Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Olli Immonen ja Jari Ronkainen tyytyväisiä Ylen toiminnan supistuksiin – ”harppaus oikeaan suuntaan”

26.10.2016 |18:40

Yleisradio Oy:n hallintoneuvostoon kuuluvat perussuomalaiset kansanedustajat Olli Immonen ja Jari Ronkainen ovat tyytyväisiä 25.10.2016 hallintoneuvoston kokouksessa kaavailtuihin supistuksiin Ylen omassa tuotannossa. Aiemmin Ylen rahoitusta ja arvovärittynyttä tiedonvälitystä arvostelleet hallintoneuvoston jäsenet kiittävät uudesta suunnasta. Vuonna 2017 toteutettavat toiminnan supistukset perustuvat parlamentaarisen Yle-työryhmän muistioon.

– Kehutaan silloin kun on kehujen paikka, toteaa Immonen.

– Olemme iloksi huomanneet, että työryhmän muistiolla on vaikutusta toimintaan. Nyt otetaan selkeä harppaus suuntaan, joka olisi pitänyt ottaa jo aiemmin, kertoo Ronkainen.

Televisiokanavauudistus yhdistäisi Yle Fem ja Yle Teema -kanavat ja vapauttaisi televisioverkosta kapasiteettia kaupalliseen toimintaan. Lisäksi Yle vähentää omaa tuotantoaan 35 % keskittymällä määrän sijasta laatuun ja lisäämällä ostoja ulkopuolelta. Ruotsinkielisen sisällön asema on turvattu, mutta sen tuotanto tulee vähenemään.

– Uudistus vähentää omaa työtä, johtaa tehokkaampaan tuotantoon ja seurauksena on laadukkaampaa sisältöä, Ronkainen toteaa.

YT-neuvottelut tulevat koskemaan merkittävää henkilömäärää. Toiminnan uudistamiseen liittyvät henkilöstösupistukset alkanevat Ylellä jo vuoden 2016 syksyllä. Jatkossa hallintoneuvoston rooli Ylen toiminnan suunnittelussa voimistuu.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”

26.08.2025 |20:49
6.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää