

LEHTIKUVA
Eduskunnassa keskustellaan EU-elpymispaketista, mutta pääministeri Sanna Marin loistaa poissaolollaan – tällä kertaa syyksi ilmoitettiin omaehtoinen karanteeni
Eduskunnassa keskustellaan parhaillaan EU:n 750 miljardin euron elpymispaketista, mutta ilman pääministeri Sanna Marinia, joka henkilökohtaisesti viime kesänä oli sopimassa paketin sisällöstä muiden EU-johtajien kanssa.
Yle uutisoi tänään, että pääministeri Sanna Marin jättää väliin tänä iltana puoluejohtajien kuntavaalitentin karanteeniohjeistusten vuoksi. Marin osallistui viikonloppuna EU-huippukokouksiin Portugalissa, ja pääministerin kerrotaan olevan tällä hetkellä omaehtoisessa karanteenissa, joka ei ole vielä päättynyt.
Karanteeni loppuu jo huomenna?
Samasta syystä Marin ei myöskään ole tänään paikalla eduskunnassa keskustelemassa EU-elpymispaketista.
Poissaoloa karanteenin vuoksi voidaan tarvittaessa perustella terveysturvallisuuteen liittyvillä argumenteilla. Avoimuuden ja demokratian kannalta pääministerin poissaolo kevään tärkeimmän ja seurauksiltaan kauaskantoisimman asian käsittelystä kuitenkin näyttäytyy ongelmallisena.
Nähtäväksi jää, ehtiikö pääministeri huomenna eduskuntaan, jolloin elpymispaketista äänestetään.
Luistaa mielellään hankalista paikoista
Tämänpäiväiset oharit vahvistavat edelleen mielikuvaa siitä, että Marin mielellään luistaa kaikista hankalista paikoista, eikä hän halua vastata ikäviin kysymyksiin.
Siihen nähden, että Marin oli itse sopimassa elvytyspaketista viime kesänä, hän on henkilökohtaisesti antanut paketista kommentteja erittäin niukasti ja pääsääntöisesti kieltäytynyt kaikista julkisista ja poliittisista keskusteluista pakettiin liittyen.
Marin on aiemmin markkinoinut elpymispakettia todeten sen olevan ”tarkkarajainen ja kertaluonteinen”. Nyt, kun molemmilta perusteluilta on pudonnut pohja pois, olisi arvatenkin ollut epämiellyttävää vastata eduskunnassa opposition kysymyksiin.
”Miksi piiloutuu joka kerta?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi Marinin poissaoloa Facebookissa.
– Pääministeri Sanna Marin välttää jälleen vastuun merkittävien asioiden käsittelystä vetoamalla omaehtoiseen karanteeniin. Kuitenkin THL:n ohjeiden mukaan 8.5. Suomeen saapunut pääministeri olisi ehtinyt ottaa ja saada toisen testituloksen ja siten osallistua elpymispaketista käytävään keskusteluun niin halutessaan.
– Miksi pääministeri piiloutuu kotiinsa joka kerta, kun eduskunta käsittelee hallituksen kiistanalaisimpia esityksiä ja sysää vastuun muille valtioneuvoston jäsenille, mutta löytyy seuraavasta muotilehden kannesta? Junnila kysyy.
Artikkelia on muokattu 11.5.2021 klo 19.13. Lisätty kansanedustaja Vilhelm Junnilan kommentti.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Huijasiko pääministeri Marin Suomen osaksi tulonsiirtounionia?

Kiuru tarjoilee tajunnanvirtaa, Marin ja Ohisalo puhelevat puuta heinää – ministereiltä ei saa enää kysymyksiin vastauksia, puhekouluttajakin ihmettelee: ”Vaikea saada selvää, mikä on pointti”

Perussuomalaiset jätti Sanna Marinin hallitukselle välikysymyksen EU:n 750 miljardin euron elvytyspaketista – Tavio vertaa hanketta tuhopolttoon: ”Kaikkien aikojen huonoin diili”

Sanna Marin siunaa Pekka Haaviston laittomuudet

Pääministeri Marinilla huoleton asenne velkaantumiseen – Halla-aho huolissaan suomalaisten työpaikoista ja korkeista elinkustannuksista: ”Meidän on lisättävä käteen jäävien tulojen määrää”

Immonen: Pääministeri Marin enemmän huolissaan omasta valta-asemastaan kuin kansalaisten hyvinvoinnista

Tavio: Argumentit elvytyspaketin puolesta ovat hävinneet – ”Suomalainen veronmaksaja laitetaan korkeilla veroillaan maksamaan muiden maiden matalampaa verotusta”

Perussuomalaisen Nuorison avoin vetoomus kansanedustajille: ”Hylätkää elpymispaketti”

Ranne kokoomuksen kansanedustajille: Mitä tarvitaan, että silmänne avautuvat?
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.