
LEHTIKUVA
Britit hakevat täydellistä brexitiä – eli täyttä eroa EU:sta
Iso-Britannia hakee sikäläisen median mukaan ”clean brexitiä” eli täyttä eroa EU:sta. Pääministeri Theresa Mayn linjapuheen vedokset kertovat, että britit pitävät kiinni työvoiman liikkumisen estosta silläkin uhalla, että britit menettävät oikeudet päästä EU:n yhteismarkkinoille. Samoin he voisivat hylätä EU:n tulliliiton, mikä mahdollistaisi suorat kahdenväliset kauppasopimukset EU:n ulkopuolisten maiden kanssa. May hakee myös irtiottoa EU:n tuomioistuimesta. Näin kertoo muun muassa brittilehti Telegraph.
Pääministerin linjapuheiden mukaan brittien pitää nyt vetää yhtä köyttä. Täysi brexit voi kuitenkin jakaa jopa konservatiivipuolueen kahteen leiriin. EU:n puolelta on tosin useaan otteeseen viestitty, ettei britit voi poimia rusinoita pullasta rajoittamalla ihmisten vapaata liikkumista, mutta samalla pitää kiinni pääoman ja tavaran vapaasta liikkumisesta. EU on pyrkinyt kiristämään brittejä näiden avulla.
Toiseksi EU ei ole halunnut myöntää briteille helppoa ulospääsyä peläten, että jotkut muut EU-maat seuraisivat perässä ilmoittaen eroaikeistaan. Esimerkiksi viime syyskuussa silloisen EU-puheenjohtajamaa Slovakian pääministeri Robert Fico ilmaisi varsin suoraan, että eron pitää sattua britteihin.
Tulliunioni kauppasopimusten esteenä
Briteillä on kuitenkin varsin kova ässä hihassaan. He voivat ilman EU:n tulliunionia vapaasti neuvotella kauppasopimuksia esimerkiksi Yhdysvaltojen ja muiden EU:n ulkopuolisten maiden kanssa. Tällä viikolla virkavalansa vannova tuleva Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ilmaisi olevansa tyytyväinen brexitiin, ja olevansa valmis neuvottelemaan nopeasti brittien kanssa ”reilun” kauppasopimuksen.
Telegraphin mukaan brittiministerit ovat vihjailleet ulkomaisille diplomaateille, että britit voivat aivan hyvin jäädä tullisopimuksen ulkopuolelle. EU ei kata kuin 15 prosenttia maailmankaupasta.
Britit voivat laskea yritysveroastettaan pitääkseen yritykset saarivaltakunnassa riitaisankin EU-eron jälkeen.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eduskunta kävi suuren keskustelun ulko- ja turvallisuuspolitiikasta ”Euroopan piti olla rauhan manner”

Brexit vie Saksaa perimmäisten kysymysten äärellä – syntyykö saksalainen Eurooppa vai eurooppalainen Saksa?

Telegraph: EU aikoo tehdä brexit-neuvotteluista ”byrokraattisen painajaisen”, jotta britit luopuisivat erostaan

Islantilaisministeri: Kaikki haluavat käydä kauppaa Ison-Britannian kanssa
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














