

LEHTIKUVA
Berliinin vappuriehaa: Vasemmistolaiset hakkasivat tv-ryhmän kadulla – Suomen media vaikenee
Berliinissä vappuna mielenosoitusta seuraamassa ollut television ajankohtaisohjelman kameraryhmä joutui vasemmistoradikaalien hyökkäyksen kohteeksi. Useat kuvausryhmän jäsenet loukkaantuivat hyökkäyksessä. Osa hyökkääjistä saatiin kiinni, mutta tuomari on jo päästänyt heidät vapaalle jalalle.
Bild-lehti on saanut haltuunsa valvontakameran videon (maksumuuri), joka näyttää, miten mustiin pukeutuneet ja naamioituneet henkilöt hyökkäsivät vappuna Saksan yleisradion kakkostelevision ZDF:n kameraryhmän kimppuun. Vaikka kuvausryhmällä oli omat turvamiehet mukana, viisi ryhmän jäsentä sai osin vakaviakin vammoja pahoinpitelyssä.
Naamioituneita hyökkääjiä oli 15-20. Kuusi heistä saatiin kiinni. Kiinni otettujen joukossa oli sekä miehiä että naisia, ja poliisin mukaan heillä on yhteyksiä vasemmistolaisiin piireihin. Poliisin pidättämät hyökkääjät on jo päästetty vapaalle jalalle, sillä vangitsemisoikeudenkäyntiä johtaneen tuomarin mielestä edellytyksiä epäiltyjen vangitsemiselle ei ollut.
”Raukkamaista ja brutaalia”
ZDF:n ajankohtaisohjelman kuvausryhmä oli seuraamassa koronarajoitusten vastaista mielenosoitusta vappupäivänä. Kuvausryhmän kimppuun käytiin heidän jo lähdettyään mielenosoituspaikalta. Kuvausryhmän mukana ollut marokkolaistaustainen koomikko Abdelkarim Zemhoute kertoo Tagesspiegel-lehdelle, että hyökkäys oli selvästi etukäteen suunniteltu ja kohdistettu nimenomaan kuvausryhmään.
Berliiniläiskoomikko Zemhoute kuvailee hyökkäystä ”raukkamaiseksi, brutaaliksi ja antisosiaaliseksi”. Hänestä tuntui, kuin hän olisi yhtäkkiä joutunut sotaelokuvan keskelle.
– Joukko vihaisia ihmisiä hakkaa muita tajuttomiksi. Maassa oleviakin pahoinpideltiin. En ole ikinä nähnyt mitään niin raukkamaista ja raakaa, Abdelkarim Zemhoute kertoo.
Saksassa iso uutinen – ei ole vielä ehtinyt Suomeen
Berliinissä asuva vapaa toimittaja Pertti Rönkkö kertoo Facebook-seinällään, että tapaus on herättänyt Saksassa paljon huomiota.
– Vaikka tekijät ovat vasemmistolaisia, niin tapaus on saanut Saksan mediassa paljon huomiota. Saksalaiset journalistiliitot pitävät sitä iskuna lehdistönvapautta vastaan. Poliittisia tekoja tutkiva poliisiosasto tutkii tapausta.
– Mitenkähän tapaus on uutisoitu suomalaisessa mediassa? Rönkkö ihmettelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lehdistönvapaus vasemmistoradikaalit Abdelkarim Zemhoute liikkumisrajoitukset koronavirus vasemmistolainen väkivalta Äärivasemmisto Vappu Berliini
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan vasemmisto vaatii laittomasti maassa oleville koronarahaa ja oleskelulupaa

Suomi on kiinni ja kansalaiset eristyksissä koronan vuoksi – vihervasemmisto ryhtyi heti torjumaan natseja ja ilmastonmuutosta

Li Anderssonin ministerinjakkara horjuu – väittää ettei tiennyt Dellingerin tappamistwiiteistä, mutta se tuskin pitää paikkaansa

Saksan vasemmisto pohti strategiakokouksessaan rikkaiden ampumista: ”Pakkotyöleiri riittää!”

Äärivasemmiston koronaohjeet: ryöstäkää kaupat ja katkaiskaa sähkönjakelu

Koronatukea jaettu salafisteille Saksassa – poliisi kävi hakemassa rahat pois

Rakel Liekin rekrytoinnit Yle-kolumnisteiksi: Feministipoliitikko, feministiaktiivi, vihreä poliitikko, transaktivisti, vasemmistoaktiivi, feministiaktivisti, feministi, vasemmistoaktiivi..

Amerikkalainen supermarket ei taipunutkaan Cancel-liikkeen vaatimuksiin – Trader Joe’s perääntyi suunnitelmastaan poistaa etniset tuotemerkit
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.
















