Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tolppanen: Sairaanhoito kuuluu työterveyshuoltoon

09.05.2014 |14:07

Perussuomalaisten kansanedustaja Maria Tolppasen mukaan sairaanhoitopalvelujen erottaminen muusta työterveystoiminnasta vie pohjan toimilta, jolla pyritään yhdessä työpaikkojen kanssa pidentämään työuria.

Kuntalaki velvoittaa yhtiöittämään kuntien liikelaitokset. Tämä yhtiöittämisvaatimus koskee myös kunnallisia työterveyshuoltoliikelaitoksia työterveyshuollon sairaanhoitopalvelujen osalta.

– Jos sairaanhoitopalvelut eivät kuulu kiinteänä osana työterveyshuoltoon, on toiminnalta pohja pois. Pelkään pahoin, että kustannukset tulevat nousemaan yhtiöittämisen myötä, koska Kela saattaa vetää silloin korvauksensa pois, Tolppanen varoittelee.

Nykyisin Kela edellyttää, että ennaltaehkäisevän työterveyshuollon ja sairaanhoitopalvelujen tuottaja on sama taho, muuten Kela ei maksa korvauksia sairaanhoidosta työnantajalle.

– Tämä on uhka pienyrittäjälle. Työterveys on osa perusterveydenhuoltoa, ja kunnilla on velvollisuus tuottaa alueensa työnantajille määrätyt työterveyspalvelut.

Kunnalliset palvelut edullisempia

Kelan tilastojen mukaan kunnallisesti tuotettujen palveluiden, myös sairaanhoidon, kustannukset ovat henkeä kohti selvästi edullisemmat kuin yksityisellä palveluntuottajalla.

– En ymmärrä, miksi nykyinen toimiva ja kustannustehokas tapa halutaan muuttaa. Muutos ei ainakaan edistä työikäisen väestön työkykyä eikä ennaltaehkäise ennenaikaista eläkkeelle jäämistä, Tolppanen ihmettelee.

Tolppanen perää hallitukselle jättämässään kirjallisessa kysymyksessä, mitä se aikoo tehdä, ettei kuntien yhtiöittämisvelvollisuutta toteuteta työterveyshuollon osalta ja toiminta liikelaitoksena turvataan jatkossakin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää