

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Suomen rajoilla rauhallista – Venäjän arktiset prikaatit käyvät hyökkäyssotaa Ukrainassa
Venäjän hyökkäys tekee peruuttamatonta jälkeä Ukrainassa. Kaatuneiden ja haavoittuneiden sotilaiden määrää ei tiedä kukaan, siviiliuhreista puhumattakaan. Surun murusia kaivetaan sosiaalisen median viidakosta.
– Petsamon 200. moottoroidun jalkaväkiprikaatin taisteluosaston 648 sotilaasta 645 kuoli. Vain kolme jäi jäljelle ja sitten kaksi heistäkin haavoittui, väitti Ukrainan presidentinhallinnon neuvonantaja Aleksei Arestovich lausunnossaan maaliskuun loppupuolella.
Petsamosta Ukrainaan lähetettiin kaksi pataljoonan taisteluosastoa, joiden tappiot ovat Ukrainan viranomaisten mukaan jo yli 1 500 sotilasta. Taisteluosastot ylittivät Ukrainan rajan Harkovan kohdalla maaliskuun alussa ja ukrainalaiset sotilaat tuhosivat jo silloin Javelin-panssarintorjuntaohjuksilla 30 ajoneuvoa.
Murmanskin alueelta on lähtöisin myös erillinen 61. merijalkaväkiprikaati, jonka kalusto kierrätettiin Pietarin kautta Mustallemerelle ennen Venäjän hyökkäystä. Prikaati menetti Berdyanskin satamakaupungissa yhden maihinnousualuksistaan Ukrainan hyökkäyksessä. Samalla tiettävästi tuhoutui 20 panssaroitua ajoneuvoa. Kyseinen prikaati osallistui myös Luhanskin miehitykseen vuonna 2014.
Sodan uhreja etsitään somesta
The Barents Observer on Putinin verisen hyökkäyksen alusta lähtien kerännyt sekä virallisista lähteistä että sosiaalisesta mediasta tietoja Suomen ja Norjan rajojen läheisyydessä sijaitsevien sotilasyksiköiden tappioista Ukrainassa. Maaliskuun 26. päivään mennessä varmistamattomista lähteistä oli löytynyt 300 hyökkäyksessä kuollutta maamme lähialueille sijoitettujen yksikköjen sotilasta.
Venäjän oman ilmoituksen mukaan sen kokonaistappiot olivat samaan päivämäärään mennessä 1 368 kaatunutta.
Oryx-sivustolta voi tarkastella yksilöityjä, sosiaalisesta mediasta poimittuja mutta vahvistamattomia tietoja hyökkääjän kalustotappioista. Sieltä löytyvät yksilöidyt tiedot ainakin 2 147 ajoneuvosta, joista puolet on tuhottu ja lähes puolet on eri teitä päätynyt Ukrainan armeijan käyttöön.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maihinnousualus panssaroitu ajoneuvo rajajoukot Berdyanski kaatuneet tappiot Harkova Javelin Aleksei Arestovich Petsamon erillinen 61. merijalkaväkiprikaati Petsamon 200. moottoroitu jalkaväkiprikaati ohjus Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Luhansk haavoittuneet Norja Suomi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Presidentti Halosen näkemykset Baltian maista ovat häpeällisiä

Purra: Kannatan Suomen Nato-jäsenyyttä

Halla-aho: Suomen on syytä hakea Naton jäsenyyttä

Tiedustelupalvelut Supo ja Säpo: Vaara tulee idästä

PS-puoluehallitus antaa tukensa Nato-jäsenyyden edistämiselle

Laki sallii Venäjän hyökkäyssotaan osallistumisen – Tynkkynen vaatii lakimuutosta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää