

PS ARKISTO
Teemu Keskisarjan kolumni: Hajamietteitä Elokapinaviikoilta
Juhani Aho eli talven ja kevään 1918 Helsingissä porvarillisena siviilinä ja kirjoitti Hajamietteitä kapinaviikoilta. Aho piti punakapinaa maanpetoksena ja hullutuksena. Silti hän ymmärsi punikkeja, joiden kapinointi johtui nälästä, sorrosta, orjuudesta ja luokkavihasta. Ehkä noiden piruparkojen vakaumus sisälsi rahtusen oikeutta ja totuutta. Ja olivatko valkoiset loppujen lopuksi parempia summittaisessa verikostossaan?
Kirjallisuuden klassikon hengessä tekee mieleni uudelleenarvioida Elokapinaa. Kyllä, on pöljää pyllähdyksillä tukkia työmatka oikeita töitä tekeviltä kansalaisilta. Kyllä, on tahattoman hupaisaa, että mielenosoituksissa ”hyvinvointivastaava” jakelee pikkupurtavaa, juomaa ja aurinkorasvaa. Kyllä, ilmakehäitku ja hiilinielujen nieleskely perustuvat pikemmin maailmantuskaan kuin luontorakkauteen.
Mutta, mutta – ja nämä ovat isoja muttia. Pienikin fyysinen teko todistaa asennetta. Se on jotain muuta kuin somessa kyhjötys. Ääriliike haastaa äärimmäistä liikkumattomuutta.
Onko kansanvallan keinoja käytettävissä? Elokapinalliset asettuvat ikään kuin proletariaatin etujoukoksi. He eivät kunnioita vaalituloksia ja poliittisia päätöksiä sekä lakien ja asetusten juridiikkaa. Miksi pitäisikään?
En minäkään usko, että EU, YK ja globaalit konferenssit ratkaisevat yhtään kohtalonkysymystä. Koen Suomen valtion täysjärkiseksi toimijaksi. Elokapina lienee kuitenkin oikeassa siinä, että luonnonsuojelu virkateitä pitkin ei pysäytä perikatoa. Jos yhteiskunta – tai vaikkapa kunta – syyllistyy lailliseen ympäristörikokseen, onko yksilöllä velvollisuus mennä väliin?
Näitä hajamietteitäni synkistää Helsingin Laajasalon Stansvikin rakennustyömaa. Sen uhriksi joutuu 300–400-vuotiaita ikimäntyjä, jotka ovat nähneet Viaporin rakentamisen. Viimeinen metsänpirstale on tai oli olosuhteisiin nähden monimuotoinen: lintuja, lepakkoja, rantakäärmeitä, sammalia ja sammakkoja.
Suomenlinnan – Unescon maailmanperintökohteen – vastarannalle kohoaa nyt kammottavia kolosseja. Asfaltin, betonin, soran ja kraattereiden kuumaisema kuolettaa vihreyden ja syksyn värit. Eihän tämä ole rakentamista vaan raiskaamista. Raiskata-verbi tarkoitti vanhassa suomen kielessä metsään kohdistuvaa väkivaltaa (seksuaalirikos oli väkisinmakaaminen).
Mistä johtuu sadistinen penetraatio luonnon ja historian sisuksiin? Jääkäriupseeri Ilmari Salpakarin mielestä oli joutavaa kysellä ”kivesten motiiveja”. Jokin seksiseikka Stansvikin raiskaajia kiihottaa, muuta syytä ei voi olla.
Pääkaupunkiseudun himokasvu on grynderien lavastus ja poliitikkojen kangastus. Asuntopulaa ei ollut olemassakaan edes ennen kuplan puhkeamista. Oli vain ”perusoikeus” asua kalleimmilla neliökilometreillä ei-omakustanteisesti. Toimistot, konttorit, kivijalkapuodit ja tavaratalot tyhjenevät, eikä liiketila tietenkään täyty nettikaupasta ja etätyöstä. Mitä varten 2030-lukulaiset muka työ- ja shoppailumatkaavat kantakaupunkiin sanfransiscomaisella Kruunuvuorensillalla, on minulle arvoitus.
Kivesten motiiveihin löytyy aina häpyverho. Hämmästyttävimmässä valheessa himorakentaminen NOSTAA kiinteistöjen arvoa. Parahin lukija, vauraanpuoleinen säätyveljeni, kuunteletko parvekkeelta mieluummin honkien huminaa vai raidejokerin jyrinää? Vuosaaressa puistoalueelle rakennutetaan kovan rahan uudiskämppiä sillä selityksellä, että ympärillä on liikaa vuokrataloja, jotka aiheuttavat segregaatiota. Ettäkö ostajat omalla lompsallaan lompsisivat eriarvoisuuden tasoittajiksi, puiston pienentymisen houkutuksesta!
Melko maltilliset ihmiset ja yhdistykset kamppailivat Stansvikin puolesta monta monituista vuotta kynillään, näppäimistöillään, puheillaan, anomuksillaan ja valituksillaan. Turhaan. Lopputulos on puiden kaatuminen. Jos Elokapina näitä kehityspolkuja mutkistaa, arvostan kansalaistottelemattomuutta kunniakkaana saappaat jalassa kaatumisena.
TEEMU KESKISARJA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ilmari Salpakari Juhani Aho Suomenlinna Stansvik Teemu Keskisarja Elokapina luonnonsuojelu Kansalaistottelemattomuus Ääriliikkeet Rakentaminen Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan kolumni: Viidakkomehut ja verovarat virtaavat Yleisradiossa

Teemu Keskisarjan kolumni: Nuorten korkeakouluopiskelijoiden kärsimykset

Teemu Keskisarjan kolumni: Tämän takia Suomi surkastuu, tyhmistyy ja tuhoutuu

Teemu Keskisarjan kolumni: Hallinnoinnin ja himoverotuksen tie vie helvettiin

Teemu Keskisarjan kolumni: Viina ja mielenterveys sekä luetun ja kuullun ymmärtäminen

Saksan ilmastoaktivistit toivottavat joulumieltä töhrimällä joulukuusia spraymaalilla

Liikkumattomuus maksaa Suomelle miljardeja vuodessa – Suomi liikkeelle -ohjelma laittaa suomalaiset liikkeelle

Liikkumattomuudesta Suomelle miljardien eurojen kustannukset – Koponen: ”Mikäli meillä ei työelämässä ole työkykyisiä työntekijöitä, ei meillä kohta ole hyvinvointiyhteiskuntaakaan”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Zalandon hijab-kampanja suututtaa islamistista hallintoa paenneita naisia: ”Siskoni menettivät henkensä tämän typerän hijabin takia”
Suomen Uutiset sai yhteydenottoja liittyen vaatekauppajätti Zalandon somekampanjaan. Yhteydenotoissa huomautettiin, että hijab ei ole neutraali muotiasuste, vaan poliittisen islamin symboli, jota käytetään naisten alistamiseen monissa maissa – myös Euroopassa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Salafistit puhaltavat pontta islamisaatioon pystyttämällä pikavauhtia pyhättöjä – ”Kyseessä on valtava hanke”
Vanhoillista islamin tulkintaa saarnaava liike levittää vaikutusvaltaansa Ruotsissa kiihtyvällä vauhdilla. Salafisteilla on rahoitus jo 16 moskeijaan ja tavoitteena on avata uusi pyhättö kerran kuussa. Islamisaatiolla voi olla peruuttamattomat vaikutukset pohjoismaiseen yhteiskuntaan, mutta siitä huolimatta sen ympärillä vallitsee outo hiljaisuus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää