Punavihreää rähinöintiä

Soini vihreiden sekoilusta: ”On selvää, että puheenjohtajatason poliitikkojen pitää tuntea vastuunsa, eikä levittää valheita ja sitä kautta olla lietsomassa levottomuuksia”

Ville Niinistö yllytti kannattajiaan osallistumaan poliisia vastustavaan mielenosoitukseen, pian oli täysi rähinä päällä

Kohupappi Marjaana Toiviaiselta hämmentäviä ohjeita lentomatkustuksen sabotoimiseksi: ”Toimi näin..”

Kohupappi Toiviainen kerää rahaa Facebookissa ja kehottaa sabotoimaan lentomatkoja – kirkko sallii sekoilun: ”On toiminut yksityishenkilönä”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















