

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Saksalaiskoulu: 40 ekaluokkalaista jää luokalle huonon saksan kielen taidon takia
Saksassa maahanmuuttajavaltaisen alueen koulussa jopa neljäkymmentä ekaluokkalaista jouduttaneen jättämään luokalle, koska he eivät osaa tarpeeksi saksaa siirtyäkseen kakkosluokalle. Kyseisen koulun oppilaista käytännössä kaikki tulevat maahanmuuttajataustaisista perheistä. Myös Suomesta löytyy kouluja, joissa jopa 80 prosenttia koululaisista opiskelee suomea toisena kielenään.
Ludwigshafenissa sijaitsevassa Gräfenaun koulussa jännitetään kevätlukukauden päättymistä aivan erityisesti. Vaikuttaa siltä, että peräti 40 ekaluokkalaista joudutaan jättämään luokalle, koska heidän saksan kielen taitonsa ei kertakaikkiaan riitä kakkosluokalle siirtymiseen.
Rehtori Barbara Mächtle kertoo olleensa “yllättynyt ja kauhistunut” kuultuaan asiasta. Neljäkymmentä ekaluokkalaista tarkoittaa kahta luokallista oppilaita.
Lähes kaikki oppilaat maahanmuuttajataustaisia
Koulu sijaitsee maahanmuuttajavaltaisella alueella. Lähes kaikki oppilaat (98 prosenttia) ovat maahanmuuttajataustaisia. Jotkut oppilaista aloittavat koulun osaamatta lainkaan saksaa.
Ongelmaa pahentaa se, että Ludwigshafenissa on pulaa päiväkotipaikoista. Monet ekaluokkalaiset eivät ole käyneet ollenkaan päiväkodissa, joten heillä on vaikeuksia oppia istumaan rauhassa aloillaan ja keskittymään koulunkäyntiin.
Maahanmuuttajavanhemmat eivät aina kykene tukemaan lastensa koulunkäyntiä, koska kaikilla vanhemmilla ei välttämättä ole itselläänkään koulutusta, rehtori Mächtle kertoo. Ja kaikissa kulttuureissa koulunkäyntiä ei ehkä pidetä yhtä tärkeässä arvossa kuin Saksassa.
Lisäpanostus ei ole riittänyt
Ongelmat on tiedostettu ja kouluun on palkattu monikulttuurisia koulunkäyntiavustajia. Lapsille on myös järjestetty ylimääräistä saksan opetusta. Mutta sekään ei ole riittänyt. Rehtorin mukaan joka luokkaan tarvittaisiin kaksi pätevää opettajaa tai ainakin tulkki opettajan avuksi.
Opettajien ammattiliiton alueellinen puheenjohtaja Klaus-Peter Hammer vaatii reilusti lisää rahaa kouluille, jotta nämä selviytyisivät kasvatustehtävästään. Myös sosiaalityöntekijöitä tarvittaisiin lisää maahanmuuttajalähiöihin.
Ylen koulukone herätti kuuman keskustelun Suomessa
Suomessa Ylen koulukone herätti helmikuussa tulikuuman keskustelun koulujen tilasta. Opetushallitus yritti jopa estää koulukohtaisten tietojen julkistamisen. Erityisen arka asia oli S2-oppilaiden eli suomea vieraana kielenä opiskelevien koululaisten osuus kussakin koulussa.
Suurin S2-oppilaiden osuus Suomessa löytyy Kytöpuiston koulusta Vantaalla (81 %). Varissuon koulu Turussa tulee hyvänä kakkosena (80 %) ja kolmantena on Kirstin koulu Espoossa (69 %). Gräfenaun koulun 98 prosenttiin ei siis ole pitkä matka enää Suomessakaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kirstin koulu Kytöpuiston koulu Varissuon koulu Klaus-Peter Hammer Barbara Mächtle Gräfenaun koulu S2-oppilaat kielitaidottomuus Saksa maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mari Rantanen kysyy hallitukselta koulukoneesta: Kuka yritti sensuroida koulukohtaisten tietojen julkaisemisen?

Li Andersson haluaa hiljentää keskustelua maahanmuuton vaikutuksesta kouluihin – Purra: ”Lapsilleen parasta haluavat vanhemmat miettivät myös näitä asioita”

Keskustelu suomalaisten koulujen ongelmista paisuu, samaan aikaan vanhat puolueet vaativat Suomeen kymmeniä tuhansia maahanmuuttajia lisää joka vuosi – Purra: ”On uskallettava puhaltaa peli poikki”

Purra MTV:n puheenjohtajatentissä: Koulushoppailu ei ole ongelma vaan seuraus ongelmasta – opetusministeri alkoi huutaa päälle

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: “Karut vaikutukset joka sektorille”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.