Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Valiokuntien puheenjohtajuudet jaettu – ”Perussuomalaisten politiikan ydin tulee esille valinnoissa hyvin”

13.04.2023 |11:04

Eduskuntapuolueet jakoivat neuvotteluissa tänään tulevan kauden puheenjohtajuudet eduskunnan valiokuntiin. Perussuomalaiset johtavat tällä kaudella hallinto-, laki-, talous- sekä maa- ja metsätalousvaliokuntaa.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Lulu Ranne kokee, että valinnoissa korostuvat perussuomalaisille tärkeät asiat.

– Perussuomalaisten politiikan ydin tulee esille valinnoissa hyvin. Hallintovaliokunta hallitsee maahanmuuttoasioita ja lakivaliokunta käsittelee yleistä lakia rikosoikeudesta ja kriminaalipolitiikasta lähtien.

– Kun kyse on rahasta, asia kulkee talousvaliokunnan kautta. Tiukkana aikana talousvaliokunnan merkitys entisestään korostuu, kun kyse on jokaisen yrittäjän ja duunarin arjesta, Ranne kommentoi.

Huoltovarmuudella suuri merkitys

Ranne on tyytyväinen myös maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtajuudesta. Ranne haluaa korostaa siellä huoltovarmuuden merkitystä.

– Valiokunnassa ollaan Suomen huoltovarmuuden ytimessä. Ruuantuotanto, energiaomavaraisuus, metsäpolitiikan itsemääräämisoikeus – nämä asiat ovat meille äärimmäisen tärkeitä, Ranne toteaa.

Paikat jakautuivat Ranteen mukaan puolueen ja eduskuntaryhmän toiveiden mukaisesti.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
7.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?

14.08.2025 |18:38
9.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”

12.08.2025 |21:46

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää