Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: “Suomen hiilineutraaliustavoite on huuhaata”

11.01.2023 |15:21

Eduskunnan täysistunnossa on tänään käsitelty valtioneuvoston selontekoa kansallisesta ilmastonmuutokseen sopeutumissuunnitelmasta. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio moittii, että ilmastonmuutoksella ratsastavat poliitikot aiheuttavat lisää päästöjä ajamalla suomalaista tuotantoa alas.

– Globaalien hiilipäästöjen vähentäminen on mahdotonta, koska maapallolla on voimakas väestönkasvu, Kiina-teollisuus kasvaa ja kehittyvien maanosien vahvan talouskasvun pyrkimys edellyttää päästöjen voimakasta lisäämistä esimerkiksi Afrikassa, Ville Tavio sanoi täysistunnossa.

Rahastajat asialla

Tavion mukaan Suomen oma hiilineutraaliustavoite on huuhaata.

– Ilmastokeskustelua käydään vihreällä siirtymällä rahastavien tahojen ja ilmastonmuutoksella ratsastavien politiikkojen johdolla, eikä tosiasioilla ole heille väliä, sillä he pyrkivät fanaatikkojen johtamaan hegemoniaan ja kansalaisten orjuuttamiseen sosialismin keinoin, Tavio lausui.

– Todellisuudessa vihreä liitto valtapuolueiden tuella on aiheuttanut lisää päästöjä ajamalla kotimaista teollisuutta ulkomaille enemmän saastuttaviin maihin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

10.
Suomen uutiset logo

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä

28.04.2025 |12:59

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää