

Uniper-sotkusta tuppisuuna pysynyt pääministeri Marin palaa lomilta julkisuuteen – keskustelee Flow-festivaalilla musiikkielämästä
Heinäkuun alussa kesälomille jäänyt pääministeri Sanna Marin esiintyy Suomen Uutisten tietojen mukaan seuraavan kerran julkisuudessa perjantaina 12. elokuuta Flow Festivalin yhteydessä Helsingin Suvilahdessa Flow Talks -keskustelutilaisuudessa.
Asialistalla tilaisuudessa keskustelunaiheena on musiikkielämä. ”Miten takaamme elinvoimaisen ja kansainvälisen musiikkialan” – otsikolla kulkevan keskustelun tavoitteena on puhua suomalaisen musiikkielämän kansainvälistymisestä ja tulevaisuudesta.
Suomen Uutisten saamien tietojen mukaan pääministeri Sanna Marinin ohella keskusteluun osallistuvat ainakin ympäristöministeri Maria Ohisalo (vihr) sekä kansanedustajat Kai Mykkänen (kok), Jussi Saramo (vas), Anders Adlercreutz (rkp) sekä Saara Hyrkkö (vihr).
Flow-festivaali järjestetään tänä vuonna 12.-14. elokuuta. Flow tunnetaan etenkin hipsterien eli trendien aallonharjalla surffaavien, usein elämässään menestyvien tyylikkäiden nuorten aikuisten biletys- ja verkostoitumisfoorumina. Flow kertoo verkkosivuillaan edistävänsä tasa-arvon, oikeudenmukaisuuden ja yhdenvertaisuuden periaatteita, ja jokainen on tervetullut festivaalille ”omana itsenään”.
Ilmasto- ja ympäristötiedostavasti Flow ilmoitti tänä vuonna luopuvansa punaisesta lihasta ja siipikarjasta ruokatarjonnassaan, joten festarikävijöille – siis myös pääministerille – tarjolla on hiukopalaksi lähinnä kasvis- tai vegaaniruokaa.
Lomailua pohjoisessa Italiassa
Heinä- ja elokuussa Marinin loma ajoittuu päiville 5.–6. heinäkuuta, 8.7.–3.8. ja 5.–7. 8. eli yhteensä noin kuukauden verran.
Mediatietojen mukaan Marin on lomaillut ainakin koillisessa Italiassa sijaitsevassa Trevison maakunnassa viiniviljelmien keskellä. Loma-asumuksena on ollut vuonna 1782 rakennettu kartano. Kartanossa tehtiin kaksi vuotta sitten suuri remontti, jossa se muutettiin hotellikäyttöön.
Aiemmin heinäkuun alussa Marin vieraili Turun Ruisrockissa. Festarivierailu keräsi suurta, osin jopa kansainvälistä huomiota, sillä festivaali jakoi sometileillään kuvan festivaalitunnelmasta nauttivasta pääministeristä. Mustavalkoisessa kuvassa farkkusortseihin, mustaan paitaan ja mustaan nahkatakkiin pukeutunut Marin kävelee festivaalin backstagella kohti kuvaajaa.
Loma-ajalla Marinia on sijaistanut seitsemän eri ministeriä pienissä pätkissä. Sijaisena toimii ensisijaisesti varapääministeri, joka Marinin hallituksessa on valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk). Saarikko sijaisti Marinia 8.-11. heinäkuuta. Saarikon ollessa estynyt pääministerin sijaisuudet määräytyvät ministereiden virkaikäjärjestyksen perusteella, jolloin virkavuosiltaan vanhin läsnä oleva ministeri sijaistaa pääministeriä varapääministerin ollessa estynyt.
Rytinä alkoi heti vapaiden alussa
Marinin kesäloma osui kriittiseen hetkeen, sillä loman aikana kotimaassa on totisesti rytissyt – niin taloudessa kuin ulkorajapolitiikassa.
Suomen valtion enemmistöomistaman Fortumin tytäryhtiö Uniperin ongelmat räjähtivät silmille yhtiön sitouduttua aiemmin myymään kaasua halpaan hintaan saksalaisille. Fortum on jo aiemmin talvella auttanut Uniperia 8 miljardin rahoituksella, mutta se ei riittänyt.
Marinin ollessa lomalla, Uniper-asia kaatui lähinnä Eurooppaministeri Tytti Tuppuraiselle (sd), joka viime viikolla kuvasi ”parhaaksi mahdolliseksi” ratkaisua, jossa Saksa osti 30 prosentin osuuden Uniperista noin 267 miljoonalla eurolla. Lisäksi Saksan hallitus on sitoutunut tarjoamaan Uniperille enintään 7,7 miljardia euroa rahoitusta.
Arvioiden mukaan ratkaisusta kuitenkin kertyy jokaista Suomen kansalaista kohden tappiota lähes 1 700 euroa.
Hallitus suhtautuu kriisiin huolettomasti
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmetteleekin, miten huolettomasti Suomen hallitus asiaan suhtautuu, sillä pääministeri ja valtiovarainministeri eivät vaivautuneet edes vastaamaan asiasta.
Parhaillaan Suomen valtiojohdossa paine kasvaa venäläisten turistiviisumien myöntämisen rajoittamisesta. Vaikka eduskunnassa alkaakin jo olla yhtenäinen tahtotila venäläismatkailun rajoittamiseksi, tilanne vaatisi hallituksen toimia ja vähintään pääministerin reagointia.
Perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne sanoo, että alkaa jo hävettää se, ettei rajaa ole vielä saatu kiinni.
Pääministeriä ei nähty keskustelemassa taloudesta
Heinäkuun puolivälissä eduskuntapuolueiden puheenjohtajat keskustelivat SuomiAreenassa muun muassa verotuksesta ja valtiontaloudesta, mutta Marinia ei paikalla nähty. Häntä tuurasi kansanedustaja ja demarien varapuheenjohtaja Niina Malm.
Kuten tiedetään, pääministeri Marin ei mielellään osallistu keskusteluun taloudesta tai julkisten palvelujen rahoituksesta. Tällä kertaa kesäloma pelasti pääministerin siis myös SuomiAreenan ikävältä debatilta, jossa olisi pitänyt esittää vastaus esimerkiksi soten rahoitusongelmiin.
Mediahiljaisuus jatkunut pitkään
Monessa kotitaloudessa mietitään nyt, riittääkö sähköä ensi talvena ja mitä se maksaa. Joitakin perheitä uhkaa jopa tuhansien eurojen lisälasku. Samaan aikaan kallis polttoaine leikkaa ostovoimaa.
Perussuomalaiset vaatii hallitukselta vastauksia ja on vaatinut ministereitä esiin ja eduskuntaa koolle.
Hallituksen riveistä äänessä on viime aikoina ollut perhe- ja peruspalveluministeri Aki Linden (sd), joka on someavauksissaan lähinnä haukkunut yksityistä terveydenhuoltoa.
Pääministeriä ei ole näkynyt viikkokausiin ottamassa kantaa yhteenkään poliittiseen kysymykseen. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomauttaakin valtiojohdon mediahiljaisuudesta sometileillään.
Vieläkö Saksassa kannetaan poliittista huolta muutaman satasen vuodessa nousevista kaasulaskuista?
Saan jatkuvasti yhteydenottoja suomalaisilta, joiden sähkösopimukset tietävät lisää maksettavaa useita TUHANSIA euroja vuodessa.
Missä on hallitus? Eikö media saa PM:iä esiin?
— Riikka Purra (@ir_rkp) July 28, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kesäloma mediahiljaisuus Flow miljarditappiot Ruisrock viisumit musiikkiala sähkölasku Anders Adlercreutz Aki Lindén Uniper Saara Hyrkkö energiaköyhyys veronmaksajat elinkustannukset kotitaloudet Maria Ohisalo Annika Saarikko Tytti Tuppurainen Kai Mykkänen Riikka Purra Sanna Marin Jussi Saramo Lulu Ranne Fortum pääministeri perussuomalaiset Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen hyvinvointivaltio uhattuna – talousprofessori Virén vaatii ratkaisuja: ”Mitä enemmän vaikeita päätöksiä vältellään, sitä enemmän kasautuu ongelmia”

Puoluesihteeri Luukkanen: Sanna Marinin pitäisi nyt hoitaa pääministerin työtään!

Ansaitsetko yli 2 500 euroa kuukaudessa? SDP kehottaa suomalaisia myymään omaisuuttaan sähkölaskujen maksamiseksi

Ranne: Valtion omistajaohjaus petti täysin – ”Ministeri Tuppuraisen on kannettava poliittinen vastuunsa ja erottava”

Venäläisten ostosmatkailu Suomessa kiihtynyt, tavaraa viedään rajan yli suuret määrät vientikiellosta huolimatta – Jani Mäkelä: ”Tilanne koettelee kansalaisten oikeustajua”

Reijonen vaatii Fortumin hallituksen eroa – ”Kyseessä ovat suomalaisten rahat”

Perussuomalaiset laittaisi omistajaohjauksen remonttiin: ”Ulkomaalaisilla omistajilla ei saa jatkossa olla merkittävää osaa kriittisillä aloilla”

Reijonen vaatii ryhtiä omistajaohjaukseen: ”Kaikkien valtion omistusten kohdalla tulee varmistaa, että hallitukset ja johto tietävät kristallinkirkkaasti, mitä valtio-omistaja tahtoo”

Fortumin tytäryhtiö Uniper teki alkuvuonna yli 12 miljardin tappiot – takkiin tulee edelleen 100 miljoonaa euroa päivässä
Viikon suosituimmat

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.













