Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Australia lähettää turvapaikanhakijat saarille ja käsittelee hakemukset rajojensa ulkopuolella – Soini: ”Niin minäkin tekisin”

02.03.2016 |10:24

Maahan päivittäin otettavien turvapaikanhakijoiden määrää saatetaan tulevaisuudessa rajoittaa myös Suomessa, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja ja ulkoministeri Timo Soini STT:lle.

Ulkoministeri painottaa, ettei Eurooppa kestä pitkään nykyisenkaltaista pakolaisten virtaa. Jos asioita ei saada sovittua EU-tasolla, valtiot alkavat itsenäisesti rajoittaa maahan tulijoiden määrää eikä Suomi jää Soinin mukaan katselemaan sivusta.

Tähän asti ainakin Itävalta, Slovenia ja Kroatia ovat asettaneet maahan päästettävien turvapaikanhakijoiden enimmäisrajan. Esimerkiksi Itävallassa määrä on 80 päivää kohti.

”Ainoa mahdollisuus pitää asiat hallinnassa”

Australiassa vierailulla oleva Soini kehuu paikallista pakolaispolitiikkaa, joka on huomattavasti tiukempaa kuin Euroopassa.

– Tännekin tulisi uskomaton määrä ihmisiä, jos rajat olisivat auki, Soini huomautti tänään Sydneyssä.

Soini keskusteli pakolaispolitiikasta Australian maahanmuuttoministeri Peter Duttonin kanssa.

– Hän tiesi, että edustan tiukahkoa maahanmuuttopolitiikkaa ja sanoi, että se on ainoa mahdollisuus pitää asiat hallinnassa.

Saarille siirtäminen hyvä ratkaisu

Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Australian tiukkaa linjaa turvapaikanhakijoiden kanssa. Maa esimerkiksi lähettää veneellä saapuvat maahanpyrkijät Naurun saarella ja Papua-Uuden-Guinean Manus-saarella oleviin pidätyskeskuksiin.

Australia puolustaa tiukasti käytäntöjään, joilla on poliitikkojen laaja tuki oppositiota myöten. Myös Soini pitää ihmisten siirtämistä saarille hyvänä ratkaisuna.

– Australia toimii kontrolloidusti ja käsittelee hakemukset rajojensa ulkopuolella. Niin minäkin tekisin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
4.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
8.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi