Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Yhdysvalloissa todettiin viikonloppuna useita tartuntoja – presidentti Donald Trumpin mukaan riskialueen lentomatkustajia seulotaan

02.03.2020 |13:48

CNN:n uutisoi, että yli 3 000 ihmistä on tähän mennessä kuollut uuden tyypin koronavirukseen. 136 kuolemantapausta on todettu Kiinan ulkopuolella. Virukseen sairastuneita on yhteensä nyt 88 400.

Yhdysvalloissa todettiin viikonloppuna lisää tartuntoja. Washingtonin osavaltioissa raportoitiin kahdesta kuolemasta. Sairastapauksia todennettiin myös Rhode Islandin ja New Yorkin osavaltioissa. Henkilöt olivat matkustaneet Iranissa ja Italiassa.

Presidentti Donald Trump kommentoi maan koronavirustilannetta Facebookissa. Hän ilmoitti varotoimista, joita tullaan kohdistamaan matkustamiseen.

– Sen lisäksi, että matkustajat seulotaan ”ennen lennolle pääsyä”, tietyistä korkean riskin maista tai kyseisten maiden alueilta tulevat seulotaan myös heidän saapuessaan Amerikkaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
8.
Suomen uutiset logo

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”

26.08.2025 |20:49
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää