

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tie koulurauhaan ja parempiin oppimistuloksiin on hyvin yksinkertainen: ”Opettajien on saatava auktoriteettinsa takaisin”
Koulu on kriisissä ja Pisan kultavuosien oppimistulokset ovat maassamme muisto vain. Suomessa ja Ruotsissa ongelmakenttä näyttäisi olevan samansuuntainen. Edessä saattaa olla paluu perusasioihin: opettajien on saatava auktoriteettinsa takaisin ja oppilaille on asetettava selkeät tavoitteet.
Turussa koulua käyvien lasten vanhemmat kertoivat syyskuussa lukuisista kiusaamisista- ja pahoinpitelyistä. Oppilaiden vanhemmat jopa julkaisivat tiedotteen kiusattujen lasten ryhtymisestä lakkoon tietyssä koulussa.
Lakkoilemalla vanhemmat vaativat Turun Sanomien mukaan turvallisuuden parantamista opinahjossa. Ongelmat olivat kuulemma olleet tiedossa pitkään, mutta vasta tuolloin tilanne kärjistyi vanhempien väliintuloon. Rehtorin mukaan koulussa oli lisätty muun muassa opetushenkilöstön määrää luokassa sekä välituntivalvonnassa.
Tilanne ratkesi ainakin akuutilta osaltaan, kun mahdollisia häiriöitä aiheuttanut oppilas vaihtoi koulua.
Jako kahteen jo koulussa
Ruotsissa vastaavia tilanteita on vuosien mittaan tietty ollut rutkasti ja ratkaisu on usein sielläkin löytynyt koulun vaihtamisesta. Sana kuitenkin kulkee vanhempien piirissä sosiaalisen median aikana todella nopeasti ja epäviralliset opinahjojen ranking-listat ovat oikeasti olemassa, vaikka virallinen taho muuta väittäisikin.
Seurauksena on ollut voimistuva segregaatio ja yhteiskunnan yhä selkeämpi jakaantuminen voittajiin ja häviäjiin.
Vaikka oikeastihan eriytyminen tuottaa ainoastaan häviäjiä, kun yhteiskunta rapautuu segregaation seurauksiin, joita voi seurata mediasta joka ikinen päivä.
Auktoriteetti takaisin opettajille
Koulukeskustelua on Ruotsissa käyty opposition ja hallituksen välisenä väittelynä. Vastakkain ovat suuressa kuvassa nykyinen ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus sekä sosialidemokraatit ja liittolaisensa vihreät ynnä vasemmistopuolue.
– Jos aiomme palauttaa toimivan oppimisympäristön, opettajille on annettava valtuudet ylläpitää järjestystä luokkahuoneessa, painottavat hallituspuolue liberaalien paikalliset kouluasiantuntijat Ann Catrine Fogelgren ja Patrik Krantz Göteborgs Postenin mielipidekirjoituksessaan.
– Opetustilat ja koulun käytävät on saatava turvallisiksi, jotta oppilaille sekä opettajille voidaan jälleen taata työrauha.
Paluu perusasioihin
Ruotsin hallitus on ilmoittanut koulun olevan eräs sen keskeisistä painopistealueista. Hallitus julkaisikin lokakuun puolivälissä kannanoton, jossa ongelmat tunnistettiin ja uusi suunta määriteltiin. Kouluissa on syytä palata perusasioihin ja sen tarkoitus on antaa oppia elämää varten.
– Liian monelta lapselta Ruotsissa puuttuvat perustaidot: laskeminen, kirjoittaminen ja pidempien tekstien lukeminen. Ruutuaika saa nykykoulussa liikaa tilaa ja lukuaika liian vähän.
– Tarvitsemme turvallisen koulun, jossa oppilaille asetetaan tavoitteet. Tämä on parasta kaikille ja erityisesti heille, joilla on vaikeuksia koulunkäynnissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oppimistavoitteet ruutuaika Patrik Krantz Ann Catrine Fogelgren ranking-listat opetushenkilöstö turvallinen koulu opettajien auktoriteetti Ruotsin porvarihallitus Pisa-tulokset perustaidot koulurauha Pisa-vertailu auktoriteetti koulunkäynti segregaatio lakko oppimistulokset Opettajat Koulukiusaaminen Suomi Pahoinpitely Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus ottaa kiusaamisen tosissaan ja puuttuu siihen tiukasti – maahanmuuton rajoitukset tulevat myös estämään tilanteen kärjistymistä kouluissa

Hallitus vahvistaa perusopetusta vaalikauden aikana 200 miljoonalla – korkeakoulutukseen tulossa lisää aloituspaikkoja

Seppänen: Väkivalta ja sen uhka koskee jo yli puolta opettajista – kouluihin palautettava työrauha

Vieraskielisten määrä voimakkaassa kasvussa pääkaupunkiseudulla – kasvun hallinta hakusessa

Koponen: Kännykkäkielto tarvitaan koulurauhan takia heti

Ruotsalaiskoulu suljettiin radikalisoitumisvaaran takia – ex-opetusministeri Andersson pitää ongelmana yksityistämistä, ei islamismia

Teemu Keskisarjan kolumni: Pisa-tulokset pelastaa Klassillinen Epänormaalilyseo

Mitäh? Kokeisiin osallistuminen on nykyään vapaaehtoista – Oregonin osavaltio ei vaadi enää lukiolaisilta luku-, kirjoitus- ja laskutaitoa mittaavan testin läpäisyä

Liian idealistinen opetussuunnitelma paranee äidinkielen ja matematiikan lisätunneilla
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Tampere pahoittelee seksitapahtuman päätymistä tapahtumakalenteriin
Tampereen sivistyspalveluiden johtaja Lauri Savisaari myöntää, että moderointi epäonnistui, ja siksi BDSM-saunailta päätyi julkiseeen tapahtumakalenteriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













