

PS ARKISTO
Tynkkynen: Kajaanin lentokentän tulevaisuus turvattava
Lentoyhtiö Finnair ilmoitti tuoreesta päätöksestään olla lentämättä koko kesänä Kajaaniin ja moniin muihin kotimaan kentille. Talvikauden osalta yhtiö ilmoitti tekevänsä päätöksiä myöhemmin. Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen, jossa hän nostaa esiin tarpeen turvata Kajaaniin suuntautuva lentoliikenne tulevaisuudessa.
– Kainuun aluetta ja elinkeinoelämää palveleva Kajaanin lentokenttä on joutunut spekulaatioiden kohteeksi, eikä lentokentän tulevaisuuden toiminnasta ole takeita. Tämä on haitallista matkailualalle sekä yritysten tulevaisuuden suunnitelmille ja investoinneille, sillä elintärkeistä liikenneyhteyksistä ei ole varmuutta. Kainuun Yrittäjien mukaan 30 prosenttia alueen yrityksistä on täysin riippuvaisia lentoliikenteestä, ja kyselyn perusteella jopa 70 prosenttia ilmoitti lentoliikenteen perumisen haittaavan liiketoimintaa, Tynkkynen toteaa.
Kansainvälinen matkailu kasvanut
Vuosittain Kajaanin kentän kautta on kulkenut noin 85 000 matkustajaa, joka sisältää sekä työmatkustusta että vapaa-ajan matkustusta. Matkustajamääriin on povattu nousua kansainvälisen matkailun kasvun seurauksena, johon Kainuussa on panostettu merkittävästi viimeisten vuosien aikana.
– Maakuntien vientiteollisuus ja suomalaisten kohteiden potentiaalin hyödyntäminen kansainvälisessä matkailussa edellyttää sitä, että maamme sisältä löytyy toimivat lentoyhteydet. Valtio toimii Finnairin enemmistöomistajana, jonka vuoksi sillä on valta turvata kotimaan lentoliikenteen jatkuminen myös tulevaisuudessa, Tynkkynen muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kajaani matkailu valtionyhtiöt yrittäjät Sebastian Tynkkynen Lentoliikenne Finnair perussuomalaiset talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Joensuun lentoliikenne turvattava

Juuso vaatii Kemi-Tornion lentoyhteyksien säilyttämistä

Koponen kritisoi Finnairia: Valtionyhtiö shoppailee työehtosopimuksilla koronakriisissä

Immonen: Finnairin lentojen lopettaminen Kajaaniin on virhe – yhtiöltä odotetaan yhteiskuntavastuuta

Perussuomalaiset kansanedustajat: Lapin matkailu ja rekikoirien henki on pelastettava

Antikainen ei lämpene ehdotukselle joukkoliikenneyhteyksien lakkauttamisesta: “Onko hallituksen agendalla koko Itä-Suomen alasajo?”

Antikainen: Hallituksen käytettävä omistajaohjausta maakuntalentojen turvaamiseksi
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.