Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä

10.02.2025 |09:37

Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Nykyisellään se ”syrjii eritoten valkoihoisia suomenkielisiä, joiden sukupuolikäyttäytyminen on tavanomaista”, aloite toteaa.

– Yhden perusteeton suosiminen tarkoittaa toisen syrjimistä. Erityiskohtelu ihonvärin, sukupuolen, alkuperän, seksuaalisen suuntautumisen tai kielen perusteella ei ole oikeudenmukaista. Vähemmistön ”positiivinen” syrjintä on negatiivista enemmistölle.

Suosimisvelvoitteet tuhoavat tasa-arvoa

Teemu Keskisarjan, Ari Koposen, Jani Mäkelän ja Onni Rostilan mukaan työnantajan epämääräiset suosimisvelvoitteet eivät edistä tasa-arvoa vaan tuhoavat sitä.

Toteutuessaan toimenpide puuttuu työpaikkojen ja oppilaitosten kiintiöihin sekä yhdenvertaisuussuunnitelmiin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Koposelta kirjallinen kysymys tiedevastaisesta opetuksesta kouluissa – ”Sukupuoli ei ole mielipidekysymys, vaan biologinen fakta”

10.01.2025 |16:50
Suomen uutiset logo

YK:n eritysasiantuntija ehdottaa pakollisten sukupuolitestien palauttamista naisten urheilusarjoihin naisten suojelemiseksi biologisilta miehiltä

17.10.2024 |21:42
Suomen uutiset logo

Trump poisti puolustusvoimista transseksuaalit ja DEI-hankkeet

28.01.2025 |20:19

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari

29.04.2026 |10:42
2.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
10.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää