pienet ja keskisuuret yritykset
Koponen syyttää vasemmistoliiton puheenjohtaja Koskelaa valehtelusta: ”Irtisanomiseen tarvitaan aina asiallinen syy”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela sai puolueensa someen sanomalla julkaisemallaan videolla, että ”Potkut, jos naama ei miellytä. Tätä tarkoittaa hallituksen uusi potkulaki”. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen syyttää Koskelaa suoraan valehtelusta.
Ministeri Tavio: Kehitysrahojen edistettävä suomalaisen viennin kasvua
Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio ahkeroi paitsi suomalaisten suuryritysten myös pienten ja keskisuurten yritysten viennin edistämiseksi. Tavion mukaan Ukrainan jälleenrakentaminen on vientiponnistelujen keskiössä. Lisäksi hallitus tekee kehitysapuun historiallisen suuret säästöt ja muutokset. Tarkoituksena on, että Suomen omat taloudelliset intressit toteutuvat ja vienti kasvaa.
Mäenpää: Hallituksen kehysriihipäätökset edistävät turvallisuutta
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää pitää monia kehysriihen päätöksiä tervetulleina. Kiitosta häneltä saavat erityisesti Seinäjoen Penttilän sillan kunnostusaikeet, panostukset ulkoiseen ja sisäiseen turvallisuuteen, verotuksen keventäminen sekä yrittämisen toimintaedellytysten parantaminen.
Yrittäjägallup: Pk-yritykset odottavat taloudellisen tilanteensa selkeästi paranevan seuraavan vuoden aikana – ”Optimismi vahvistuu”
36 prosenttia pk-yrityksistä arvioi tuoreessa Yrittäjägallupissa taloudellisen tilanteensa paranevan seuraavan vuoden aikana. Tammikuussa osuus oli 32 prosenttia. - Käänne on selkeä. Optimismi vahvistuu yrittäjien parissa, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Terveisiä naapurilta: Suomen PK-valtaisille työmarkkinoille sopisi Tanskan menestysmalli – joustavuus ja riittävä muutosturva onnistumisen takana
Uusimmat

Strandman: Ilman omaishoitajia sosiaali- ja terveysala kaatuisi

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Viikon suosituimmat

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää




















