

PS ARKISTO
Teemu Keskisarjan kolumni: Hajamietteitä Elokapinaviikoilta
Juhani Aho eli talven ja kevään 1918 Helsingissä porvarillisena siviilinä ja kirjoitti Hajamietteitä kapinaviikoilta. Aho piti punakapinaa maanpetoksena ja hullutuksena. Silti hän ymmärsi punikkeja, joiden kapinointi johtui nälästä, sorrosta, orjuudesta ja luokkavihasta. Ehkä noiden piruparkojen vakaumus sisälsi rahtusen oikeutta ja totuutta. Ja olivatko valkoiset loppujen lopuksi parempia summittaisessa verikostossaan?
Kirjallisuuden klassikon hengessä tekee mieleni uudelleenarvioida Elokapinaa. Kyllä, on pöljää pyllähdyksillä tukkia työmatka oikeita töitä tekeviltä kansalaisilta. Kyllä, on tahattoman hupaisaa, että mielenosoituksissa ”hyvinvointivastaava” jakelee pikkupurtavaa, juomaa ja aurinkorasvaa. Kyllä, ilmakehäitku ja hiilinielujen nieleskely perustuvat pikemmin maailmantuskaan kuin luontorakkauteen.
Mutta, mutta – ja nämä ovat isoja muttia. Pienikin fyysinen teko todistaa asennetta. Se on jotain muuta kuin somessa kyhjötys. Ääriliike haastaa äärimmäistä liikkumattomuutta.
Onko kansanvallan keinoja käytettävissä? Elokapinalliset asettuvat ikään kuin proletariaatin etujoukoksi. He eivät kunnioita vaalituloksia ja poliittisia päätöksiä sekä lakien ja asetusten juridiikkaa. Miksi pitäisikään?
En minäkään usko, että EU, YK ja globaalit konferenssit ratkaisevat yhtään kohtalonkysymystä. Koen Suomen valtion täysjärkiseksi toimijaksi. Elokapina lienee kuitenkin oikeassa siinä, että luonnonsuojelu virkateitä pitkin ei pysäytä perikatoa. Jos yhteiskunta – tai vaikkapa kunta – syyllistyy lailliseen ympäristörikokseen, onko yksilöllä velvollisuus mennä väliin?
Näitä hajamietteitäni synkistää Helsingin Laajasalon Stansvikin rakennustyömaa. Sen uhriksi joutuu 300–400-vuotiaita ikimäntyjä, jotka ovat nähneet Viaporin rakentamisen. Viimeinen metsänpirstale on tai oli olosuhteisiin nähden monimuotoinen: lintuja, lepakkoja, rantakäärmeitä, sammalia ja sammakkoja.
Suomenlinnan – Unescon maailmanperintökohteen – vastarannalle kohoaa nyt kammottavia kolosseja. Asfaltin, betonin, soran ja kraattereiden kuumaisema kuolettaa vihreyden ja syksyn värit. Eihän tämä ole rakentamista vaan raiskaamista. Raiskata-verbi tarkoitti vanhassa suomen kielessä metsään kohdistuvaa väkivaltaa (seksuaalirikos oli väkisinmakaaminen).
Mistä johtuu sadistinen penetraatio luonnon ja historian sisuksiin? Jääkäriupseeri Ilmari Salpakarin mielestä oli joutavaa kysellä ”kivesten motiiveja”. Jokin seksiseikka Stansvikin raiskaajia kiihottaa, muuta syytä ei voi olla.
Pääkaupunkiseudun himokasvu on grynderien lavastus ja poliitikkojen kangastus. Asuntopulaa ei ollut olemassakaan edes ennen kuplan puhkeamista. Oli vain ”perusoikeus” asua kalleimmilla neliökilometreillä ei-omakustanteisesti. Toimistot, konttorit, kivijalkapuodit ja tavaratalot tyhjenevät, eikä liiketila tietenkään täyty nettikaupasta ja etätyöstä. Mitä varten 2030-lukulaiset muka työ- ja shoppailumatkaavat kantakaupunkiin sanfransiscomaisella Kruunuvuorensillalla, on minulle arvoitus.
Kivesten motiiveihin löytyy aina häpyverho. Hämmästyttävimmässä valheessa himorakentaminen NOSTAA kiinteistöjen arvoa. Parahin lukija, vauraanpuoleinen säätyveljeni, kuunteletko parvekkeelta mieluummin honkien huminaa vai raidejokerin jyrinää? Vuosaaressa puistoalueelle rakennutetaan kovan rahan uudiskämppiä sillä selityksellä, että ympärillä on liikaa vuokrataloja, jotka aiheuttavat segregaatiota. Ettäkö ostajat omalla lompsallaan lompsisivat eriarvoisuuden tasoittajiksi, puiston pienentymisen houkutuksesta!
Melko maltilliset ihmiset ja yhdistykset kamppailivat Stansvikin puolesta monta monituista vuotta kynillään, näppäimistöillään, puheillaan, anomuksillaan ja valituksillaan. Turhaan. Lopputulos on puiden kaatuminen. Jos Elokapina näitä kehityspolkuja mutkistaa, arvostan kansalaistottelemattomuutta kunniakkaana saappaat jalassa kaatumisena.
TEEMU KESKISARJA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ilmari Salpakari Juhani Aho Suomenlinna Stansvik Teemu Keskisarja Elokapina luonnonsuojelu Kansalaistottelemattomuus Ääriliikkeet Rakentaminen Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan kolumni: Viidakkomehut ja verovarat virtaavat Yleisradiossa

Teemu Keskisarjan kolumni: Nuorten korkeakouluopiskelijoiden kärsimykset

Teemu Keskisarjan kolumni: Tämän takia Suomi surkastuu, tyhmistyy ja tuhoutuu

Teemu Keskisarjan kolumni: Hallinnoinnin ja himoverotuksen tie vie helvettiin

Teemu Keskisarjan kolumni: Viina ja mielenterveys sekä luetun ja kuullun ymmärtäminen

Saksan ilmastoaktivistit toivottavat joulumieltä töhrimällä joulukuusia spraymaalilla

Liikkumattomuus maksaa Suomelle miljardeja vuodessa – Suomi liikkeelle -ohjelma laittaa suomalaiset liikkeelle

Liikkumattomuudesta Suomelle miljardien eurojen kustannukset – Koponen: ”Mikäli meillä ei työelämässä ole työkykyisiä työntekijöitä, ei meillä kohta ole hyvinvointiyhteiskuntaakaan”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.

Kolumni: Maahanmuutosta saa kaksi tarinaa, mutta vain toisella on merkitystä
Maahanmuutto on Euroopassa valtava tilastollinen ilmiö ja jotain, minkä toivotaan pelastavan harmaantuvan mantereen kansantalous. Kymmenen vuoden takainen ”pakolaiset ovat uusi Nokia” -ajattelu ei ole kadonnut mihinkään, vaikka se ei kestä kriittistä tarkastelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













