

LEHTIKUVA
Eerola: ”Kaikki somalialaiset käännytettävä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerolan mielestä kaikki somalialaiset turvapaikanhakijat pitäisi käännyttää takaisin kotimaahansa.
Kansanedustaja Juho Eerola perustelee näkemyksensä Somalian poliittisen tilanteen parantumisella. Myös Maahanmuuttoviraston lokakuisen arvion mukaan Somalian olosuhteet ovat kehittyneet suotuisaksi viimeksi kuluneiden kahden vuoden aikana.
”Vainoamisesta keksitään tarinoita”
Eerola kritisoi turvapaikkahakemuksien perusteluiden arvioimista.
– Turvapaikanhakijat ovat oppineet keksimään mahdollisimman yksilöllisen tarinan, jotta maan yleinen turvallisuustilanne ei vaikuttaisi päätökseen.
Eerola sanoo, että kaikkiin turvapaikkahakijoiden selityksiin esimerkiksi viranomaisten vainoamisesta ei pitäisi uskoa.
– Vaino voi tarkoittaa mitä tahansa. Esimerkiksi jos henkilö on jättänyt kotimaassaan laskuja maksamatta tai on tehnyt rikoksia. Suomessakin on sellaisia ihmisiä, jotka sanoat viranomaisten ”vainoavan” heitä.
”Määrät johtuivat yleisestä liikkuvuudesta”
Maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön johtaja Esko Repo uskoo, että viime vuoden turvapaikanhakijoiden hurjat määrät johtuivat loppukesän vallitsevasta liikkuvuudesta ympäri Eurooppaa.
– Tämä antoi todennäköisesti sysäyksen myös niille, joilla ei ollut alun perin edes tarkoitus lähteä hakemaan turvapaikkaa.
Vuoden 2015 aikana Suomeen tuli yhteensä 1 980 somalialaista turvapaikanhakijaa. Vastaavia määriä nähtiin viimeksi 90-luvun alussa, kun parissa vuodessa Suomeen tuli noin 2 000 somalialaista turvapaikanhakijaa. Tuolloin syynä oli Somalian valtion romahdus.
Suurin osa hakemuksista odottaa käsittelyä
Viime vuonna jätetyistä turvapaikkahakemuksista suurin osa odottaa vielä käsittelyä Maahanmuuttovirastossa. Vielä ei siis voida sanoa, kuinka moni vuoden 2015 Suomeen tulleista somalialaisista turvapaikanhakijoista saa jäädä ja kuinka moni käännytetään takaisin.
– Arviot tehdään aina yksilöllisesti. Jokaisessa valtiossa, josta joudutaan lähtemään suojelua ja turvaa hakemaan, on haavoittuvassa asemassa olevia henkilöitä. Päätösharkinnassa otetaan huomioon myös sisäisen paon mahdollisuus, jolloin henkilölle ei myönnetä suojelua Suomesta.
– Sisäinen pako ei ole aina käytettävissä, koska esimerkiksi Somalimaa ei ota etelä- ja keski-somalialaisia vastaan. Tähän liittyvät hallitsevien klaanien ristiriitaiset näkemykset, Repo tarkentaa.
Päivitys kaksi kertaa vuodessa
Somalialaisten turvapaikanhakijoiden määrä on laskenut vuosina 2010–2014. Esimerkiksi vuonna 2011 Suomeen saapui yhteensä 356 turvapaikanhakijaa. Vuonna 2010 hakijoita tuli 571, ja vuonna 2014 noin 400.
Turvapaikanhakijoiden määrien laskusta voi päätellä, kuinka maan tilanne on muuttunut.
– Somalimaa ja Puntmaa ovat turvallisia. Etelä- ja Keski-Somalian turvallisuustilanne on myös hiukan parantunut, Repo tarkentaa.
Eniten pakolaisia Afganistanista
Somaliasta on tullut turvapaikanhakijoita Suomeen 90-luvun alusta asti. Määrät ovat kautta aikojen suurempia kuin mistään toisesta maasta. Maahanmuuttoviraston mukaan Somalia on ollut usean vuoden ajan vähintään toisena pakolaisten määrää mittaavissa tilastoissa.
Tammikuusta 2016 lähtien Somalia on tippunut maiden turvapaikanhakijoiden määrässä pois niin sanotulta Top 5 -listalta. Eniten turvapaikanhakijoita tulee tällä hetkellä Afganistanista(29 %) ja toiseksi eniten Irakista(22 %).
Maahanmuuttovirasto päivittää suurimpien lähtömaiden turvallisuustilanteen kaksi kertaa vuodessa. Seuraava tehdään ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. Käytäntö perustuu Suomen hallituksen turvapaikkapoliittiseen ohjelmaan.
Turvapaikkapäätökset vuosittain/Somalia
| Vuosi | Myönteiset | Kielteiset | Tutkimatta jättämiset |
| 2015 | 486 | 17 | 149 |
| 2014 | 158 | 81 | |
| 2013 | 248 | 62 | |
| 2012 | 233 | 133 | |
| 2011 | 266 | 225 | |
| 2010 | 653 | 356 |
Lähde: Maahanmuuttovirasto
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Schengen kuolee pois

Maahanmuuttoviraston perusteita alaikäisen turvapaikanhakijan ikätestille: ”Harmaat hiukset ja vahva parta”

Maahanmuutto heikentänyt suomalaisten turvallisuudentunnetta

Turvapaikanhakijaa epäillään tuhotyöstä – PS-kansanedustaja: Rikollisia ei pidä palkita turvapaikalla

Eerola: Venäjältä saapuvat turvapaikanhakijat käännytettävä pikaisesti

Perussuomalaisten Uudenmaan piiri: Rajat väliaikaisesti kiinni

Packalén turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista: ”Tilastot harhaanjohtavia”

Elo: Turvapaikat määräaikaisiksi – palautukset koskemaan myös perheenyhdistämisiä

Oulun valtuustossa ehdotetaan itsepuolustuskursseja naisille ja tytöille
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Räjäytykset lisääntyivät Ruotsissa – tekijä yhä useammin alaikäinen

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










