Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Sisäministeri Rantanen: Viime hallitus, jossa oli työväenpuolue SDP, loi tähän maahan orjakaupat – ”Nyt me korjaamme lainsäädäntöä”

22.06.2023 |20:36

Sisäministeri Mari Rantanen vakuutti eduskunnassa tänään, että uusi hallitus pyrkii vahvasti korjaamaan viime kaudella tekemättä jääneitä asioita ja niitä asioita, joita ei ole riittävällä tavalla edistetty. Rantanen nosti esille vahvasti työperäisen maahanmuuton kysymykset sekä katujengien tekemät rikokset, joihin tullaan puuttumaan.

Sisäministeri Mari Rantanen totesi, että hallitus korjaa edellisen hallituksen tekemättä jättämisiä etenkin työperäisen maahanmuuton osalta.

– Viime kaudella kyllä lisättiin valtavasti työperäistä maahanmuuttoa EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta mutta millä hinnalla: sillä hinnalla, että nämä ihmiset ovat usein joutuneet kiskonnan ja ihmiskaupan uhriksi ja joutuneet maksamaan kynnysrahoja.

– Viime hallitus, jossa oli työväenpuolue SDP, loi tähän maahan tällaiset orjakaupat. Nyt me korjaamme lainsäädäntöä, jotta jatkossa heitä ei enää käytettäisi hyväksi. Tältä osin sääntöjä uudistetaan, Rantanen sanoi.

Työperusteinen oleskelulupa edellyttää työpaikkaa

Hallitus myös kytkee työperusteisen oleskeluluvan entistä vahvemmin työhön siten, että Suomesta on lähdettävä pois, jos työsuhde loppuu, eikä henkilö ole kolmen kuukauden kuluessa solminut uutta työsuhdetta.

Työhön perustuvan oleskeluluvan tuloraja nousee 1 600 euroon.

– Palkkarajan nostaminen vähentää riskiä tulla hyväksikäytetyksi. Se vähentää riskiä joutua maksamaan 15 000 euron kynnysrahoja. Nämä ovat tosiasioita. Sääntöjä on pakko uudistaa, jotta ihmiset eivät joudu rikoksen uhriksi ja epäedulliseen asemaan tässä maassa, Rantanen sanoi.

Jengirikollisuuteen puututaan voimakkaasti

Sisäministeri lupasi myös, että hallitus tulee puuttumaan katujengiongelmaan ja alaikäisten tekemään rikollisuuteen.

– Hallitus ottaa asiasta voimakkaan otteen erilaisin toimin. Nostamme poliisien määrää, teemme vuoden loppuun mennessä laajan toimenpideohjelman nuorisorikollisuudesta. Jengeissä tehdyistä rikoksista tehdään rangaistuksen koventamisperuste.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää