Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tolppanen: Sairaanhoito kuuluu työterveyshuoltoon

09.05.2014 |14:07

Perussuomalaisten kansanedustaja Maria Tolppasen mukaan sairaanhoitopalvelujen erottaminen muusta työterveystoiminnasta vie pohjan toimilta, jolla pyritään yhdessä työpaikkojen kanssa pidentämään työuria.

Kuntalaki velvoittaa yhtiöittämään kuntien liikelaitokset. Tämä yhtiöittämisvaatimus koskee myös kunnallisia työterveyshuoltoliikelaitoksia työterveyshuollon sairaanhoitopalvelujen osalta.

– Jos sairaanhoitopalvelut eivät kuulu kiinteänä osana työterveyshuoltoon, on toiminnalta pohja pois. Pelkään pahoin, että kustannukset tulevat nousemaan yhtiöittämisen myötä, koska Kela saattaa vetää silloin korvauksensa pois, Tolppanen varoittelee.

Nykyisin Kela edellyttää, että ennaltaehkäisevän työterveyshuollon ja sairaanhoitopalvelujen tuottaja on sama taho, muuten Kela ei maksa korvauksia sairaanhoidosta työnantajalle.

– Tämä on uhka pienyrittäjälle. Työterveys on osa perusterveydenhuoltoa, ja kunnilla on velvollisuus tuottaa alueensa työnantajille määrätyt työterveyspalvelut.

Kunnalliset palvelut edullisempia

Kelan tilastojen mukaan kunnallisesti tuotettujen palveluiden, myös sairaanhoidon, kustannukset ovat henkeä kohti selvästi edullisemmat kuin yksityisellä palveluntuottajalla.

– En ymmärrä, miksi nykyinen toimiva ja kustannustehokas tapa halutaan muuttaa. Muutos ei ainakaan edistä työikäisen väestön työkykyä eikä ennaltaehkäise ennenaikaista eläkkeelle jäämistä, Tolppanen ihmettelee.

Tolppanen perää hallitukselle jättämässään kirjallisessa kysymyksessä, mitä se aikoo tehdä, ettei kuntien yhtiöittämisvelvollisuutta toteuteta työterveyshuollon osalta ja toiminta liikelaitoksena turvataan jatkossakin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää