

LEHTIKUVA
Suurvaltajohtajat pitävät kansainvälisen lehdistötilaisuuden iltapäivällä: Vain sata toimittajaa kutsuttu – jääkö Suomen ”vastuullinen media” nuolemaan näppejään?
Valkoinen talo ja Kreml ovat seuloneet noin 1 400 akkreditoituneen toimittajan joukosta suunnilleen sata journalistia, jotka pääsevät paikalle Donald Trumpin ja Vladimir Putinin tiedotustilaisuuteen tänään iltapäivällä. Nähtäväksi jää, mitkä suomalaismediat saivat kutsun ja mitkä eivät.
Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Venäjän presidentin Vladimir Putinin huippukokous on alkanut näillä hetkillä Helsingissä. Presidentit tapaavat toisensa tänään iltapäivällä Presidentinlinnassa. Kahdenvälisen tapaamisen piti alkaa jo noin kello 13.20, mutta uusimpien tietojen mukaan Putin on hieman myöhässä, joten tapaaminen viivästynee parillakymmenellä minuutilla.
Helsingin 2018 huippukokoukseen on akkreditoitunut, eli hakenut työlupaa noin 1 400 toimittajaa ympäri maailmaa. Suuri osa heistä joutuu tyytymään kokouksen tapahtumien seurantaan etäältä, eivätkä monet näe presidenttejä ollenkaan.
Suomen ulkoministeriö ei kutsu toimittajia
Trumpin ja Putinin on tarkoitus pitää yhteinen lehdistötilaisuus tänään iltapäivällä Presidentinlinnassa. Sinne haluaisi moni päästä, mutta vain harvoille se onnistuu.
Valkoinen talo ja Kreml ovat seuloneet akkreditoituneiden toimittajien joukosta suunnilleen sata journalistia lehdistötilaisuuteen. Viime kädessä päätöksiä ovat tehneet Trumpin ja Putinin esikunnat, eikä huippukokouksen järjestäjätaholla eli Suomen ulkoministeriöllä ole ollut asiassa vaikutusvaltaa.
Trump ei vastaa ”valemedioille”
Nähtäväksi jää, kuinka monta suomalaismediaa on kutsuttu paikalle vai onko ainuttakaan. Trump tunnetaan siitä, että hän seuraa tarkasti median toimintaa ja osaa myös antaa palautetta toimittajille.
Äskettäin hän totesi Britannian pääministeri Theresa Mayn kanssa pitämässään lehdistötilaisuudessa, ettei ota kysymyksiä CNN-kanavalta.
– CNN is fake news, I don´t take questions from CNN, Trump sanoi rauhallisesti. Presidentti siis kutsui CNN-kanavaa valemediaksi, jonka on turha kysellä Trumpilta mitään.
CNN on julkaissut useita Trump-juttuja, jotka ovat jälkikäteen paljastuneet joko virheellisiksi tai jopa valheellisiksi.
Hesari vertasi Trumpia sikaan
Kiinnostava kysymys on, pääseekö ”vastuulliseksi mediaksi” julistautunut Helsingin Sanomat (HS) paikalle Trumpin ja Putinin lehdistötilaisuuteen. Kysymys koskee siis sitä, kuinka tarkasti Trumpin esikunnassa seurataan suomalaista mediaa.
HS:n Nyt-liite julkaisi muutama viikko sitten kuvavertailun, jossa Trumpin kasvokuvan vieressä on sian naama.
– Tarkoitus oli lähinnä hauskuuttaa ja saada ihmiset ajattelemaan ja kiinnostumaan politiikasta ja yhteiskunnasta, Nyt-liitteen esimies Tuomas Peltomäki perusteli kuvavertauksen julkaisua Suomen Uutisille.
HS:n alatyylinen Trump-uutisointi on tosin jatkunut jo vuosia. HS:n toimittaja Saska Saarikoski kirjoitti jo 2016 Twitterissä Yhdysvaltain presidentinvaalin alla, kuinka Trump on Saarikosken mielestä pelle, joka saa muut ehdokkaat näyttämään täysijärkisiltä. Saarikoski arvioi tuolloin Trumpin kannatukseksi vaalissa nolla prosenttia.
Lehdistötilaisuus voi yllättää
Kesäkuun alussa HS pohti Lasten tiedekysymykset -palstalla vastausta siihen, onko Trump mahdollisesti psykopaatti.
Uusimmassa Helsingin Sanomien tempauksessa on kyse siitä, että HS on levittänyt Helsingin kantakaupungin täyteen englannin- ja venäjänkielisiä propagandajulisteita, joissa muun muassa Trumpia muistutetaan siitä, että hän on saapunut vapaan lehdistön maahan.
Näin siitä huolimatta, että lehdistö on tasan yhtä vapaa myös Trumpin kotimaassa Yhdysvalloissa.
Vai onko Trumpin ja Putinin lehdistötilaisuuteen piilotettu yllätys? HS:n toimittaja on ehkä sittenkin kutsuttu paikalle, jolloin HS:lle tarjoutuu jopa mahdollisuus kysymyksen esittämiseen. Tällöin Trump voisi halutessaan torpata HS:n yhtä näyttävästi kuin CNN-kanavan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho HS:n sikagatesta: ”Elämme mielisairasta aikaa. Reiluuden, tasapuolisuuden ja yleisesti pätevien periaatteiden käsitettä ei yksinkertaisesti ole”

Journalistiliitto ja Helsingin Sanomat lobbaavat sharia-lakia länsimaihin – perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Aivan sairasta ja absurdia vouhotusta”

Valtamedialla villi elokuu – muita välineitä valemediaksi syyttävät lehdet ja kanavat epäonnistuivat niin Suomessa kuin Yhdysvalloissa
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.















