

KUVAKAAPPAUS/Berliner Zeitung
Veljekset tuomiolla isosiskonsa murhasta Saksassa – islamin asiantuntijan mukaan tyypillinen kunniamurha
Afganistanilaisveljekset ovat Saksassa oikeudessa epäiltyinä isosiskonsa murhasta. Toinen heistä on tunnustanut teon. Bonnin yliopiston professorin mukaan henkirikoksessa on selvät kunniamurhan tunnusmerkit.
Berliinissä on käyty oikeutta 23- ja 27-vuotiaita afganistanilaisveljeksiä vastaan. Heidän epäillään murhanneet 34-vuotiaan isosiskonsa, joka katosi vuosi sitten heinäkuussa. Naisen ruumis löydettiin myöhemmin Münchenin lähettyviltä, kertoo Berliner Zeitung -lehti.
Oikeudenkäynnin aikana vanhempi veljistä otti murhan kontolleen. Hänen mukaansa pikkuveli ei ollut paikalla, kun hän tappoi sisarensa.
– Peitin Maryamin suun ja puristin häntä kurkusta, kunnes hän lakkasi hengittämästä, vanhempi veli kertoi oikeudessa.
– Yritin laittaa hänet matkalaukkuun. Ei mahtunut. Leikkasin kaulaa yhdellä viillolla. Verta ei vuotanut paljon.
”Sisar puhui loukkaavasti vanhemmistamme”
Vanhempi veli kertoo käyneensä surmapäivänä ostamassa ison matkalaukun yhdessä sisarensa kanssa. Sitten he menivät nuoremman veljen asunnolle, jossa sisaruksille tuli riitaa rahan lähettämisestä Afganistaniin.
Verityön tunnustanut veli oli lähettänyt 400 euroa vanhemmilleen Afganistaniin. Hänen tavoitteensa oli lähettää kaikkiaan 5 000 euroa, jotta vanhemmat voisivat matkustaa Saksaan. Sisko ei kuitenkaan ollut innostunut vanhempien Saksaan tulosta, vaan puhui heistä tavalla, joka sai veljen suuttumaan.
– Hän sanoi, ettei välitä vanhemmistamme. Että he eivät olleet huolehtineet meistä, lähettäneet meitä kouluun, veli kertoi oikeudessa.
Omien sanojensa mukaan tästä suuttuneena vanhempi veli surmasi sisarensa ja pakotti pikkuveljen auttamaan ruumiin hävittämisessä. Ruumiin jalat ja kädet sidottiin ilmastointiteipillä ja teippiä kiedottiin myös kasvojen ympärille.
Sitten ruumis tungettiin aiemmin päivällä ostettuun isoon matkalaukkuun. Poliisin hankkimalla valvontakameravideolla näkyy, miten veljekset kantavat isoa laukkua rautatieasemalla astuen Müncheniin menevään junaan.
Professori: Selvät kunniamurhan tunnusmerkit
Oikeudessa todistajana kuultu Bonnin yliopiston professori Christine Schirrmacher on islamin asiantuntija. Hänen mukaansa teossa on nähtävissä monia niin kutsutun kunniamurhan tunnusmerkkejä. Kyse ei välttämättä ollut rahan lähettämisestä Afganistaniin tai edes vanhempien kunnioittamisesta.
Veljekset käyttävät nimeä ”Sayed” nimiensä osana. Professori Schirrmacherin mukaan tämä tarkoittaa sitä, että he katsovat olevansa profeetta Muhammedin suoria jälkeläisiä, ja tätä kautta muita muslimeja parempia.
– Sayed menee naimisiin vain toisen Sayedin kanssa, professori sanoi.
Murhattu nainen oli eronnut pakkoavioliitosta
Murhattu Maryam oli pakotettu pakkoavioliittoon, josta hän oli eronnut Saksassa. Nyt hänellä oli uusi poikaystävä, joka ei kuulunut Sayedien joukkoon.
– Kyse on seksuaalisesta puhtaudesta. Nainen on kunnian kantaja, mies on kunnian vahti. Miesten on palautettava kunnia heti oletettu häpeä tulee julki.
Jos naisen ”häpeästä” puhutaan julkisesti muslimiyhteisössä, hänen syyllisyytensä katsotaan todistetuksi. Nainen itse ei voi asialle mitään.
– Perheen miehet päättävät asiasta. Nämä eivät ole hetken mielijohteesta tehtyjä intohimorikoksia, koska teon valmistelu vie aikaa, professori Schirrmacher kertoi oikeudessa.
Kunniamurhan tekijäksi valitaan usein nuorin veljistä, koska nuori tai alaikäinen henkilö saa länsimaissa lievemmän rangaistuksen. Teosta kieltäytyjä leimataan heikoksi.
Kaulan viiltäminen viittaa rituaalimurhaan
Professori Schirrmacherin mukaan kunniamurhille tyypillisiä tekotapoja ovat veitseniskut ja kuristaminen. Joskus uhrin kurkku viilletään auki rituaalimurhan tapaan. Uhri tavallaan uhrataan Allahin miellyttämiseksi. Maryam kuristettiin, hänen suunsa tukittiin teipillä ja hänen kaulaansa viillettiin veitsellä.
– Kunniamurhan uhri haudataan usein tuntemattomaan paikkaan. Häntä ei surra eikä hänestä puhuta enää ikinä. Aivan kuin häntä ei olisi ikinä ollutkaan, professori sanoi.
Maryamin ruumis löytyi haudattuna sikiöasennossa maakuoppaan, joka oli maastossa sijainneen laittoman kaatopaikan vieressä. Oikeus antaa tuomionsa asiassa joulukuussa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kunniaväkivalta rehottaa Ruotsissa – naisten oikeuksia poljetaan takaisin muinaisuuteen

Syyttäjä epäilee kunniamurhaa: veljekset ajoivat äitinsä päälle jalkakäytävällä – toinen syytetyistä puhkesi nauramaan kuultuaan oikeuden päätöksen

Rantanen ja Ronkainen järkyttyivät maahanmuuttajataustaisen yöhoitajan tekemästä törkeästä raiskauksesta – ”Puolustuskyvyttömien potilaiden turvallisuutta parannettava”

Meri: Kriminaalipolitiikkaan ja rangaistuksiin tarvitaan järkeä – ”Vakavista rikoksista tuomittujen tulee istua tuomiot loppuun asti”

Afganistanilaista epäillään ukrainalaisten pakolaistyttöjen seksuaalisesta hyväksikäytöstä Saksassa

Nuori nainen kuoli Iranin ”huntupoliisin” käsittelyssä – naiset riisuvat huntunsa protestiksi

Professori: Muslimipuolue vei Ruotsin demariblokilta vaalivoiton

Teuvo Hakkarainen Iranin tapahtumista: ”Euroopan feministit vaikenevat”

Koulutytön raiskausmurha sai Ranskan kuohuksiin: ”Vaikeneminen maahanmuuton vaikutuksista rikollisuuteen on väärin”
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.













