

LEHTIKUVA
Ruotsi näyttää jälleen Suomelle mallia – Koponen: “Meillä hallitus jatkaa työntekoa vähättelevää ja kansalaisia kurjistavaa linjaa”
EU:n ilmastopaketissa Suomelle, Ruotsille, Tanskalle, Luxemburgille ja Saksalle ehdotetaan unionin korkeinta 50 prosentin päästövähennystavoitetta vuoteen 2030 mennessä päästökaupan ulkopuolisille aloille eli rakentamiseen, maatalouteen ja liikenteeseen. Kansanedustaja Ari Koponen ei voi ymmärtää, miksi pohjoisilta jäsenmailta vaaditaan kaikkein kovimpia ilmastotoimia.
– Muut maat tuntuvat olevan täysin vapaamatkustajia ilmastotoimissa. Euroopan komissio perustelee tätä solidaarisuudella. Todellisuudessa tällä hetkellä solidaarisuus tarkoittaa sitä, että suomalaiset maksavat muidenkin laskut räjähtäneiden energiahintojen muodossa esimerkiksi bensapumpulla ja taloa lämmittäessä. Tämä koskee myös hauraimmassa asemassa olevia suomalaisia, jotka ovat jo nyt hätää kärsimässä. Tämä on hulluutta, kommentoi perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
Suomalaisten kurittamisen on loputtava
Bulgarian pitää vähentää päästöjään vain 10 prosenttia, ja alle 20 prosentin päästövähennykset riittävät myös useissa maissa, kuten Romaniassa, Kroatiassa, Latviassa ja Puolassa. Koposen mukaan päästövähennyksiä kannattaisi tehdä maissa, missä päästöjä eniten aiheutetaan ja missä niiden vähentäminen olisi selkeästi kustannustehokkainta ja edullisinta.
– Kustannustehokkaammin päästöjä saataisiin vähennettyä matalampien tulotasojen maissa. Nyt Itä-Euroopan maiden ei tarvitse sulkea edes hiilivoimaloitaan, koska heille riittää viidesosa Suomen tavoitteesta. Meillä sen sijaan päästövähennyksiä on tehty ansiokkaasti jo vuosia. Helpot ja halvat keinot on yksinkertaisesti jo tehty. Suomalaisten kurittamisen on loputtava! Valitettavasti tällä hallituspohjalla se ei lopu, vauhti sen sijaan vain kiihtyy, jatkaa Koponen.
Ruotsissa uusia verohelpotuksia
Länsinaapurimme Ruotsin hallitus on juuri linjannut uusista verohelpotuksista.
– Ruotsi näyttää meille tässäkin asiassa mallia. Siellä liikennepolttoaineiden ja ansiotulojen verotusta kevennetään. Meillä hallitus jatkaa tuttua työntekoa vähättelevää ja kansalaisia kurjistavaa linjaa. Tämän seuraukset eivät tule olemaan kauniit, päättää Koponen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- liikennepolttoaineet ilmastopaketti verohelpotukset hiilivoimalat Latvia polttoaineen hinta Ari Koponen lämmitys ansiotuloverotus Energian hinta Euroopan unioni Itä-Euroopan maat Päästövähennystavoite Luxemburg Bulgaria Päästökauppa Kroatia Puola Rakentaminen Tanska Suomi Romania Ruotsi Saksa Liikenne Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa vahvistaa kotitalouksien ostovoimaa alentamalla sähkön ja polttoaineiden veroja 25 prosentilla – “Tämäkin on arvovalinta”

Immonen: Suomi ei saa hyväksyä uusia EU-tukipaketteja – “Hallituksen olisi korkea aika sanoa ääneen, että nyt riittää, emme halua maksaa huonosti taloutensa hoitaneiden maiden törsäilyä”

Kokoomus perustelee EU-tulonsiirtoja ”yhteisellä vahvuudella” – Purra: ”Miksi Suomen pitäisi maksaa Ranskaan sähkölaskuja ja Italian kyvyttömyyttä kerätä veroja”

Puisto: EU:n sosiaalinen ilmastorahasto on torjuttava – “Emme voi lähteä mukaan eurooppalaisen sosiaaliturvan maksamiseen”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.