
Valtiovarainministeriö esittää: 58 miljoonan leikkaus maahanmuuttajien kotoutumiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiehdotuksessa esitetään 58 miljoonan leikkausta kotoutumiseen osana korvaavia säästötoimia.

PS ARKISTO
Muiden muassa RKP:n, kokoomuksen, Elinkeinoelämän keskusliiton, Keskuskauppakamarin, Hesarin ja Ylen visiot kymmenistä tuhansista uusista maahanmuuttajista vuosittain hirvittävät monia. Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Facebookissa, että näin paljon ja enemmänkin maahanmuuttajia tulee Suomeen jo nyt.
– Päivästä toiseen jatkuva propaganda ”työvoimapulasta”, ”maahanmuuttajien tarpeesta” ja siitä, että ”Suomeen on vaikea muuttaa”, peittää alleen sen tosiasian, että elämme jo tuossa Anders Adlercreutzin ja Juho Romakkaniemen fantasiassa, jossa Suomeen tulevien maahanmuuttajien määrä lasketaan useissa kymmenissä tuhansissa, kirjoittaa Simo Grönroos Facebookissa.
Vuoden 2015 eduskuntavaalien alla media ja poliitikot toistivat papukaijan lailla Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuolloin esittämää vaatimusta siitä, että Suomeen tarvitaan vuosittain yli 30 000 maahanmuuttajaa. Perussuomalaiset ainoana puolueena piti tavoitetta täysin todellisuudesta irtautuneena.
Sama vaatimus maahanmuuton jyrkästä lisäämisestä on kuultu vuodesta toiseen. Viimeksi Keskuskauppakamarin Romakkaniemi ja RKP:n Adlercreutz väittivät viime viikolla Suomen tarvitsevan 40 000 hengen vuosittaista nettomuuttoa.
– Vaikka kuulemme päivittäin mediassa toistettavan, että ”Suomi ei ole houkutteleva maa maahanmuuttajille”, niin tosiasiassa Suomeen ei ole historian aikana muuttanut ikinä näin paljon ihmisiä, Grönroos kirjoittaa.
Kauhuvisio on jo toteutunut
Toissa vuonna Suomeen muutti noin 50 000 ihmistä, ja nettomuutto oli 34 000 henkeä. Viime vuonna 20 000 pysyväksi maahanmuuttajaksi kirjautunutta ukrainalaista nosti maahanmuuttojen määrän jo 70 000:een, ja nettomuutto oli tuolloin jo lähes 60 000.
Tänä vuonna alkuvuosi näyttää maahanmuuttojen osalta etenevän edelleen tahtia, jossa muuttojen kokonaismäärässä tuskin jäädään alle 50 000 muuttajaan.
– Adlercreutzit ja Romakkaniemet ovat toki kyltymättömiä, eikä mikään maahanmuuton määrä riitä heille, mutta massiivisen propagandan takia monelta saattaa jäädä ymmärtämättä, että maahanmuuttolobbareitten esittämien maahanmuuton mittaluokkien kauhuvisiosta on tullut jo totta, Grönroos kertoo.
Maahanmuuttopolitiikkaa pitää päin vastoin kiristää
Grönroos pitää Helsingin Sanomien pääkirjoitusta malliesimerkkinä tästä propagandasta, jota kuullaan päivästä toiseen. Grönroos kirjoittaa, että jos haluamme torjua adlercreutzien ja romakkaniemien kauhuvisiot kymmenien tuhansien maahanmuuttajien Suomesta, joka toistaa pikakelauksella Ruotsin virheet maahanmuutossa, niin ei riitä, että torjumme maahanmuuttolobbareitten tavoitteet esimerkiksi saatavuusharkinnan poistamisesta, vaan maahanmuuttopolitiikkaa tulee päin vastoin kiristää nykyisestä.
– Suomen tulee nostaa jyrkästi ulkomaiselta työvoimalta vaadittavia vähimmäistulorajoja, jotta halpatyövoiman maahantulo saadaan torjuttua. Kantapään kautta maahanmuuton ongelmista oppineessa Ruotsissa onkin tällä toimenpiteellä saatu puututtua ongelmaan hyvin.
– Suomen on siirryttävä humanitaarisesta maahanmuutosta paikan päällä tapahtuvaan humanitaariseen auttamiseen, joka onnistuu ns. Ruanda-mallin avulla. Tällä saadaan torjuttua kaikkein haastavin maahanmuuton muoto ja samalla autettua oikeasti hädänalaisia ihmisiä tehokkaasti ja tasapuolisesti.
– Opiskeluperustainen elintasomaahanmuutto Euroopan ulkopuolelta tulee torjua tarvittavin keinoin, joita voivat olla englanninkielisten koulutuslinjojen lakkauttaminen, riittävän korkeat lukukausimaksut ulkomaisille opiskelijoille tai esimerkiksi ammattikorkeakouluille annettu kielto tarjota opetusta Euroopan ulkopuolelta tuleville. Suomalainen koulujärjestelmä on ensisijaisesti suomalaisten kouluttamista varten, Grönroos luettelee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiehdotuksessa esitetään 58 miljoonan leikkausta kotoutumiseen osana korvaavia säästötoimia.

Avoimesta maahanmuuttopolitiikastaan tunnettu Kanada on päättänyt tiukentaa maahanmuuttopolitiikkaansa. Ensimmäiseksi rajoitetaan matalapalkkaisen kausityövoiman tuomista ulkomailta. Syksyllä on odotettavssa lisää rajoituksia maahanmuuton kokonaismäärään.

Valtiovarainministeri Riikka Purra ihmettelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä valtamedian intoa tarjota maahanmuuttoa ratkaisuksi kaikkiin ongelmiin.

Ruotsin maahanmuuttotilastoissa on nähty historiallinen käänne. Maastamuuttajia on enemmän kuin maahan tulijoita. Erityisen paljon paluumuuttoa suuntautuu Irakiin, Syyriaan ja Somaliaan.

Viikon suosituimmat

Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää