

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Saksalaiskoulu: 40 ekaluokkalaista jää luokalle huonon saksan kielen taidon takia
Saksassa maahanmuuttajavaltaisen alueen koulussa jopa neljäkymmentä ekaluokkalaista jouduttaneen jättämään luokalle, koska he eivät osaa tarpeeksi saksaa siirtyäkseen kakkosluokalle. Kyseisen koulun oppilaista käytännössä kaikki tulevat maahanmuuttajataustaisista perheistä. Myös Suomesta löytyy kouluja, joissa jopa 80 prosenttia koululaisista opiskelee suomea toisena kielenään.
Ludwigshafenissa sijaitsevassa Gräfenaun koulussa jännitetään kevätlukukauden päättymistä aivan erityisesti. Vaikuttaa siltä, että peräti 40 ekaluokkalaista joudutaan jättämään luokalle, koska heidän saksan kielen taitonsa ei kertakaikkiaan riitä kakkosluokalle siirtymiseen.
Rehtori Barbara Mächtle kertoo olleensa ”yllättynyt ja kauhistunut” kuultuaan asiasta. Neljäkymmentä ekaluokkalaista tarkoittaa kahta luokallista oppilaita.
Lähes kaikki oppilaat maahanmuuttajataustaisia
Koulu sijaitsee maahanmuuttajavaltaisella alueella. Lähes kaikki oppilaat (98 prosenttia) ovat maahanmuuttajataustaisia. Jotkut oppilaista aloittavat koulun osaamatta lainkaan saksaa.
Ongelmaa pahentaa se, että Ludwigshafenissa on pulaa päiväkotipaikoista. Monet ekaluokkalaiset eivät ole käyneet ollenkaan päiväkodissa, joten heillä on vaikeuksia oppia istumaan rauhassa aloillaan ja keskittymään koulunkäyntiin.
Maahanmuuttajavanhemmat eivät aina kykene tukemaan lastensa koulunkäyntiä, koska kaikilla vanhemmilla ei välttämättä ole itselläänkään koulutusta, rehtori Mächtle kertoo. Ja kaikissa kulttuureissa koulunkäyntiä ei ehkä pidetä yhtä tärkeässä arvossa kuin Saksassa.
Lisäpanostus ei ole riittänyt
Ongelmat on tiedostettu ja kouluun on palkattu monikulttuurisia koulunkäyntiavustajia. Lapsille on myös järjestetty ylimääräistä saksan opetusta. Mutta sekään ei ole riittänyt. Rehtorin mukaan joka luokkaan tarvittaisiin kaksi pätevää opettajaa tai ainakin tulkki opettajan avuksi.
Opettajien ammattiliiton alueellinen puheenjohtaja Klaus-Peter Hammer vaatii reilusti lisää rahaa kouluille, jotta nämä selviytyisivät kasvatustehtävästään. Myös sosiaalityöntekijöitä tarvittaisiin lisää maahanmuuttajalähiöihin.
Ylen koulukone herätti kuuman keskustelun Suomessa
Suomessa Ylen koulukone herätti helmikuussa tulikuuman keskustelun koulujen tilasta. Opetushallitus yritti jopa estää koulukohtaisten tietojen julkistamisen. Erityisen arka asia oli S2-oppilaiden eli suomea vieraana kielenä opiskelevien koululaisten osuus kussakin koulussa.
Suurin S2-oppilaiden osuus Suomessa löytyy Kytöpuiston koulusta Vantaalla (81 %). Varissuon koulu Turussa tulee hyvänä kakkosena (80 %) ja kolmantena on Kirstin koulu Espoossa (69 %). Gräfenaun koulun 98 prosenttiin ei siis ole pitkä matka enää Suomessakaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kirstin koulu Kytöpuiston koulu Varissuon koulu Klaus-Peter Hammer Barbara Mächtle Gräfenaun koulu S2-oppilaat kielitaidottomuus Saksa maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mari Rantanen kysyy hallitukselta koulukoneesta: Kuka yritti sensuroida koulukohtaisten tietojen julkaisemisen?

Li Andersson haluaa hiljentää keskustelua maahanmuuton vaikutuksesta kouluihin – Purra: ”Lapsilleen parasta haluavat vanhemmat miettivät myös näitä asioita”

Keskustelu suomalaisten koulujen ongelmista paisuu, samaan aikaan vanhat puolueet vaativat Suomeen kymmeniä tuhansia maahanmuuttajia lisää joka vuosi – Purra: ”On uskallettava puhaltaa peli poikki”

Purra MTV:n puheenjohtajatentissä: Koulushoppailu ei ole ongelma vaan seuraus ongelmasta – opetusministeri alkoi huutaa päälle

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












