

LEHTIKUVA
Slunga-Poutsalo: Pääsykoeuudistus lyö ovia kiinni monen nuoren edestä
Hallituksen kaavailema pääsykoeuudistus on hyvin ongelmallinen, sanoo perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.
– Uudistus muodostaisi pullonkaulan ja kilpailun ylioppilaskokeisiin ja tekisi lukiosta entistäkin enemmän ”kolmivuotisen valmennuskurssin”. Eikö hallituksessa ole mietitty, mitä tällainen tehotuotanto pidemmän päälle aiheuttaa esimerkiksi nuorten hyvinvoinnille?
– Jo tällä hetkellä monet lukiolaiset pelaavat varman päälle esimerkiksi niin, että eivät valitse oppiaineita, joista eivät todennäköisesti saisi tarpeeksi hyvää arvosanaa. Tämä ei ainakaan lisää esimerkiksi matemaattisten aineiden suosiota, Slunga-Poutsalo huomauttaa ja osoittaa ristiriidan hallituksen eri tavoitteiden välillä.
Ylioppilastodistus ei saa vaikuttaa loppuelämään
Kaikkein pahinta uudistuksessa olisi se, että se olisi haitallinen niille lukuisille nuorille, jotka eivät lukiossa syystä tai toisesta pysty saavuttamaan riittävän korkeita arvosanoja.
– Lukion valinnoilla tai ylioppilastodistuksella ei saa olla koko loppuelämään vaikuttavia seurauksia. Nuorella pitää olla mahdollisuus kouluttautua korkealle myöhemminkin ja tavoitella unelma-alaa lukiomenestyksestä riippumatta, Slunga-Poutsalo vaatii.
Haluammeko kiihdyttää eriarvoistumista?
Uudistus olisi ongelmallinen myös siksi, että pojat kypsyvät opiskelemaan myöhemmin kuin tytöt.
– Lääketieteellisen pääsykokeissa tehtiin simulaatio, jossa todettiin, että naisten määrä olisi noussut huomattavasti, jos valinta olisi tehty pelkän ylioppilastodistuksen perusteella. Jo nyt miehet alkavat olla selvänä vähemmistönä lähes alalla kuin alalla, Slunga-Poutsalo huomauttaa.
Toisaalta uudistuksella olisi vakavia alueellisia ja alakohtaisia vaikutuksia.
– Haluammeko kiihdyttää Suomen alueellista eriarvoistumista? Entä haluammeko todella, että yliopistoissa korostuvat entistä enemmän eliittialat ja sitten ”kaatosarja”, jonne menevät loput, olivatpa alaan motivoituneita tai eivät? Slunga-Poutsalo ihmettelee.
Pääsykokeita järkeistettävä
Perussuomalaisten mielestä jatko-opintojen sisäänottojärjestelmiä on uudistettava, mutta ei sulkemalla ovia herkässä iässä olevien nuorten kohdalta.
– Pääsykokeiden järkeistäminen, jota jo monessa yliopistossa ja oppialalla tehdäänkin, sekä erilaisten hakuryhmien kehittäminen ovat huomattavasti parempia vaihtoehtoja, niin hallituksen tavoitteiden kuin nuorten itsensäkin kannalta, Slunga-Poutsalo toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kahdeksan miljoonan remontti ei auttanut – lapset eivät enää pääse kouluun Akaassa
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.