

LEHTIKUVA
Automaatio haastaa vanhan maailmanjärjestyksen: Halvat robotit paiskivat pian yksinkertaisimmatkin työt
Kaikkien kulkutautien, katastrofien ja sotien alle on jäänyt työelämän kavala muutos. Robotit korvaavat ihmiskäsiä perinteisissäkin töissä ja haastavat koko tavaranvaihtoon sekä palveluksiin perustuvan yhteiskuntajärjestyksen. Muutos jättää kasvavan osan väestöstä odottamaan tumput suorina yhteiskunnan almuja.
Vielä 1960-luvulla syntynyt sukupolvi meni kesällä duuniin ja tottui pienestä pitäen siihen, että hyvinvointi syntyy työnteosta. Pikkuhiljaa kehitys on mennyt kohti tilannetta, jossa pelkästä olemassaolosta on tullut ihmiselämän tarkoitus ja saavutetut edut rahoitetaan yhteiskunnan tukiviidakon loppumattomilla hedelmillä.
Siksikin Suomi velkaantuu. Kauppatase on jämähtänyt pakkaselle ja elo kustannetaan vuodesta toiseen velaksi. Ainakin niin kauan kuin valtion velkahanat ovat auki ja uudella velkaryypyllä voi maksaa entistä pois. Pää voi pian tulla vetävän käteen – tosin yllättävältä taholta.
Robotit kehittyvät – ihminen ei
Robotit eroavat ihmisistä siinä, että niiden evoluutio on käsittämättömän nopeaa. Älykkäiden koneiden ominaisuudet kehittyvät jatkuvasti ja mikä tärkeintä – niiden hinnat halpenevat kaiken aikaa. Roboteilla on muitakin kiistämättömiä etuja: ne ovat täsmällisiä, luotettavia ja kustannustehokkaita.
Mutta ennen kaikkea niiden työhalu on sammumaton niin kauan kuin virtaa riittää. Ne eivät myöskään lakkoile ja kiristä yhteiskuntaa, vaikka olisivat tietyille ja yhteiskunnan kannalta kriittisille erikoisaloille ohjelmoituja koneita.
Robotin tuntikustannus ihmistä pienempi
Pienet ja niukan budjetin yritykset voivat jo nyt vuokrata robotteja tarpeelliseksi ajaksi – kuten ihmistyövoimaa sitä välittävistä firmoista ennen vanhaan. Näin nousukauden paikoittainen työvoimapula itse asiassa kiihdyttää yhteiskunnan automatisaatiota.
Amerikkalaisten kokemusten perusteella jo neljällä robotilla voi säästää 15 000 dollaria kuukaudessa verrattuna vastaavaan ihmistyövoiman kustannukseen kokoonpanotyössä. Ja kapasiteettia voi tarvittaessa lisätä reilusti kustannustason siitä nousematta.
”Robot as a service” mahdollistaa automaation hyödyntämisen yhä useammille yrityksille. Samalla kustannukset tuotettua yksikköä kohti laskevat. Viimeistään taulukkolaskennan luvut tekevät ihmistyövoiman hyödyntämisen yksinkertaisissakin töissä kyseenalaiseksi.
Kouluttamatonta työvoimaa ei tarvita
Koneiden ja tekoälyn evoluutio on laajemmaltikin keskustelun aiheena ainakin Yhdysvaltain Silicon Valleyssa. Kokoontumisissa esitetyt visiot ovat toki luontevia mutta ihmisrodun kannalta pysäyttäviä.
Ennen dystopiaa tuotanto kuitenkin palaa takaisin teollisuusmaihin ja kouluttamattoman, usein ulkomaisen, työvoiman tarve poistuu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Silicon Valley työvoiman vuokraus robot as a service yhteiskunnan kriittiset alat valtion velkaantuminen kauppataseen alijäämä yhteiskunnan tukiviidakko palvelukset tavaranvaihto evoluutio työelämän murros työelämän muutos robotiikka robotit yhteiskuntajärjestys Dystopia Tekoäly Kauppatase Velanotto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset tyrmäsi kyselytunnilla hallituksen unelman saada laittomasti maassa olevat jäämään Suomeen: ”Kutsuhuuto haittamaahanmuutolle, joka maksaa miljardeja”

Halpatyövoiman maahanmuutto maksaa maltaita ja laskee duunarien palkkoja, silti kokoomuksen mielestä Suomi ei pärjää ilman ”työperäisiä”

Jos todellinen huippuosaaja päättää tulla maksamaan veroja Suomeen, kansanedustaja Sheikki Laakso kantaa laukut – perussuomalaiset ei vastusta oikeiden osaajien saapumista

Hallitus on jälleen helpottamassa halpatyövoiman rahtaamista: ”Kaikki huutavat osaajia, mutta saamme vain etnisiä ravintoloitsijoita sukulaisineen”

Suomeen vyöryy ennätyksellisen paljon ”työperäisiä” maahanmuuttajia, joiden tulot eivät riitä elämiseen – veronmaksajat kompensoivat tulijoiden matalia palkkoja sadoilla miljoonilla joka vuosi

Tekoäly vie poliittisen korrektiuden uudelle tasolle – mieluummin ydinräjähdys kuin vihapuhe

Tiukkaa taistoa tekoälystä – Google haastaa Microsoftin omalla tekstirobotillaan

Kauhu kuristaa kulttuuriväkeä – tekoäly tuuppaa taiteilijankin turhan pantiksi

Tekoälyn hyödyntäminen leviää kulovalkean tavoin – EU yrittää saada lainsäädännöllä henkeä takaisin pulloon
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.












