Artikkeli kuva

Tuupainen: Kansalaiset toivovat eläkekattoa

21.10.2013 |15:34

Kansanedustaja, itsekin jo 70 vuoden rajapyykin ohittanut Kauko Tuupainen vaatii eläkekattoa. Tuupainen kertoo, että ajatus eläkekatosta tuli kymmenistä keskusteluista kansalaisten kanssa.

– Ajatus on syntynyt varttuneilta ihmisiltä. Heidän mielestään myös Suomessa tarvitaan eläkekatto monien muiden maiden tapaan. On selvää, että kukaan ei tarvitse esimerkiksi 50 000 euron eläkettä, Tuupainen huomauttaa.

Ennen eduskuntaan nousuaan itsekin eläkkeelle ehtinyt Tuupainen näkee, että yli 5 000 euroa eläkettä on liikaa.

– Haarukka voisi 4 000-5 000 euroa, silloin se myötäilisi muita Pohjoismaita. Euroopassa on vain kuusi maata, joissa ei ole eläkekattoa.

Tuupainen ei usko, että eläkekaton rajaaminen 5 000 euroon aiheuttaisi sen että hyvätuloinen kansalainen joutuisi eläkkeelle jäätyään esimerkiksi luopumaan isosta asunnostaan.

– Uskon, että usein tällainen asunto on jo saatu maksettua. Ja ihmiset ovat kuitenkin tietoisia etukäteen eläkkeensä suuruudesta eli velanottokin on sen mukaista, Tuupainen lohduttaa nuorempiaan.

SEPPO HUHTA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

02.05.2025 |16:43
5.
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää