

Black Lives Matter -mielenosoitus. Kuva: PDBVerlag, Pixabay.
Aktivistien tilipäivä – väärillä väitteillä ratsastava Black Lives Matter takoi puolessa vuodessa 10 miljardia dollaria
Vuoden 2020 tuottoisin bisnes saattoi hyvinkin olla rasismin vastustaminen. Niille jotka erehtyivät vastustamaan rasismia ilmaiseksi, näyttää mallia yhdysvaltalainen Black Lives Matter -liike. Se keräsi yli 10 miljardia dollaria reilun puolen vuoden aikana.
Yhdysvaltalainen Black Lives Matter -järjestö kertoo keränneensä lahjoituksina noin 10,6 miljardia dollaria keväästä lähtien. Summa vastaa noin 8,6 miljardia euroa. Asiasta uutisoi The Economist -lehti.
Vuonna 2013 perustettu BLM-järjestö kertoo toimintansa tavoitteeksi mustiin kohdistuvan väkivallan ja erityisesti poliisiväkivallan vastustamisen. Keväällä minnesotalaisen George Floydin kuolema pidätystilanteessa sai lahjoittajat liikkeelle.
Tilastot poliisiväkivallasta eivät juurikaan tue Black Lives Matter -liikkeen väitteitä, mutta hyvässä markkinoinnissa faktoilla ei ole väliä, vaan tunteet ratkaisevat. Julkkikset, suuryritykset ja kärkipoliitikot rynnistivät tukemaan liikettä ympäri maailman – myös Suomessa.
Poliitikot tukevat, julkkikset ja suuryritykset lahjoittavat – lahjoitusvaroja käytetään mm. väkivaltaisten mellakoitsijoiden pidätystakuisiin
Suuryrityksistä esimerkiksi teknologiayhtiöt Amazon ja Microsoft rahoittavat suoraan BLM:aa.
Liikkeen rahoittajina ja tukijoina on myös useita julkkiksia sekä eturivin poliitikoita. Suomessa esimerkiksi poliisiasioista vastaavat sisäministeri Maria Ohisalo on kertonut tukevansa liikettä. Samoin on kertonut pääministeri Sanna Marin.
Ryhmä on kannattanut laajasti esimerkiksi poliisin rahoituksen katkaisemista.
Johtuen hajautetusta luonteestaan BLM-liikkeen toiminnasta on vaikeaa muodostaa kovin selkeää kokonaiskuvaa. “BLM” ei esimerkiksi ole rekisteröity tuotemerkki, jonka käyttöä voitaisiin rajoittaa.
BLM-liikehdintään liitetyillä lahjoitusrahoilla on kuitenkin mm. maksettu väkivaltaisten mellakoitsijoiden pidätystakuita.
Kun Minnesotan BLM-mellakat alkoivat, kehotti esimerkiksi tuleva varapresidentti Kamala Harris seuraajiaan maksamaan pidätettyjen takuut. Lahjoituksia tulikin lopulta niin runsaasti, että niillä onnistuttiin vapauttamaan myös mm. yksi epäilty tappaja sekä yksi epäilty raiskaaja ja kidnappaaja.
Kumpikaan tapauksista ei edes liittynyt Floydin kuolemasta alkaneisiin “rauhanomaisiin mielenilmauksiin”, joiden omaisuusvahingot yksin Minnesotassa ovat nousseet jo yli 200 miljoonaan dollariin.
Yhteensä Floyd -mellakoissa kuoli ainakin 19 ihmistä eri puolilla Yhdysvaltoja.
BLM:n väitteet huuhaata
Floyd oli mustaihoinen ja tapauksessa Floydia kuristanut poliisi taas valkoihoinen.
Poliisiväkivaltaa Yhdysvalloissa tutkineet tutkijat ovat yrittäneet turhaan kertoa, että poliisiväkivallan ilmiö maassa ei selity erityisemmin rasismilla.
Tilastot eivät yksinkertaisesti tue BLM:n väitteitä. Esimerkiksi pidätystilanteiden kuolemantapauksia tutkineet tutkijat huomasivat, että sen enempää tappavaa voimaa käyttäneen poliisin kuin uhrinkaan ihonvärillä ei ollut mitään tilastollista yhteyttä.
Sekä mustat että valkoiset poliisit käyttivät tappavaa voimaa saman verran ja samanlaisissa tilanteissa – mukaan lukien tilanteet, joissa voimankäytön kohde edusti jotakin etnistä vähemmistöä.
Yleisin poliisin tappama väestöryhmä Yhdysvalloissa on valkoihoinen mies. Yleisin vankeinhoitojärjestelmän piirissä oleva väestöryhmä taas on mustaihoinen mies.
99.8% tapauksista joissa aseeton mustaihoinen kuolee Yhdysvalloissa ei liity mitenkään yhteenottoihin poliisin kanssa.
Rakenteellinen rasismi henkirikoksissa yleensäkään ei näy kovin selkeästi, sillä tyypillisesti henkirikoksissa tekijä ja uhri ovat samaa ihonväriä. Niissä tapauksissa joissa näin ei ole, mustaihoiset ovat jonkin verran yliedustettuina – tosin henkirikosten tekijöinä, eivät uhreina. Sama tilastollinen yliedustus on havaittavissa myös FBI:n viharikostilastoissa.
Aktivistien tilipäivä
Huolimatta faktoista kiistatonta on kuitenkin se, että BLM-liikkeen aktivistit istuvat nyt melkoisen rahavuoren päällä. Loputon mediarummutus mustaihoisia murhaavista valkoihoisista tappajapoliiseista teki tehtävänsä. Ja kun tunne ja tilastot tappelevat, tunne yleensä voittaa.
Mutta mitä ihmettä liike oikein aikoo 10 miljardilla dollarilla tehdä? Mihin kaikki rahat oikein menevät?
Vastaavalla summalla pyörittäisi esimerkiksi Suomen puolustusvoimia muutaman vuoden ajan. Tai laukaisisi 18 kertaa SpaceX-raketin avaruuteen.
Tosiasiassa BLM:n valtavien rahavirtojen loppusijoituksesta ei tiedetäkään kovin paljoa. Yksi asia on kuitenkin selvää: aktivisteilla on nyt tilipäivä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Kulttuurivallankumous on meneillään, sallittujen ajatusten putki kaventuu – ”Jos vasemmistolaisilta kysytään, joka puolella on nykyään natseja, vihapuhetta ja taantumusta”

Minneapolisissa äänestetään poliisirahoituksen leikkauksista – ”Defund the Police” -aktivistit mittaavat suosionsa

Minneapolisin äänestystulos tyrmäsi poliisilaitoksen remontin

USA:ssa isku jouluparaatiin – ainakin viisi kuollut ja kymmeniä loukkaantunut

Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

Yhä useampi turvaa itsensä ja omaisuutensa aseella Los Angelesissa – röyhkeä väkivaltarikollisuus rehottaa ”edistyksellisen” politiikan seurauksena

Hirttoköysi olikin lavastus – amerikkalaisnäyttelijä järjesti itseensä kohdistuneen ”viharikoksen”

Mustien taidetta vandalisoitiin Torontossa – media huutaa rasismia, mutta poliisi etsii mustaa epäiltyä
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












