
Saksi-Anhaltin CDU valmis yhteistyöhön AfD:n kanssa – puoluejohto tyrmistynyt
Saksan kristillisdemokraatit ovat hankalan kysymyksen edessä. Puolueen tiukka linjaus olla tekemättä yhteistyötä vasemman laidan Linken ja oikeistolaidan AfD:n kanssa herättää kritiikkiä eritoten itäisissä osavaltioissa. Saksi-Anhaltissa CDU olisi valmis vähemmistöhallituksen muodostamiseen AfD:n tuen avulla, saksalaislehti FAZ uutisoi.
Osavaltion maapäiväryhmän varajohtaja Lars-Jörn Zimmer ihmettelee puoluejohdon tiukkaa linjaa.
– En vain voi olla välittämättä 25 prosenttia äänestäjistä ja kertoa heille, etten aio keskustella edustajienne kanssa, hän sanoi.
Puoluejohdon ote lipsuu
CDU:n puoluejohto ei ole pystynyt ylläpitämään linjaansa olla tekemättä yhteistyötä laitapuolueiden kanssa. Thüringenin osavaltiossa CDU, liberaalidemokraattien FDP ja AfD äänestivät yhdessä suljetussa lippuäänestyksessä osavaltion pääministeriksi FDP:n varsin tuntemattoman ehdokkaan syrjäyttäen vasemmistopuolueen ehdokkaan Bodo Ramelowin.
Ramelow on suosittu poliitikko ja häntä arvostetaan yli puoluerajojen.
Thüringenin sotkun jälkeen CDU on ollut melkoisessa ryöpytyksessä. Liittovaltion hallitus oli kaatua, kun hallituksen apupuolue SPD oli kävelemässä ulos jos Thüringenin tuore FDP:n pääministeri ei eroa.
Poliittinen kenttä muuttunut
CDU:n yhteistyölinjaus merkitsee samalla sitä, ettei puolue voi saavuttaa minkäänlaista enemmistöä Thüringenissä. Poliittisen myrskyn vuoksi puolueen puheenjohtaja Anngret Kramp-Karrenbauer ilmoitti eroavansa puoluejohdosta. Puolueen uuden puheenjohtajan valinta voi venyä jopa joulukuulle asti.
AfD:n puheenjohtaja Alice Weidel on sanonut CDU:n suhtautumisen olevan typerä ja epädemokraattinen.
Saksan poliittinen kenttä on muuttunut vuosien saatossa. 1980-luvulla Saksassa oli vain kolme varteenotettavaa puoluetta. Linke, vihreiden ja AfD:n nousut vaikeuttavat neuvotteluja enemmistöhallitusten saavuttamiseksi. Jotkut arvelevat, että jonain päivänä CDU:n yhteistyölinjaus murenee.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lars-Jörn Zimmer Thüringenin vaalit Bodo Ramelow Annegret Kramp-Karrenbauer Alice Weidel CDU AfD Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äänestäjien tahto mitätöitiin Thüringenissa – Toimittaja Pertti Rönkkö: Saksalaiset miettivät, onko vaalien järjestämisessä enää mitään järkeä

CDU:n sekoilu Saksassa vain yltyy: Puheenjohtajalla tukalat oltavat – uudet vaalit tulossa Thüringeniin kannatuksen romahduttua

Saksan demareiden järjetön ehdotus: AfD:n maapäiväedustajien vaikutusvalta pois Nordrhein-Westfalenissa

Saksa takalukossa – kristillisdemokraattien puheenjohtajavalinta johtaa sotkuun

Tapaus Thüringenista valtava kohu Saksassa – liberaali Spiegel-lehti maalailee inhokistaan demonia
Viikon suosituimmat

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.