

KUVAKAAPPAUS/YLE
Vientivetoinen palkkamalli ei kelpaa vasemmisto-oppositiolle ja kepulle – ministeri Rydman kehottaa katsomaan, miten Ruotsissa kävi: Työmarkkinoiden eriytyminen ja palkkakuopat ovat vähentyneet
Eduskunnan käsittelyssä on parhaillaan hallituksen esitys niin sanotusta vientivetoisesta palkkamallista, jossa vientialat määrittelevät palkankorotusten tason muillekin aloille siten, ettei se vaaranna vientiyritysten kilpailukykyä. Vastaava palkkamalli on käytössä Ruotsissa, ja se on ollut menestys myös palkansaajille. - Vientivetoinen palkkamalli samalla parantaa Suomen kilpailukykyä, elinkeinoministeri Wille Rydman korostaa.
Hallituksen esityksen mukaan työriitojen sovittelusta ja eräiden työtaistelutoimenpiteiden edellytyksistä annetussa laissa säädettäisiin sovittelijan velvollisuudesta menetellä sovittelutoimessaan kansantalouden kokonaisedun turvaamiseksi siten, että palkanmuodostus toimii mahdollisimman hyvin eikä työmarkkinoiden toimivuus vaarannu.
– Nyt rakennetaan työmarkkinoille kokonaisratkaisua, joka ottaa huomioon kansantalouden kantokyvyn sekä myös kilpailukykyyn liittyvät tekijät, elinkeinoministeri Wille Rydman sanoo. Hän oli eilen Ylen A-Talkissa keskustelemassa esityksestä.
Rydman toteaa, että lakiesityksellä saatetaan voimaan ne periaatteet, joita jo aikaisemmin on pääsääntöisesti sovellettu.
– Sovittelija saa tukevamman selkänojan sille, miten hän johtaa sovittelutoimintaa työmarkkinoilla. Osapuolten välistä sopimusvapautta ei kuitenkaan rajoiteta, vaan sopijaosapuolet voivat tulla toisenlaiseenkin tulokseen kuin mitä sovittelija esittää. Tämä lainsäädäntö siis antaa raamit vain sovittelulle.
Demareille ei tietenkään maistu
Vasemmisto-opposition mielestä vientivetoinen palkkamalli on muun muassa työelämän tasa-arvon vastainen.
– Jos tämä lainsäädäntö menee läpi, monet alat tuomitaan ikuiseen palkkakuoppaan. Valtakunnansovittelijan kädet sidotaan. Palkansaajille tarjotaan keppiä, SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppurainen valittelee.
Kokoomuksen Matias Marttinen totesi A-Talkissa Tuppuraiselle, että Suomi on pieni, vientivetoinen maa, joten vientiyritysten kilpailukyky on olennaisen tärkeä asia Suomen taloudelle ja samalla myös julkisen sektorin palkoille.
– Vientimarkkinoiden kautta yhteiskuntaan saadaan verotuloja, joilla rahoitetaan tärkeät ja laadukkaat julkiset palvelut. Samalla voidaan turvata palkanmaksukyky julkisen sektorin työntekijöille.
SAK ei halunnut neuvotella
Rydmanin mukaan kannattaa huomioida, että hallituksen pyrkimyksenä oli aluksi se, että työmarkkinamallista olisi sovittu yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa, mutta se ei onnistunut.
Vientivetoinen työmarkkinamalli eteni lakivalmisteluun, kun keskusjärjestö SAK kieltäytyi neuvottelemasta siitä.
– Tämän hallituksen lähtökohta – erona edeltäviin hallituksiin – on se, että jos emme saa työmarkkinajärjestöiltä vetoapua, mitä mielellään ottaisimme, niin etenemme lakiteitse, vaikka olisi toki parempi, että nämä syntyisivät työmarkkinajärjestövetoisesti.
Vastaava palkkamalli on ollut käytössä Ruotsissa jo 1990-luvulta alkaen, ja se on ollut menestys myös palkansaajille.
Rydman huomauttaa, että työmarkkinoiden eriytyminen ja palkkakuopat ovat Ruotsissa mallin myötä vähentyneet.
– Ruotsi on hyvä esimerkki, koska vastaava järjestelmä on siellä käytössä eikä se ole johtanut niihin seurauksiin, mitä esimerkiksi SDP:n Tuppurainen kuvaa. Päinvastoin. Ruotsissa paikallinen sopiminen on mahdollista laajasti julkisellakin sektorilla. Naisvaltaisille aloillekin on kyetty paikallisesti sopien tekemään tarpeellisia palkankorotuksia.
Kepulainen ex-pääministeri tukee mallia
Vientivetoinen palkkamalli samalla parantaa Suomen kilpailukykyä, Rydman korostaa.
– Ennen kaikkea sen kautta, että se ei aseta vientialoille sellaista kuormaa, joka osoittautuisi kestämättömäksi. Jos julkisella puolella olisi painetta, joka johtaa esimerkiksi veronkiristyksien tarpeeseen, niin kyllä se näkyy myös siinä, kuinka kannattavaa Suomessa on valmistaa vientituotteita.
Keskustan Antti Kurvisen mielestä hallitus on ”upottamassa työllisyyttä”.
Rydman kehottaa Kurvista kuuntelemaan keskustalaista ex-pääministeri Esko Ahoa, jonka hallitus toimi Suomessa pahimpien lamavuosien aikana 1990-luvun alussa.
Juuri uuden muistelmateoksen julkaissut Aho on kehottanut ottamaan mallia Ruotsista. Ahon mukaan vientivetoinen palkkamalli on helppo ja tarpeellinen toimi talouskasvulle.
– Keskustallakin on aiemmin ollut puheenjohtajia, joilla aikanaan olisi ollut rohkeutta puuttua työmarkkinoiden jäykkyyksiin ja tehdä tarpeelliset uudistukset kuten Suomen keskeisisissä kilpailijamaissakin on tehty. Nyttemmin keskusta on valitettavasti ajautunut vasemmiston apupuolueeksi ja on selvästikin sillä linjalla, että hallituksessa voitaisiin tehdä uudistuksia vain työmarkkinajärjestöjen luvalla, Rydman vastasi Kurviselle.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vientivetoinen palkkamalli vasemmisto-oppositio palkkakuoppa Esko Aho Matias Marttinen Antti Kurvinen palkansaajat naisvaltaiset alat Työmarkkinat työelämä Tytti Tuppurainen Wille Rydman Paikallinen sopiminen Ruotsi Keskusta Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiovarainministeri Purra moittii opposition talousvaihtoehtoja toiveajattelusta ja konkretian puutteesta – ”Taikaseinäsosialismi ei toimi”

Purra: Hallituksen talouspolitiikka on vastuullista, realistista ja uskottavaa

Lue puhemies Jussi Halla-ahon koko vappupuhe

Rydman: Päätöksiä talouden sopeutuksesta lykättiin Suomessa liian pitkään – ”Edellinen punavihreä hallitus ylenkatsoi talousennusteita”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa

Kolumni: SDP:n ”talvisota” ratkaisee seuraavan hallituksen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











