

Antikainen: Hallituksen rajapäätös edistää Suomen turvallisuutta – vihervasemmisto sen sijaan edistäisi vain Venäjän hybridioperaatiota
Viimeinenkin itärajan rajanylityspaikka, Raja-Jooseppi, on sulkeutunut 29.11.2023 kello 14. Kansainvälisen suojelun hakeminen keskitetään lentoliikenteen ja vesiliikenteen rajanylityspaikoille. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen hallituksen päätökseen.
– Aiempi päätös sulkea rajanylityspaikkoja ja keskittää kansainvälisen suojelun hakeminen Raja-Joosepin rajanylityspaikalle ei ollut riittävä toimenpide. Se ei pysäyttänyt eikä juuri vähentänyt venäläisten viranomaisten Suomen rajalle ohjaamien maahantulijoiden määrää. Lisäksi ilmiö olisi todennäköisesti voimistunut entisestään, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.
Valtioneuvoston muistiossa ilmiö todettiin uhaksi kansalliselle turvallisuudelle ja yleiselle järjestykselle. Antikaisen mielestä riskit ovat hyvin todellisia, eikä niiden pitäisi olla epäselviä edes vihervasemmistolle.
– On jo moneen otteeseen todettu, että maahan pyrkivien henkilöiden joukossa voi olla rikollisia tai radikalisoituneita henkilöitä. Lisäksi Venäjä on käyttänyt maailmalla hyväkseen tulijoiden virtaa ja ujuttanut tulijoiden joukossa omien tiedustelu- ja turvallisuuspalveluiden henkilöstöä ja jopa operatiivisia toimijoita. Suomen poliisi onkin arvioinut, että maahan saapuvien ihmisten mukana Suomeen saapuu todennäköisesti sisäistä turvallisuutta vaarantavia henkilöitä, joista osalla voi olla jopa sotarikostaustaa.
Vasemmisto ei ota turvallisuusuhkaa tosissaan
Antikaisen mukaan on erikoista, että kansallista turvallisuutta uhkaavassa tilanteessa vihervasemmisto ei kykene ottamaan vakavasti Suomen turvallisuusviranomaisten varoituksia. Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virraltakin meni puurot ja vellit sekaisin, kun ainoa Virtaa huolestuttava asia oli oikeusvaltioperiaate ja asiasta käyty keskustelu, vaikka hallituksen päätöksentekoprosessi oli täysin lain ja asetusten sekä vakiintuneen prosessin mukainen.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Anderssonia huolestuttivat lähinnä vain kansainväliset sopimukset, mutta Suomen ja suomalaisten turvallisuus ei tietenkään ansainnut edes mainintaa.
– Hallitus ja eritoten aiheen asiantuntijat eli maamme turvallisuusviranomaiset ovat arvioineet Venäjän hybridioperaation aiheuttavan vakavan uhan Suomen kansalliselle turvallisuudelle. Uhat voisivat myös laajentua. Riskit olisivat siis moninkertaistuneet, mikäli näitä rajoitustoimia ei olisi nyt tehty.
– Siten on aivan käsittämätöntä, että vihervasemmisto edelleen asettaa erilaisille tulkinnoille alttiit kansainväliset sopimukset Suomen ja suomalaisten turvallisuuden etusijalle. Jokainen voi itse arvioida, ketä tämä vihervasemmiston toiminta palvelee, Antikainen ihmettelee.
Hallituksen prioriteettina kansallinen turvallisuus
Antikaisen mielestä tässä tilanteessa on sanottava asiat niin kuin ne ovat:
– Vihervasemmisto olisi toisin sanoen valmis edistämään Venäjän hybridivaikuttamista suomalaisten turvallisuuden ja jopa maamme suvereniteetin kustannuksella. Tämä on hyvin vaarallinen tie, jolle ei pidä lähteä. Onneksi meillä on nyt hallitus, jonka prioriteettina on maamme kansallinen turvallisuus aikana, jolloin naapurimme on arvaamaton ja vihamielinen meitä kohtaan. Me olemme olleet hyvä ja luotettava naapuri, ja Venäjän hallinto voi katsella peiliin syitä tai syyllisiä haettaessa.
– Lopuksi on todettava, että perussuomalaisilla on edelleen kirkkaana mielessä myös hallituksessa se, mikä meidät hallitukseen vei ja minkä eteen siellä teemme töitä: se on Suomen ja suomalaisten turvallisuus. Perussuomalaiset on sitoutunut suomalaisten turvallisuudesta huolehtimiseen. Olemme valmiita vaikeisiinkin päätöksiin, jotka takaavat turvallisuuden, ja olemme myös pitäneet lupauksestamme kiinni, Antikainen muistuttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sofia Virta kansallinen turvallisuus hybridioperaatio rajanylityspaikat suvereniteetti itäraja turvallisuusuhka vihervasemmisto kansainväliset sopimukset laittomat maahantulijat Oikeusvaltioperiaate Sanna Antikainen Li Andersson Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koko Suomen itäraja suljetaan – sisäministeri Mari Rantanen: ”Päätöksellä suojellaan Suomen kansallista turvallisuutta Venäjän hybridioperaatiolta”

Sisäministeri Rantanen itärajan sulkemispäätöksestä: Mikäli ilmiö jatkuu, päätöstä tullaan jatkamaan

Sisäministeri Mari Rantanen torppaa itärajan täyssulkua koskevan Iltalehden uutisen

Purra blogissaan: ”Suomi on yksiselitteisen Venäjän organisoiman hybridioperaation kohteena”

Kurdiliiton hallituksen jäsen joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Vantaan Myyrmäessä

Kansalaiset huolissaan rajaturvallisuudesta – Immonen: Suomen tulee olla valmiina arvaamattomaan peliin
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää










