

LEHTIKUVA
Sadat laittomat siirtolaiset valtasivat Pariisin lentokentän terminaalin – “Ranska ei kuulu ranskalaisille”
Sadat laittomat siirtolaiset valtasivat Pariisin Charles de Gaullen lentokentän kakkosterminaalin sunnuntaina. He vaativat kaikille paperittomille oleskeluluvan. Terminaali suljettiin välikohtauksen ajaksi.
Valtaajat kutsuvat ryhmäänsä “mustaliiveiksi” matkien Ranskan hallintoa jo puolen vuoden ajan kritisoinutta keltaliivi-liikettä. Ryhmän terminaaliprotestista uutisoi New York Post.
Poliisi eristi protestoijat mellakkavarusteihin sonnustautuneena.
Vaatimukset pääministerille ja lentoyhtiölle
Mustaliivit kertoivat pysyttelevänsä terminaalissa, kunnes he ovat saaneet tavata pääministeri Édouard Phillippen. Ryhmä kertoi vaativansa oleskeluluvat.
– Ranska ei kuulu ranskalaisille! eräs mustaliivi laukoi väitetysti megafoniin.
Mustaliivit vaativat myös lentoyhtiö Air Francea lopettamaan kaikki laittomien siirtolaisten palautustoimet. Yhtiön edustajat tapasivat mustaliivien edustajia. Yhtiö ei ole tiedottanut neuvotteluista.
Luvassa lisäprotesteja
Eräs mustaliivi kertoi, että protesti kohdistettiin tällä kertaa lentoyhtiö Air Francea vastaan. Hän huomautti, että ryhmä on valmis jatkamaan protesteja.
Protestien toistuvuus yhdistäisi ainakin musta- ja keltaliivejä. Keltaliivit ovat nyt protestoineet maan hallintoa vastaan jo puolen vuoden ajan.
Keltaliivien protestit johtivat myös tuloksiin. Bensiiniveron korotuksista lähtenyt protestiliike sai korotuksen kumottua. Hallitus on myös päätynyt voitelemaan protestoijia noin 10 miljardilla eurolla, jonka maksajiksi on valjastettu myös suuryrityksiä.
Saako protestoimalla tahtonsa lävitse?
Keltaliivien painostukseen taipuminen on voinut edesauttaa mustaliivien protestimielialaa. Ranskan hallitus joutuu miettimään myös sitä, minkälaisen signaalin se lähettää mustaliivien protestille.
Protesti päättyi ja se on ruokkinut huhumyllyä, että pääministeri olisi taipunut mustaliivien vaatimuksiin. Hallituksen verkkosivuilla kerrotaan, että maan tavoite on luoda uskottavat ja tehokkaat menetelmät koskien laitonta siirtolaisuutta ja laittomien siirtolaisten palautuksia.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Charles de Gaulle -lentokenttä Mustaliivit Keltaliivit Edouard Philippe Siirtolaiskriisi pakkopalautukset Ranska
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Hallituksen linja on täysin vastuuton – ”Ihmiset hukkuvat Välimereen, koska heitä houkutellaan lähtemään Afrikasta kohti Eurooppaa”

Iso-Britannia ottaa armeijan apuun pysäyttääkseen laittomasti maahan yrittävät – Englannin kanaalissa meno alkaa pian olla kuin Välimerellä
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.